Ezek a fiatalok újító javaslatai a függőségek, szenvedélybetegségek leküzdésére!
A 21 Nő az Egészségügyért Alapítvány és a Junior Achievement Magyarország (JAM) által szervezett innovációs verseny idén a szenvedélybetegek gyógyításáról szólt.
A versenyen résztvevő középiskolások a MentorProgram tagjai, akik az egészségügyi pályán képzelik el a jövőjüket.
A személyes motiváció az oktatásban az egyik legnagyobb erő
Számos egyéni sikertörténet mögött van egy tanár, egy elismert szakember, egy mentor, aki a kellő időben a kellő támogatást tudta nyújtani a diákjának. A 21 Nő az egészségügyért alapítvány 10 hónapos, ingyenes MentorProgramja ezt a támogatást, tehetséggondozást nyújtja 2023-ban a MentorProgramban részt vevő diákok számára.
Az Alapítvány 10 hónapon keresztül - 2023 márciusától 2023 decemberéig - nyújt mentorálást a programba bekerülő diákok számára, akiknek lehetősége adatik személyesen ellátogatni Magyarország leghíresebb egészségügyi központjaiba, találkozni az ott dolgozó szakemberekkel, izgalmas feladatokban részt venni ezeken a helyszíneken, találkozni Nobel-díjas tudósokkal.
Cél az egészségügy!
A versenyen résztvevő középiskolások, azaz a 21 Nő az Egészségügyért Alapítvány MentorProgram tagjai, az egészségügyi pályán képzelik el a jövőjüket. Az egész napos munka során a csapatokat 15 tapasztalt Citi és 21 Nő az Egészségügyért alapítványi mentor támogatta, akik útmutatást és tanácsokat nyújtottak számukra.
A fiatalok pontosan látják, hogy korra és nemre való tekintet nélkül a lakosság jelentős része küzd valamilyen függőséggel. Az alkohol, a dohányzás, a drog az egészségünkre komoly veszélyt jelent, de az életminőségünkre károsan hat a munkamánia, az internet- és „kütyü” függőség, vagy a különböző étkezési zavarok, mint például a jellemzően a fiatalok körében megjelenő egészséges étkezés mánia, az orthorexia.
Függőségek, szenvedélybetegségek: ez volt az idei verseny tenmatikája
A feladat nem kevesebb volt, mint olyan támogató, innovatív vállalkozási ötletek kidolgozása, amelyek segíthetnek a függőségek, szenvedélybetegségek legyőzésében, kezelésében. A 4-5 fős csapatok a feladat online kihirdetésekor találkoztak először a tematikával, mi több, egymással is. Másnap személyesen dolgozhattak tovább a csapatok úgy, hogy rövid időre támogatásképp, tanácsadóként egy-egy mentor is bekapcsolódott a csapatmunkájukba.
Kicsivel több mint 24 órás közös gondolkodás után a 10 csapat mindegyike elkészült a prezentációjával, s bemutatta a saját vállalkozási ötletét, amelyek a függőségre, a szendvedélybetegség kezelésére kínálnak megoldást.
Egy ilyen startup feladat még a tapasztalt, rutinos szakmabelieknek is nagy kihívást jelentene a valóságban, a fiatalokból azonban a nyomás csak jót hozott ki - bizton állíthatjuk, hiszen a mentorok munkájában az Egészségkalauz is részt vett.
- Nagy tanulság: nem igaz az, amit az alfa és Z generációról feltételez az idősebb korosztály. Ezzel a versennyel számomra megdőlt az a gyakran hallott "bezzeg a mi időnkben" tézis, miszerint ma már a következő generáció figyelmét kizárólag a gyorsan pörgethető, rövid, pár másodperces, felszínes social tartalmak kötik le. Rendkívül jó érzés volt látni, megtapasztalni, hogy milyen sok fiatal szereti igazán az értelmes ismereteket, kedveli a tudományokat, és milyen bátran rendszerezi a tudását, a legkomolyabb kihívástól sem ijedve meg - összegezte Papp Tímea, az Egészségkalauz főszerkesztője. - Láthatóan rengeteg izgalmas, valid ötlet forog a fiatalok fejében, ráadásul elképesztően gyorsan, rugalmasan képesek reagálni csapatban is a projektkidolgozás folyamataival együttjáró nehézségekre. Az pedig, hogy mindezt az online és a személyes jelenlétet kombinálva teszik, számukra a világ legtermészetesebb dolga. Jóllehet ezúttal ők mérettettek meg, bárki tanulhatna tőlük: szűk 24 óra alatt, egymást nem ismerve, szinte azonnal barátságos munkakapcsolatot kötve végeztek el csapatban, feladatcentrikusan egy olyan tudományos-innovációs munkát, amire a bármely cég CEO-jának leesne az álla.
Mi történt a mentorálás alatt?
Az egészségügyi pálya iránt érdeklődő fiatalok egy függőségekről és azok természetéről szóló webináriumon megismert kihívásra válaszolva ötleteltek olyan innovatív vállalkozások megalapításán, amelyek termékei és szolgáltatásai a mindennapi függőségek leküzdésében nyújthatnak segítséget.
A pénzügy, a projekttervezés, az egészségügy terén tapasztalt szakemberek segítségét kérhették a diákok, és sok hasznos tanácsot kaptak a heroinfüggőségből évek óta gyógyult Szabó Győzőtől, aki azt is elmondta, hogy ma sajnálatosan kevés támogatást kapnak a drogosok, a szenvedélybetegek.
Pontosan erre a hiányra reagáltak érzékenyen a fiatalok, akik hiánypótló applikációkkal, kézzelfogható termékekkel, színes programokkal kezelnék a súlyos problémát és terelnék a szakemberek és a sorstárs közösség felé a szenvedélybetegeket.
Lenyűgöző előadásokat értékelhetett a zsűri
A mentorok és mentorált csapatok közös munkája után következtek a prezentációk. A fiatalok a mindennapi addikciókkal (étkezési zavarok, internetfüggőség, mértéktelen vásárlás) kapcsolatos problémák megoldására hoztak üzleti ötleteket.
A zsűri az ötletek mellett értékelte a 16-18 éves diákok lenyűgöző tájékozottságát, előadásmódját. A komoly szakmai személyiségek mellett, szerepelt a zsűriben egy diák is a MentorProgram 2020-as évfolyamából.
Végül a nagyon szoros versenyben 4 kiemelkedő teljesítményű csapat kapott díjat:
- Legjobb Üzleti Terv Díj: Szerető Szív Alapítvány
- Legjobb Szolgáltatás Díj: Második Lépés
- Leginnovatívabb Termék Díj: L-e-cigi!
- 21nő különdíj: Szenved-éjjel-nAPPal
A 21 Nő az egészségügyért alapítvány, a Citi és a Junior Achievement Magyarország gratulál a fiataloknak. Külön köszönet helyszín biztosításáért a World Health Organization (WHO) budapesti irodájának.
"Jóllehet verseny volt, úgy érezzük, mindenki győzőtt!"
Már eleve az első nagy találkozás is óriási öröm volt a MentorProgram diákjainak, akik az év további részét is együtt fogják tölteni. A generációk közötti kommunikáció, ötletcsere szintén mindenkit épített. Az ötletek pedig reméljük, hogy a mindenkit érintő függőségi problémákat tudják majd orvosolni egyszer a valóságban is - mondta el Kertész Éva, a 21 Nő az Egészségért Alapítvány ügyvezetője.