Ezeket látta már?

EU-elnökség - Takács Péter: fontos témákról egyeztettek Brüsszelben

EU-elnökség Takács Péter aeroszolmentes környezet

Az Európai Unió Tanácsa elfogadta a dohányfüst- és aeroszolmentes környezetről szóló ajánlásokat.

Az Európai Unió Tanácsa elfogadta a dohányfüst- és aeroszolmentes környezetről szóló ajánlásokat, tovább erősítve a nemdohányzók védelmét, illetve jelentősen hozzájárulva az Európai Unió rákellenes tervének céljaihoz - jelentette be Takács Péter egészségügyi államtitkár kedden Brüsszelben, az uniós tagországok egészségügyi minisztereinek tanácskozását követően.

Az államtitkár Várhelyi Olivér egészségügyért és állatjólétért felelős biztossal közösen tartott sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az ülésen elfogadott ajánlások tovább erősíti a nemdohányzók védelmét és jelentősen hozzájárulnak az európai rákellenes tervhez.

Takács Péter hangsúlyozta: ellentétben azzal, ami néhány tagország sajtójában megjelent, ezen ajánlások nem kötik a tagállamokat, és nem tartalmazzák kötelező jelleggel a szabadtéri dohányzás betiltását sem.

Elmondta, hogy a szakpolitikai vita fókuszában az európai egészségügyi unió és a Draghi-jelentés közötti összefüggések álltak, különösen az innováció, a versenyképesség és az egészségügyi rendszerek erősítése terén.

"A tagállamok üdvözölték a jelentés megvitatását és támogatták annak ajánlásait, kiemelve azt, hogy a versenyképességet a betegek magasszintű ellátása és az egészségügyi rendszerek fenntarthatósága egyensúlyának megtartásával kell növelni"

- tájékoztatott Takács Péter.

Közölte, hogy az ülés másik fontos témája a szív- és érrendszeri megbetegedések elleni küzdelem volt.

"Ezen kihívás kezelésére a magyar elnökség kezdeményezte a kardiovaszkuláris egészség fejlesztéséről szóló tanácsi következtetések elfogadását, a ma elfogadott következtetések pedig hangsúlyozzák az uniós szintű intézkedések megerősítésének szükségességét, különös tekintettel a megelőzésre, a korai felismerésre, a szűrésre, a hatékony kezelésre, a rehabilitációra és a kardiovaszkuláris megbetegedésekkel kapcsolatos kutatásokra" - jelentette ki.

Takács Péter egészségügyi államtitkár és Várhelyi Olivér, az Európai Bizottság egészségügyi és állatjóléti biztosa az Európai Unió Foglalkoztatási, Szociálpolitikai, Egészségügyi és Fogyasztóvédelmi Tanácsának brüsszeli ülése után tartott sajtótájékoztatón. MTI/Purger Tamás Takács Péter egészségügyi államtitkár és Várhelyi Olivér, az Európai Bizottság egészségügyi és állatjóléti biztosa az Európai Unió Foglalkoztatási, Szociálpolitikai, Egészségügyi és Fogyasztóvédelmi Tanácsának brüsszeli ülése után tartott sajtótájékoztatón. MTI/Purger Tamás Forrás: MTI

A résztvevők emellett megvitatták az elnökség egy másik prioritását, a szervadományozást és a transzplantációt is, a témában elfogadott tanácsi következtetések pedig egy uniós szintű frissített cselekvési terv létrehozását szorgalmazzák annak érdekében, hogy bővítsék az ellátottak körét.

Takács Péter elmondta, hogy az ülésen kiemelt figyelmet szenteltek az európai gyógyszercsomagnak. Hozzátette, hogy ennek célja egy olyan, igazságosabb rendszer létrehozása, amely egyúttal az innovációt is ösztönzi és egyenlő hozzáférést biztosít a gyógyszerekhez.

Az ezzel kapcsolatos megbeszélések várhatóan december közepéig folytatódnak - tette hozzá.

Az államtitkár hangsúlyozta továbbá a prevenció fontosságát az egészség megőrzése érdekében, az egészségtudatosságot emelve ki.

"Fontos, hogy uniós szinten is megjelenjen az egészség mint érték; ezért jó és közérthető párbeszédekre van szükség"

- szögezte le.

A szív- és érrendszeri megbetegedésekkel kapcsolatban a biztos azt mondta, hogy az európai rákellenes terv mintájára szeretnének tervet összeállítani az ilyen jellegű megbetegedések elleni harcra.

Várhelyi Olivér rámutatott arra, hogy bár a Draghi-jelentés szerint az egészségügy az egyik olyan terület, ahol az Európai Unió kihívásokkal küzd, minden lehetősége megvan arra, hogy világszinten is vezető szerepre törekedjen ezen a téren. Kiemelte a szektor digitalizációját, és hangsúlyozta, hogy az EU lemaradásban van az alapvető kutatások és a klinikai vizsgálatok szempontjából.

Kiemelte továbbá az ellátási lánc fontosságát, valamint ezen lánc sérülékeny pontjainak kezelését, és úgy vélte: további jogszabályokra van szükség a kiemelt fontosságú gyógyszerekkel kapcsolatban.

Várhelyi Olivér elmondta: az ülésen egyetértés volt abban, hogy a modernizált, versenyképes és ellenálló európai egészségügyi rendszernek prioritást kell adni.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához