Ezeket látta már?

Rendkívül fertőző és halálos viktoriánus betegséget észleltek egy iskolában

diftéria, fertőző, halálos betegség, anglia, gyerek

A szakértők aggodalmukat fejezték ki, miután Angliában egy rendkívül fertőző és súlyos betegség esete merült fel.

Egy brit iskolában megerősítették egy veszélyes kórokozó jelenlétét, és az angol egészségügyi hatóságok most óvatosságra intik a szülőket. A lutoni Wigmore Általános Iskolában egy személynél pozitív lett a diftériára vonatkozó teszt. (Magyar nyelvterületen emlegetik torokgyík, roncsoló toroklob, torokpenész néven is.)

A diftéria általában a köhögés és tüsszentés, valamint fertőzött személlyel való közvetlen érintkezés révén terjed. Azonban fontos tudni, hogy a betegséget más módon is elkaphatjuk, például közös használatú tárgyakon, mint például poharakon, evőeszközökön, ruhákon vagy ágyneműn keresztül. Az egészségügyi hatóságok sürgősen felhívják a figyelmet a megelőző intézkedésekre, hogy megakadályozzák a betegség további terjedését és védelmezzék a közösséget.- írja az Express

Mi az a torokgyík?

  • A diftéria (torokgyík) nyálcseppekkel terjedő, baktérium okozta fertőző betegség. A kórokozó a torokban, rendszerint a mandulákon vagy más nyálkahártyán tapad meg és vaskos, szürkés lepedéket hoz létre.
  • A baktérium mérget (toxint) termel, ami a véráram útján az egész szervezetbe eljut. A toxin a szívet, az idegrendszert és a vesét is károsítja. A diftéria okozta halál, a szívizom károsodása vagy a gége elzáródását követő fulladás miatt áll be.
  • Ahol nincs védőoltás, igen sok gyermek hal meg ebben a betegségben. Magyarországon 1938-ban még több mint ötezer fertőzést, és 300 halálesetet jelentettek. Ettől az évtől kötelezően, minden gyermeket oltanak diftéria ellen. Oltott személyekben a baktérium nem tud betegséget létrehozni.

Ezek a torokgyík tünetei

A torokgyík kezdeti tünetei enyhe meghűlésre hasonlítanak. A betegség első szakaszát rossz közérzet, hőemelkedés és láz jellemzi. Ezt követően kialakul a légúti, garatfali nyálkahártyák érintettsége: kékes-szürkésfehér lepedék, álhártya vonja be a hátsó garatfalat, ami rekedtséggel, ugató köhögéssel, hangadási képtelenséggel járhat. Az álhártya ráterjedhet a gégére, légcsőre is, fulladáshoz vezetve. Ha az álhártya leválik a garatfalról, nyelési zavarokat, légzési elégtelenséget, sőt fulladást is okozhat

A diftéria másik megjelenési formája a bőrdiftéria, amely rosszul kezelt sebeken alakulhat ki. Piros, gyulladt, fájdalmas sebek, esetleg szürkés hártyával borított fekélyek formájában jelentkezik.

A diftéria megelőzése

A jelenleg érvényben lévő kötelező védőoltási rend alapján 2, 3, 4, 18 hónaposan, 6 és 11 éves korban részesülnek a gyermekek torokgyík elleni vakcinában, ami a DTPa, dTap (DiPerTe) kombinált vakcina része. A védőoltás elterjedésével világszerte jelentősen csökkent az előfordulása, hazánkban az utóbbi években nem jelentettek diftériás megbetegedést. A bevándorlás azonban utat nyithat a kórokozóknak, ezért felnőttkorban is javasolt a 10 évenkénti diftéria–tetanusz kombinált oltás ismétlése

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ezért fontos a védőoltás: súlyos következményei lehetnek az elmaradásnak

Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

diftéria

Forrás: Express
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához