Hazai áttörés a csontritkulás és az ízületi gyulladások kezelésében
Az ízületi gyulladás nem csupán egy egyszerű kopásos probléma, hanem súlyos, az életminőséget jelentősen befolyásoló betegség.
Magyarországon több mint 150 ezer ember, köztük több ezer gyermek küzd artritisszel (ízületi gyulladással), míg az oszteoporózis (csontritkulás) közel 900 ezer embert érint, elsősorban az idősebb korosztályból. Az artritisz nem egyszerű kopásos betegség, hanem súlyos, az életminőséget jelentősen rontó kórkép, amely a fiatal- és középkorúakat, valamint sok esetben gyermekeket is veszélyezteti. A csontritkulás következményeként gyakori csonttörések pedig az idős emberek életét fenyegetik, jelentős egészségügyi és anyagi terhet róva rájuk.
Az utóbbi években a célzott biológiai eljárások megjelenése alapjaiban változtatta meg a reumatológia és az immunológia lehetőségeit, mely területen a magyar szakemberek is jelentős eredményeket értek el. Az időben felállított diagnózis, az előremutató biotechnológiai módszerek és az egyénre szabott terápia új távlatokat nyitott: az artritiszes gyermekek előtt feltárul a teljes értékű élet lehetősége, az idősebb és a csontritkulásos betegek életminősége és életkilátásai is drámaian javulhatnak. A 2000-es évektől kezdve kiépített országos intézeti hálózatnak köszönhetően ezek a korszerű kezelések 100%-os támogatással elérhetők a páciensek számára.
Poór Gyula professzor az eredményekről és a biotechnológiai úton előállított szerek jelentőségéről, a hazai biológiai eljárások evolúciójáról beszélt a Magyar Tudomány Ünnepe keretében megrendezett „Mérföldkövek: a biológiai és más célzott terápiák jelentősége a mozgásszervi betegségek kezelésében” című szimpóziumon.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!