Vonalban volt a mentőkkel: így mentette meg a buszsofőr egy idős nő életét Budapesten
A BKV munkatársa meglátott meg egy földön fekvő, 75 év körüli nőt, akit kisebb tömeg vett körül az utcán. Azonnal félreállt a buszával és a beteg segítségére sietett.
Ekkor már az egyik szemtanú vonalban volt az OMSZ mentésirányítóval, így a buszvezető átvette a telefont és a kapott instrukciók szerint megvizsgálta a nőt, aki már nem lélegzett. A rutinos mentésirányító riasztotta a legközelebbi mentőegységet, miközben segítségével a jószándékú sofőr megkezdte az újraélesztést.
A buszsofőr, akinek nevét egyelőre nem közölték, helyesen ismerte és alkalmazta az újraélesztési eljárást, amelynek során lélegeztette a nőt, majd szívkompressziót alkalmazott, hogy fenntartsa a vérkeringését. Az érkező mentőegység hozzáértő szakemberei folytatták a mentést, és sikerült stabilizálniuk a beteg állapotát.
A rendkívül gyors és hatékony beavatkozásnak köszönhetően a nő újra visszanyerte lélegzetvételét és pulzusát. A mentőszolgálat azonnal kórházba szállította, ahol további kezelést kapott.
Ez a történet ismét rámutat arra, hogy az elsősegélynyújtás és az újraélesztési ismeretek rendkívül fontosak, és bármikor szükség lehet rá, bármikor megmenthetünk a tudásunkkal egy életet. Az újraélesztés alapvető lépéseit mindenki elsajátíthatja.
Mit tegyünk, ha eszméletlen embert látunk valahol?
Akár újraélesztés, akár "csak" eszméletlen betegről van szó, a több kéz mindig jól jön. Érdemes nem csak annyit mondani, hogy "valaki jöjjön ide!", hanem szólítsuk meg konkrétan a legközelebbi személyt. "Maga ott a kék kabátban, jöjjön ide gyorsan, segítsen!"
Ezt követően közelítjük meg a beteget
De mielőtt valóban odamegyünk, mindenképpen győződjünk meg róla, hogy a helyszín biztonságos-e? Ahogy mondani szokás: halott hős, nem hős. Szóval a saját biztonságunk mindig a legfontosabb! Ne közelítsük meg a beteget, ha a forgalmas autópálya közepén van, vagy egy elszakadt áramvezeték van a közelében, esetleg egy vérszomjas kutya ugat mellette, vagy leomolhat a fal, vagy ég a ház stb...
Ha biztonságosnak ítéltük meg a helyzetet, akkor megyünk társunkkal együtt közelebb. Először megszólítjuk a beteget. "Jó napot, hogy van?" Közben a vállát óvatosan megrázzuk. Nem, nem kell tiszta erőből, hogy a feje közben a földhöz csapódjon.
Ha nem reagált, akkor a beteget a hátára fordítjuk, majd az egyik kezünket az állára a másikat a homlokára helyezzük és a fejét hátrahajtjuk, hátrabillentjük, ameddig könnyedén megy. Így figyeljük 10 másodpercig, hogy mutat-e életjelet (nézzük, hogy van-e légzőmozgás, halljuk-e a légvételt, vagy bármilyen egyéb életjelet látunk-e). Csak akkor nem kell újraéleszteni, ha 2 rendes légvételt észleltünk. Ha bizonytalan, akkor inkább kezdjük meg az újraélesztést! Pulzust nem keresgélünk!
Ha nincs életjel, akkor az egyikünk megkezdi a mellkaskompressziókat, míg a másik életmentő telefonál. Ha egyedül vagyunk, előbb telefonáljunk és utána kezdjük meg a kompressziókat. Hangosítsuk ki a telefont és akkor beszélgetés közben is tudjuk már nyomni a mellkast, így értékes másodperceket nyerhetünk. Semmiképp ne hagyjuk a beteget magára közben.
A 104-ES SZÁMOT hívjuk!
A 112 is jó, de ott a vonal végén nem egészségügyi végzettségű szakemberek vannak, így nem tudnak azonnal tanácsot adni, hogy mit és hogyan csináljunk. A 112-n felveszik az adatainkat, a panaszt, a helyszínt és utána továbbkapcsolnak a 104-en lévő egészségügyi szakembereknek. Ezt a kört kihagyhatjuk, ha a 104-et hívjuk.
Amit mindenképp el kell mondani:
- a nevünket,
- pontosan hol vagyunk,
- megkezdett újraélesztéshez kérünk segítséget.
Használható az Életmentő applikáció is, mely GPS koordináták alapján pontosan be tudja azonosítani, hogy hol vagyunk és ez a mentőegység odatalálását nagyban segíti. Az app elérhető a Google Play és az App Store-ban!
Az újraélesztés első lépése az érintett személy állapotának felmérése és segítség hívása. Ezután a légutak szabadalmasságának biztosítása következik, amely magában foglalhatja a szájba került étel vagy idegen tárgy eltávolítását. Ezután szájhagyományos légzés által szájjal-szájra lélegeztetést végezhetünk.
A szívverés fenntartásához az újraélesztés következő lépése a szívkompresszió végrehajtása. Ehhez a személyt a kemény talajra kell helyezni. A tenyererünkel legalább 5 cm mélységben kell lenyomni a mellkast, legalább 100-120 nyomással percenként. A szívkompresszióval segíthetünk fenntartani a vérkeringést, amíg a szakemberek megérkeznek és átveszik a mentést.
Telefonálás után pedig késlekedés nélkül megkezdjük a mellkaskompressziókat és nem hagyjuk abba, míg a mentő oda nem ér.
Nézze végig az alábbi oktatóvideót,
melyet a Magyar Resuscitációs Társaság készített az idei Újraélesztés Világnapja alkalmából. A videón a társaság elnöke, dr. Kovács Enikő mutatja meg, hogyan is kell profin végezni az alapszintű újraélesztést.
Az újraélesztési technikákat rendszeresen kell frissíteni és gyakorolni, hogy hatékonyan tudjuk alkalmazni őket szükség esetén. Az elsősegélynyújtás ismeretek megszerzése életet menthet, úgyhogy mindenkinek érdemes megszereznie ezeket a készségeket.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!