Végtagamputációk az ukrán háborúban: sokaknak segíthet a bionikus protézis
Már mintegy 20 ezer ukránnak kellett amputálni valamelyik végtagját a kelet-ukrajnai háború kezdetétől számítva.
Amikor Alekszisz Csolov, önkéntes tábori orvos, elvesztette jobb alkarját a kelet-ukrajnai frontvonal közelében, a sebészi pályafutása befejeződött. De egy új bionikus műkéz lehetővé tette számára, hogy folytassa munkáját az egészségügy területén, így ma már rehabilitációs szakemberként segít más végtag-amputáltaknak.
"Könnyebb számomra ezekkel a srácokkal együtt dolgozni. És úgy hiszem, érzik, hogy alapvető támogatást kapnak tőlem, mind orvosként, mind háborús sorstársként, mert én is végigjártam ugyanazt az utat" – mondja.
Cholov bionikus karját az Esper Bionic, egy ukrán startup vállalat készítette
A háború miatt a protézisek iránti kereslet jelentősen növekedett. Jelenleg a vállalat termékeinek 70%-át hazai piacon értékesíti, és a bionikus protéziseket önköltségen, egyenként körülbelül 7000 dollárért kínálja.
"A protézis segítségével olyan tevékenységek is elvégezhetők, amelyek egy kampóval soha. Például apró tárgyakat megfogni, cipőfűzőt bekötni vagy kabátot begombolni. Emellett a bionikus protézis a szocializációról is szól" – állítja a cég egyik vezetője.
Becslések szerint az elmúlt év februárja óta mintegy 20 ezer ukránnak kellett valamely végtagját amputálni a háború következtében.
Az állami egészségügyi ellátórendszeren keresztül lehetőség van ingyenesen hozzájutni a hagyományos protézisekhez, azonban a bionikus végtagokhoz csak további finanszírozással juthatnak hozzá az ukrán rászoruló sérültek.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!