Őrületes felfedezés - egy gyakran használt ételfesték átlátszóvá teszi a bőrt
Nem vicc: a chips-ekben is megtalálható ételfesték lehet a kulcsa a láthatatlanságnak.
A chips-ek (és más élelmiszerek) sárgás árnyalatát adó ételfestékről kiderült, hogy laboratóriumi egereken történő alkalmazása átmenetileg átlátszóvá teszi bőrt. A Stanford Egyetem kutatói egy olyan technikát fejlesztettek ki az E-102, tartrazin nevű ételszínezék segítségével, mellyel megfigyelhették a rágcsálók emésztőrendszerét , izomrostjait és ereit.
Hogyan működik?
Amikor a fény egy szövetbe ér, szétszóródik annak szerkezete miatt. Minden szövet másképp hajlítja meg a fényt és ahogy a fény különböző szöveteken keresztülhalad, irányt változtat - írja a The Guardian.
Ha azonban össze tudjuk hangolni különböző anyagok törésmutatóját, a fény akadálytalanul át tudna hatolni, így átlátszóvá lehetne tenni az adott az anyagot.
Egy festékről bár azt gondolnánk, hogy egy extra réteget hoz létre, és még jobban visszaveri a fényt, azonban egy erősen fényvisszaverő festék behatol a szövetek közé, és megváltoztatja azok képességét, hogy visszaverjék a különböző fényeket.
A kísérletben használt tartrazin (vagyis az E102) lehetővé teszi, hogy a fény kevésbé szóródjon szét a szövetben, így az mélyebbre jut. A módszer vörös fénnyel működik a legjobban, mert ez képes a leginkább mélyre hatolni.
Lemosás után eltűnt a hatás
A tudósok miután eltávolították a szőrt élő egerekről, bedörzsölték őket ezzel az anyaggal, és a tartrazin 5 percen belül átlátszóvá tette a bőrüket a hasukon, a hátsó lábaikon és a fejükön. A kutatók ezáltal szabad szemmel figyelhették az egér beleit, hólyagját és máját. Sőt, mikroszkóp segítségével izomrostokat és az agyban lévő vérereket is – mindezt anélkül , hogy bármilyen bemetszéseket végeztek volna rajtuk. Ez az átlátszóság pedig a festék lemosása után gyorsan megszűnt.
Azt remélik, embereken is alkalmazható lesz
A kutatók szerint ez forradalmasíthatja az orvostudományt, hiszen így számtalan probléma felfedezhető lenne az embereknél is, méghozzá invazív beavatkozások és sugárzással járó vizsgálatok nélkül.
- Ahelyett, hogy az orvosok invazív biopsziára hagyatkoznának, képesek lehetnek a mélyen elhelyezkedő daganatok diagnosztizálására azáltal, hogy egyszerűen megvizsgálják az ember szöveteit anélkül, hogy invazív sebészeti eltávolításra lenne szükség - mondta Guosong Hong, PhD, a Stanford mérnök adjunktusa és a tanulmány vezető szerzője. - Ez a technika ráadásul kevésbé fájdalmassá teheti a vérvételt is azáltal, hogy segít könnyen megtalálni a bőr alatti vénákat.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
CT, MRI, röntgen, UH: így készüljön ezekre a képalkotó vizsgálatokra