Áramütés Kisbéren: a 9 éves kisfiút mentőhelikopter vitte kórházba
Feltehetően egy nem jól beszerelt klíma okozhatta a bajt,
Gányai Balázs, a Komárom-Esztergom Vármegyei Rendőr-főkapitányság sajtóreferense az üggyel kapcsolatban a 24.hu-nak azt mondta, hogy a gyerek túlélte az áramütést és a rendőrség foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés miatt indított eljárást ismeretlen tettes ellen.
Az áramütés tünetei
A tünetek nagy mértékben függenek az áram erősségétől, az áramütés idejének hosszától és az érintett személy általános egészségügyi állapotától.
A legjellegzetesebb jelek:
- nehézlégzés vagy légzésleállás,
- gyenge, könnyen elnyomható pulzus vagy nincs pulzus,
- égési nyomok,
- eszméletvesztés,
- szívritmuszavar megjelenése.
Mikor forduljon orvoshoz?
Az áramütés életveszélyes lehet, így kellő odafigyelést igényel. Ha az érintett az áramütést követően:
- eszméletét veszti,
- felgyorsul vagy lelassul a légvétele,
- szívverése felgyorsul, lelassul vagy ritmustalanná válik, azonnal hívjon mentőt.
Külsérelmi nyomok hiányában is fennáll a veszélye, hogy az áram komoly belső sérülést okozott, például a szívben, ezért az áramütést szenvedett személyt minden esetben orvoshoz kell vinni. Amennyiben a környezetében valakit áramütés ér, azonnal hívja a 112-t és kérjen mentőt!
Mit lehet tenni, míg érkezik a segítség?
Áramütést szenvedett személy ellátásakor a segítségkérés mellett fontos, hogy a segítő személy megfelelően körültekintő legyen, ne sodorja magát veszélybe, így az alábbiakat érdemes betartani:
- Segítségnyújtás előtt meg kell győződni arról, hogy az érintett már nincs közvetlen kapcsolatban áramforrással, ugyanis ellenkező esetben a segítőt is áramütés érheti.
- Le kell kapcsolni az áram főkapcsolóját és minden elektromos készüléket, ki kell húzni minden kábelt az áramforrásból, mielőtt a segítő személy a sérülthöz ér.
- Amennyiben ez nem lehetséges, olyan tárgy használatával, mely nem vezeti az áramot (pl. fa bot) meg kell szüntetni a kapcsolatot az áramütött és az áramforrás között.
- Különösen figyelni kell akkor, ha az áramütött vizes közegben van, mert a víz is vezeti az áramot (pl. uszoda, medence, fürdőszoba stb.).
- Amennyiben a segítő személy meggyőződött környezetének biztonságáról, ellenőrizze, hogy a sérült eszméleténél van-e (szólítsa meg), illetve figyelje a légzését (a légvételt 10 másodpercig hallgatni; figyelni/érzékelni a légvételt, a levegőt kifújását és figyelni a mellkas kitérését).
- Kielégítő légzés hiányában meg kell kezdeni az alapszintű elsősegélynyújtást, ami 30 mellkaskompresszióból és ezt követően 2 befúvásból áll. Ezt addig szükséges ismételni, míg meg nem érkezik a szakszerű segítség, vagy ameddig a sérült magához nem tér.
- Amennyiben a segítő személy égési sérülést észlel, ugyanúgy kell ellátni a sebet, mint bármely másik égési sérülést. Az érintett területet folyó víz alá kell tartani minimum 20 percig, majd steril gézzel vagy fáslival be kell fedni.
Olvasta már?
- Álmomban se jöjjön elő...Ugye ismerős a fuldoklás-álom
- Májgyulladás és nemi betegség a medencében is elkapható
- Ki felelős azért, ha a gyerekünk a strandon megfertőződik
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!