Akár minden 2. fürdőt lehet, hogy be kell zárni ősszel a magas rezsi miatt
Az emelkedő energiaárak és a vendégszám csökkenése miatt a magyar fürdők fele bezárhat ősszel.
"Olyan népszerű helyekre is lakat kerülhet ideiglenesen, mint a hévízi, a harkányi, a hajdúszoboszlói vagy a gyulai fürdő" - mondta Kántás Zoltán, a Magyar Fürdőszövetség elnöke az Infostartnak.
Kántás Zoltán kiemelte, hogy az utóbbi hónapokban 20-50 százalékos volt a látogatószám-csökkenés a várthoz képest. Az elnök szerint jelentős kockázatot vállal, aki tovább üzemelteti fürdőjét a megszokott módon. A szövetség azért, hogy pontosabb képet kapjanak a helyzetről, 2022 augusztusában kérdőíves kutatást végeztek.
"Szeptembertől a fürdők túlnyomó többsége szükségesnek látja szolgáltatások drasztikus korlátozását, ami tovább fokozhatja a kereslet, és így a bevétel csökkenését. A felmérés azt is visszaigazolta, hogy a fürdők harmada vagy 50 százaléka bezárásra kényszerül a következő év első feléig" - mondta Kántás.
Az elnök kiemelte, hogy az alábbi szolgáltatásokat szüntetik meg először:
- szaunázás
- bizonyos élményelemek leállítása, korlátozása
A fürdők üzemeltetése idén közel 30 százalékkal drágult már javarészt a növekvő energiaárak miatt. Ezeket a költségeket szinte lehetetlen kigazdálkodni főleg amiatt, mert a covid miatt az elmúlt 2 évben az árbevétel jelentősen elmaradt a tervezettől. Az önkormányzati fürdőkben pedig még a belépőjegyek árát sem lehetett növelni.
Kántás Zoltán úgy látja, hogy ha sorvad a fürdők színvonala, az felbecsülhetetlen károkat okoz a turizmusnak is.
"Azok szenvednek majd leginkább, amely fürdőhelyeket a Kisfaludy Turisztikai Programban jelentős pénzből felújították. Kollégákkal való egyeztetés után úgy látjuk, veszélyben van
- Hévíz,
- Bük,
- Sárvár,
- Debrecen,
- Hajdúszoboszló,
- Nyíregyháza,
- Harkány,
- Gyula,
hogy csak a legnagyobbakat említsem, de nyilván mindenhol gőzerővel azon dolgoznak, hogy a folyamatos működés feltételeit biztosítsák" - mondta Kántás, majd hozzátette a túlélés záloga lehet:
- ha egy-egy helyen sikeresen váltak le a földgázról
- a fürdők gázra és a villamosáramra vonatkozó szerződéseik a következő évben is érvényesek.
Az elnök szerint bezárások várhatóan átmenetiek lesznek, de javasolni fogják a Magyar Turisztikai Ügynökségnek, hogy a fürdőszektorban is érvényes legyen az energetikai ársapka.
"Soha ilyen esély még nem kínálkozott a fürdők kedvezményes áfakörbe sorolására, a fürdők energetikai korszerűsítésére" - fejtette ki Kántás Zoltán.
Olvasta már?
- Hasogat a dereka? Ez a fürdőgyógyászati kezelés csillapíthatja a fájdalmat
- Gyógyvizes kádfürdő: ezekben az esetekben alkalmazható
- Mikor nem szabad gyógyfürdőbe menni? Itt a válasz!
- Ezért érdemes gyógyfürdőkbe járni - így hatnak a szervezetünkre
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben is!