Ezeket látta már?

Agyi köd: áttörés az agy pajzsmirigyhormon háztartásának megértésében

Agyi köd pajzsmirigyhormon háztartás kutatás magyar

Több száz millió embert érint világszerte a pajzsmirigy alulműködése. Ilyenkor a szervezetünk a pajzsmirigyhormon hiányától szenved, leggyakoribb tünetei idegrendszeriek.

A HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet (HUN-REN KOKI) kutatói a betegség kezelésére alkalmazott tiroxin agyi hasznosulásának új mechanizmusait fedezték fel. A magyar kutatók eredményei az Amerikai Tudományos Akadémia rangos folyóiratában (PNAS) jelentek meg, és komoly klinikai érdeklődésre tartanak számot.

A pajzsmirigyhormon (PMH) alulműködés, vagyis a hipotireózis, világszerte több száz millió embert érintő betegség. Ilyenkor a szervezetünk a pajzsmirigyhormon hiányától szenved, leggyakoribb tünetei idegrendszeriek. Jelenleg a PMH-háztartás zavarait jellemzően a vérben keringő hormonszintek meghatározásával azonosítják, a kezelőorvos a betegek kezelését is ezek alapján választja meg.

A PMH-háztartás több szinten szabályozott. Az agy hipotalamusznak nevezett területe, az úgynevezett „endokrin agy” központja, egyebek mellett a vérben keringő PMH-szintek szabályozásában vesz részt. A szövetekben emellett egy lokális szabályozórendszer is működik, amely lehetővé teszi, hogy minden szövet egyedi módon, a saját igényeinek megfelelően hasznosítsa a vérben keringő pajzsmirigyhormont. A HUN-REN KOKI kutatói ezt a lokális rendszert és annak a hipotalamikus szabályozással való kapcsolatát vizsgálták.

A lokális szabályozórendszer egyik legfőbb feladata a tiroxin (T4) nevű PMH forma aktiválása. Ehhez a vérben keringő T4-et a sejtekben található, kettes-típusú dejodáz enzim (D2) T3-má, azaz aktív pajzsmirigyhormonná alakítja. Ez a felfedezés volt a kiindulópontja annak, hogy a ’70-es évek végére a T4 terápia lett a meghatározó kezelési mód.

Ez a megközelítés a betegek túlnyomó részénél tényleges javulást eredményezett világszerte. Az utóbbi években azonban egyre több tanulmány mutatott rá, hogy az így kezelt betegek mintegy 15 %-ánál továbbra is fennmaradnak a hipotireózisra jellemző tünetek, különös tekintettel egy idegrendszeri tünetegyüttesre, amit „agyködnek” is neveznek. Náluk ez az állapot annak ellenére fennmarad, hogy a keringő hormonszintet a terápiával normalizálták, azaz, a betegek papíron „meggyógyultak”.

A HUN-REN KOKI Gereben Balázs által vezetett Molekuláris sejt metabolizmus kutatócsoportja annak molekuláris hátterét tanulmányozta, hogyan hasznosul a bevitt T4 hormon az idegrendszerben, illetve vannak-e régió-specifikus jellegzetességek a T4 agyi hasznosulásában.

A kutatók eredményeit összefoglaló, sematikus ábra. A pajzsmirigyhormon a D2 enzim sejttípus-specifikus szabályozása miatt eltérő hatékonysággal aktiválódik különböző agyterületeken. Emiatt a felsőbb agyterületeken hormonhiány alakulhat ki T4 többlet hatására annak ellenére, hogy a hormonháztartás központjában, a hipotalamuszban, a pajzsmirigyhormon hatás normális. Ez utóbbi következményeként a pajzsmirigyhormon háztartás rutinszerű jellemzésére használt vérparaméterek normalizálódnak.

Vizsgálataikban kiemelt szerepe volt nemzetközi szabadalmakkal védett THAI (Thyroid Hormone Action Indicator = Pajzsmirigy HormonHatás Indikátor) egérmodelljüknek. Ezeknek a génmódosított egereknek a szövetei fényt bocsátanak ki. A fény intenzitása arányos a szövetben fellépő PMH-hatás nagyságával, lehetővé téve annak specifikus meghatározását a vizsgált agyrégiókban. A THAI modellel sikerült bizonyítaniuk, hogy ugyanolyan T4 kezelésre különböző agyrégiók eltérően reagálnak. Míg egyes régiókban ugyanaz a T4 mennyiség normalizálni tudta a PMH-hatást, más régiókban elégtelen vagy éppen túlzó volt. A különböző agyterületeknek tehát más T4 dózisra volna szüksége a lokális PMH-háztartás helyreállításához.

E folyamatok megértéséhez fontos tudni, hogy bár a kettes-típusú dejodáz enzim (D2) átalakítja a tiroxint (T4) aktív pajzsmirigyhormonná (T3), a T4 képes inaktiválni a D2-t. Minél több a T4, annál kisebb hatékonysággal képes az enzim T3-at termelni, mivel átalakítás közben inaktiválódik. A kutatók adatai alapján az agyrégiók eltérő T4 érzékenysége mögött a D2 eltérő működése áll és az általuk feltárt molekuláris mechanizmus működése markánsan eltér a hipotalamuszban más agyrégiókhoz viszonyítva.

Ezen adatok bizonyítják, hogy míg T4-gyel a keringő hormonszintek könnyen beállíthatók, addig az így bevitt T4 felsőbb agyrégiókban más hatékonysággal hasznosul, ezért normalizált keringő PMH-értékek mellett is fennállhat az agyban szöveti hipotireózis. Bár a T4 monoterápia sok betegnél kiválóan működik, a jelen eredmények mérföldkövet jelentenek azok esetében, akiknél a tünetek a T4 kiegészítés ellenére fennmaradnak.

Ilyenkor, további tényezők szakorvosi mérlegelése után, szükség lehet a T4 mellett valamilyen más terápiás megközelítésre is, melynek mikéntje jelenleg intenzív viták tárgyát képezi. A HUN-REN kutatói bíznak benne, hogy eredményeik hozzájárulnak sok millió ember életminőségének javulásához.

A munka AC Bianco Chicagói Egyetemen működő csoportja és a Fekete Csaba vezette Integratív Neuroendokrinológiai Kutatócsoport közreműködésével valósult meg. A kutatást az USA Nemzeti Egészségügyi Intézete (NIH) és a Transzlációs Idegtudományi Nemzeti Laboratórium (NKFIH) támogatta. A tanulmány Sinkó Richárd elsőszerzőségével a PNAS folyóiratban jelent meg.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Folyton elfelejt valamit, ha nem írja fel? Az agyi köd sokakat érint

Folyton elfelejt valamit, ha nem írja fel? Az agyi köd sokakat érint

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

agyi köd

Forrás: HUN-REN
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához