Ezeket látta már?

Az idei háborúk pusztítóbb hatással voltak a gyermekekre, mint bármikor!

2024 háború hatása gyermekek

„Elfogadhatatlan számokról beszélünk” – 2024 az UNICEF történetének egyik legnehezebb éve volt a fegyveres konfliktusok által sújtott gyermekek védelmében.

Az UNICEF adatai szerint 2024-ben a háborúk és fegyveres konfliktusok pusztítóbb hatással voltak a gyermekekre, mint bármikor korábban. A számok döbbenetesek, és a mögöttük rejlő szenvedés felfoghatatlan.

Soha nem élt még ennyi gyermek háborús övezetekben, és soha nem kényszerült még ilyen sok kisgyermek elhagyni az otthonát az erőszak elől. Több millió gyermek jogait tiporják sárba nap mint nap. Sokan közülük életüket vesztik, megsebesülnek, vagy éheznek. Rengetegen nem járhatnak iskolába, kimaradnak az életmentő oltásokból és a háborúk miatt nem jutnak tiszta vízhez és élelmiszerhez.

Megdöbbentő számok a konfliktuszónákból, amik várhatóan még tovább nőnek a jövőben:

  • Több mint 473 millió gyermek, azaz a világ minden hatodik gyermeke él háborús övezetekben.
  • 2023 végére 47,2 millió gyermek kényszerült elhagyni az otthonát.
  • A konfliktuszónákban élő gyermekek száma az 1990-es évek óta megduplázódott, a világ legnagyobb humanitárius szükségleteit pedig a háborúk okozzák.

2023 végére 47,2 millió gyermek vált földönfutóvá az erőszak miatt, és a 2024-es felmérések további növekedést mutatnak a konfliktusok fokozódása miatt, többek között Haitin, Libanonban, Mianmarban, a Palesztin államban és Szudánban. Bár a gyermekek a globális népesség 30 százalékát teszik ki, a menekültek közötti arányuk körülbelül 40 százalék, a belső menekültek körében pedig 49 százalék. A fegyveres konfliktusban érintett országokban a lakosság több mint egyharmada (34,8 százalék) elszegényedett, szemben a konfliktusmentes országokkal, ahol ez az arány 10 százalék.

A számok szinte minden szempontból azt mutatják, hogy 2024 az UNICEF történetének egyik legnehezebb éve volt a háborús övezetekben élő gyermekek szempontjából – mind az érintett gyermekek száma, mind pedig az életük minősége tekintetében” – mondta Catherine Russell, az UNICEF ügyvezető igazgatója.

Egy konfliktuszónában élő gyermek sokkal nagyobb eséllyel éhezik, marad ki az iskolából és kényszerül többször is menekülni, mint egy békés vidéken élő társa. Nem engedhetjük, hogy a világ háborúi egy egész generáció jövőjét elpusztítsák.

A legutóbbi, 2023-as adatok szerint az ENSZ 32.990 súlyos jogsértést erősített meg 22.557 gyermek ellen, ami egyben az eddigi legmagasabb szám a nyomon követés kezdete óta. A súlyos jogsértések száma folyamatosan nő; ezrek haltak vagy sebesültek meg Gázában, Ukrajnában pedig 2024 első kilenc hónapjában több gyermekáldozatot regisztráltak, mint a 2023-as év teljes egészében.

A nők és lányok helyzete különösen aggasztó, mivel széles körben számolnak be szexuális erőszakról fegyveres konfliktussal súlyott területeken. Haitin idén 1000 százalékkal nőtt a gyermekek ellen elkövetett nemi erőszakos esetek száma.

Az oktatási rendszer sok helyen összeomlott. Becslések szerint több mint 52 millió gyermek nem jár iskolába ezekben országokban. Például a Gázai övezetben és Szudán jelentős részén a gyermekek már több mint egy éve nem tudnak tanulni, míg Ukrajnában, a Kongói Demokratikus Köztársaságban és Szíriában az iskolák többsége megrongálódott, vagy teljesen megsemmisült, vagy más célra használták őket.

Az alultápláltság szintén riasztó szintre emelkedett, mivel a konfliktusok és az erőszak megnehezítik az élelmiszerellátást, menekülésre kényszerítik a lakosságot és akadályozzák a humanitárius segítségnyújtást. Szudánban 2024-ben hivatalossá vált az éhínség Észak-Darfúrban, de mára már 5 konfliktusterületen több mint félmillió embert sújtanak az extrém élelmiszerhiány legsúlyosabb következményei.

A világ cserbenhagyja ezeket a gyermekeket – mondta Russell. „A 2025-ös évet tervezve még többet kell tennünk, hogy megállítsuk ezt a tendenciát, és megmentsük, illetve javítsuk a gyermekek életét.

Az UNICEF felszólítja a világ vezetőit és minden érintettet, hogy lépjenek fel a gyermekek jogainak védelmében. Az idő sürget, és minden egyes nap újabb ártatlan életek vesznek el. Ezek a gyerekek nem csupán számok – ők a jövőnk.

A háborús övezetekben felnövő gyermekek megsegítésére az UNICEF Magyarország is gyűjti a forrásokat. Életek múlhatnak kisösszegű támogatásokon, egy-egy segélycsomagon, oltáson, gyógyszeren, vagy a szakértők figyelmén.

Amennyiben adományával támogatni szeretné ezt a küzdelmet, itt teheti meg.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Forrás: unicef
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához