Ezeket látta már?

Magas vérnyomás ellen érdemes ilyen természetes módszereket is bevetni!

természetes módszerek magas vérnyomás ellen

Sokat tehetünk a szokásaink megváltoztatásával is az életminőségünk javításáért.

Az Eurostat adatai szerint Magyarországon a 15 év felettiek több mint 30%-a szenved magas vérnyomástól. Megközelítőleg ennyien lehetnek, akiknél már diagnosztizálták a tünetet és körülbelül ennyien lehetnek azok is, akiknek magas a vérnyomásuk, de nem tudnak róla, illetve hajlamuk van rá. A magas vérnyomás hátterében számos olyan tényező állhat, amelyekkel ha tisztában vagyunk, szokásaink megváltoztatásával sokat tehetünk életminőségünk javítása érdekében.

Mikortól magas a vérnyomás?

A hipertónia a leggyakoribb szív- és érrendszeri betegség, kialakulásának az évek számának növekedésével egyre nagyobb a kockázata. Magyarországon évente 60-65 ezer ember halálában játszik szerepet. A nők és a férfiak esetében is vezető halálok.

Magas vérnyomásról 140/90 Hgmm vérnyomásérték felett beszélünk. A gyakran súlyos és sokszor végzetes kimenetelű szívinfarktus, illetve agyvérzés (stroke, szélütés) oka az esetek jelentős részében a tartósan magas vérnyomás.

„A nem túl magas vérnyomást még nagyon jól lehet csökkenteni gyógyszeres kezelés nélkül, egészségesebb életmóddal. Ehhez az szükséges, hogy több zöldséget, gyümölcsöt és folyadékot, valamint kevesebb sót fogyasszunk. Többet és rendszeresen mozogjunk, tanuljuk meg és alkalmazzuk a számunkra legoptimálisabb stresszkezelési technikát” – avatott be Zentai Ágnes, a Harmónia Centrum tulajdonosa, igazgatója.

A magas vérnyomás tünetei

A gyakori fejfájás, különösképpen a reggeli órákban, a szédülés, illetve a szokatlan és indokolatlan fáradtság gyanakvásra adhat okot, ilyen esetben érdemes a vérnyomás értékeit fokozottabban ellenőrizni.

A 140/90-es vérnyomásérték a magas vérnyomás kezdő határértéke. A felnőttkori normális vérnyomás 130/85 higanymilliméter körül mozog.

„Egy váratlan, kiugró vérnyomásérték még nem jelent bajt, azt akár pillanatnyi idegesség is okozhatja. Ha azonban a magas értékek huzamosabb ideig fennállnak, cselekvésre van szükség. Minél magasabb a vérnyomás, annál nagyobb a veszélye a különféle szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának” – hívta fel a figyelmet Zentai Ágnes. Azt is elárulta, hogy a Harmónia Centrum weboldalán a látogató egy kérdőív kitöltésével kiderítheti magas vérnyomása kiváltó okát, és életmódja átalakításával jó eséllyel megszüntetheti magas vérnyomását, a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek mellékhatásai nélkül.

Mi okozhatja a magas vérnyomást?

A magas vérnyomás hátterében gyakran áll a kevés folyadék fogyasztása. Amikor kevesebbet iszunk a szükségesnél, a szívünk csak megnövekedett nyomással tudja a megváltoztathatatlan programját végrehajtani. Amikor ez gyakran fordul elő, lassan kialakul egy krónikus hipertónia.

„Kutatások szerint az agynak van egy aszályprogramja, melynek következtében a tartósan kevés vízivás okozhat olyan betegségeket, mint a magas vérnyomás, az allergia, de elvezethet különféle immunbetegségekhez, vagy a cukorbetegséghez is. Az egész szervezetünk megsínyli, ha kevés folyadékhoz jut, hiszen testünknek nagyjából a kétharmada valamilyen nedv. És nincs olyan életfunkciónk, amelyhez ne lenne szükség valamilyen folyadékra. Egy felnőtt embernek 10 testsúly-kilogrammonként 3,33 dl – szigorúan – vizet szükséges innia naponta” – hangsúlyozta Benke Rita természetgyógyász, reflexológus, akupresszőr, a Harmónia Centrum szakembere.

A magas vérnyomás hátterében krónikus testsúlytöbblet is állhat

Ilyenkor „egyszerű” a megoldás: az életmód megreformálásával lassan meg kell szabadulni a terhes feleslegtől. Ez általában nem megy egyedül, érdemes keresni dietetikus vagy az életmódváltásban jártas természetgyógyász szakembert. Többnyire még ez is kevés lehet, ha nincs támogatás a családtagok részéről.

„A vese, valamint a szív és a keringés rendszere összefüggnek. Érdemes kivizsgáltatni urológussal, hogy nincs-e valamilyen kiválasztószervi ok a magas vérnyomás kialakulásának hátterében. Sokszor a magas vérnyomás »csak« következmény, tünet, ezért a gyógyszerezést jó, ha megelőzi egy alapos kivizsgálás” – mutatott rá Benke Rita.

6 figyelmeztető tünet, amellyel azonnal kardiológushoz kell fordulni - olvasson tovább!

Fontos a mozgás

Bármi is legyen a magas vérnyomásunk hátterében, lényeges, hogy száműzzük az életünkből a káros szenvedélyeket, a cigaretta-, alkohol- és kávéfogyasztást. Találjuk meg a számunkra leginkább megfelelő mozgásformát, amit szívesen és rendszeresen tudunk végezni.

„Mindezek mellett itt az ideje, hogy megtanuljuk a stresszoldást, amelyre legjobb a rendszeres fizikai aktivitás, torna, jóga és más keleti filozófián alapuló gyakorlatok, meditáció, hívő embernek a vallása gyakorlása, egész éjszakán át tartó nyugodt alvás, alternatív gyógyító módszerek alkalmazása, mint például a reflexológia, a fülakupunktúra, a kineziológia, illetve a gyógynövények teaként vagy illóolajként való felhasználása” – sorolta a magas vérnyomás természetes gyógymódjait a természetgyógyász.

Magas vérnyomás ellen természetesen

Az orvostudomány egy sor természetes módszert ismer el, amelyek segíthetnek a magas vérnyomás (hipertónia) kezelésében vagy mérséklésében. Ezek a következők lehetnek:

1. Egészséges életmód: az egészséges étkezés, a rendszeres testmozgás és a testtömeg csökkentése jelentős hatással lehet a vérnyomásra. A DASH-diéta (Dietary Approaches to Stop Hypertension) például javasolt a magas vérnyomású betegek számára, mivel alacsony nátriumtartalmú és magas rost- és ásványianyag-tartalmú élelmiszereket tartalmaz.

2. Nátriumbevitel csökkentése: a túlzott nátriumbevitel hozzájárulhat a magas vérnyomáshoz. Ajánlott csökkenteni a sóbevitelt és kerülni a sóban gazdag ételeket, félkész élelmiszereket, ultrafeldolgozott ételeket, snackeket és konzerveket.

3. Fokozott káliumbevitel: szervezetünk optimális nátrium- és káliumszintje vérnyomásunk szinten tartásának egyik kulcsa. A kálium segíthet a vérnyomás csökkentésében. Ajánlott a gyümölcsök, zöldségek, magvak, diófélék és halfajták fogyasztása. Mivel nagyjából minden élelmiszer tartalmaz több-kevesebb káliumot, kiegyensúlyozott táplálkozás mellett, sok zöldséget, gyümölcsöt, és egyéb, magas káliumtartalmú ételt (sörélesztőből, szójából, olajos magvakból és hüvelyesekből is pótolható) fogyasztva ritkán alakul ki hiányállapot.

4. Magnéziumpótlás: számos tudományos vizsgálat bebizonyította, hogy a magnézium kedvező hatást gyakorol az érfalra is. Shechter és munkatársai 2003-as tanulmánya szerint a szívbetegségben szenvedők életminősége javítható magnéziumpótlással. Egy másik, az American Heart Association szaklapjában, a Hypertension-ben megjelent publikáció szerint amerikai kutatók 2028 páciens adatait elemezték ki, amelyek 34 klinikai vizsgálatban gyűltek össze. A következő megállapításokra jutottak:

  • Azoknál, akik 368 mg magnéziumpótlást kaptak 3 hónapon keresztül mindennap, 2 Hgmm-es szisztolés érték csökkenést és 1,78 Hgmm diasztolés érték csökkenést mértek.
  • Már az egy hónapon keresztül bevitt 300 mg/nap magnéziumpótlás is mérhetően emelte a vérben a magnéziumszintet, csökkentve a vérnyomást. 

5. Stressz csökkentése: a stressz hatással lehet a vérnyomásra. Relaxációs technikák, például meditáció, légzőgyakorlatok, masszázs és jóga segíthetnek a stressz kezelésében és a vérnyomás normalizálásában.

6. Koffeinbevitel csökkentése: a túlzott koffeinbevitel hatással lehet a vérnyomásra, így ajánlott a kávé, tea, üdítőitalok és energiaitalok mérséklése a mindennapok során.

7. Alkoholbevitel csökkentése: a magas vérnyomás diétás javaslatai szerint a magas vérnyomás kezelésében szintén számottevő fontosságú az alkoholfogyasztás mérsékelése, ugyanis az alkoholbevitel is fokozhatja a magas vérnyomás mértékét.

A természetes módszerek önmagukban általában nem biztos, hogy elegendők a magas vérnyomás kezelésére. Bizonyos tabletták mellékhatása is lehet magas vérnyomás (fájdalomcsillapító, fogamzásgátló, drog). Javasoljuk, hogy nézze meg a tájékoztatóban, milyen mellékhatásokról írnak, s kérdezze meg az orvosát, hogy van-e más alternatíva, amit szedhetne panaszára?

Magas cérnyomás esetén fontos a szakszerű orvosi kezelés és a konzultáció a megfelelő gyógyszerek vagy más intervenciók alkalmazásáról. Mindig konzultáljon orvossal, mielőtt bármilyen házi kezelési módszert alkalmazna a magas vérnyomása ellen.

Milyen gyógytea való magas vérnyomás esetén?

A fokhagyma, a fehér fagyöngy, a galagonya, a citromfű, a szúrós gyöngyajak, valamint az orbáncfű kapszula formájában vagy gyógyteaként is fogyasztható. A levendula illóolajával párologtathatunk, fürdővízbe cseppenthetjük, vagy feloldhatjuk testápolóban és a csukló, a halánték, illetve a tarkó bőrébe masszírozhatjuk.

Népi tapasztalat nyomán ismert módszer a 3 hetes citromos fokhagymakúra. Naponta egy kupicányi (fél dl) kivonat elég belőle.

Hozzávalók: 30 gerezd fokhagyma, 5 db citrom (lehetőleg természetes körülmények között termesztett, nem permetezett gyümölcsöt használjunk), l liter víz.

Elkészítése: a fokhagymát megmossuk, héjastól felaprítjuk. A citromot alaposan megmossuk, és ha biológiai körülmények között termesztették, a héjával együtt késsel vagy robotgéppel felaprítjuk. Ha permetezett, a sárga héját le kell hámozni. Egy liter vízzel buggyanásig forraljuk a fokhagymát, beletesszük a citromot, lefedve kihűlésig állni hagyjuk, majd leszűrjük, palackba töltjük, és hűtőszekrényben tároljuk.

Adagolása: naponta egy kupicányi mennyiséget ajánlatos fogyasztani reggel, étkezés előtt. Érzékeny gyomrúak reggeli után igyák. Egy kúra 3 hétig tart, amely 8 nap szünet után még egyszer, szükség esetén harmadszor is megismételhető. Félévente vagy évente ajánlatos újra végigcsinálni ezt az olcsó és ártalommentes, háromhetes kúrát.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Másodlagos magas vérnyomás - hormonprobléma is kiválthatja

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#magas vérnyomás

Forrás: egeszsegkalauz.hu
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához