Petefészekciszta: ezzel a teával enyhítheti a tüneteket
A petefészekciszta okozta gondok gyógynövényekkel is enyhíthetők az orvosi kezelés mellett.
A petefészekciszta kezelése függ a ciszta méretétől, a fennálló tünetektől, az életkortól, menopauzától is. Az esetek nagy százalékában a petefészekciszta pár hónapon belül magától felszívódik. Ebben az esetben csupán kontroll-ultrahangvizsgálatra lehet szükség. Menopauza után a petefészekcisztából kialakuló rosszindulatú daganatos megbetegedések gyakorisága nagyobb, ezért általában műtéti eltávolítása javasolt. Műtéti eltávolítás indokolt továbbá minden olyan esetben, amikor azt a ciszta mérete, a fennállás ideje, a fennálló panaszok vagy a rosszindulatú daganat gyanúja indokolja.
Mi a petefészekciszta?
A petefészekciszta egy tokkal körülvett, hámmal bélelt, folyadékkal telt képlet a petefészekben. Viszonylag gyakori elváltozás, amely sokszor nem okoz tüneteket. Általában csak akkor jelent gondot, ha megreped, megcsavarodik, vagy mérete miatt gátolja a petefészek vérellátását. A legtöbb ciszta kezelés nélkül is felszívódhat pár hónap alatt, azonban vannak olyanok, amelyek tartósan fennmaradnak, akár kellemetlen tüneteket okozva.
Ilyenkor néhány házi gyógynövény, így például a zöld tea, a gyömbértea vagy a quixaba tea jó segítségünkre lehet. Gyulladáscsökkentő, antioxidáns vagy fájdalomcsillapító hatású anyagaik révén segíthetnek csökkenthetik a fájdalomérzetet, a gyulladásokat, és támogathatják a menstruációs ciklust. Rendszeresen alkalmazva segíthetnek enyhíteni a petefészekciszta tipikus tünetei közül a
- görcsöket,
- hányingert,
- hányást
- haspuffadást.
Fontos hangsúlyozni, hogy a petefészekciszta elleni otthoni gyógymódoki csak az orvos által javasolt kezelés kiegészítésére használhatók, amely általában magában foglalja a fogamzásgátló tabletták használatát, és bizonyos esetekben a ciszták eltávolítására szolgáló műtétet is.
1. Quixaba tea
A Sideroxylon obtusifolium növényből készült quixaba tea gazdag flavonoidokban és fenolos vegyületekben, amelyek gyulladáscsökkentő, antioxidáns és fájdalomcsillapító tulajdonságokkal rendelkeznek, segítve a petefészekciszták által okozott gyulladás és fájdalom csökkentését.
Hozzávalók:
- 1 evőkanál quixaba héja;
- 500 ml vizet.
Elkészítése:
- Tegye vízbe a quixaba héját, és forralja fel.
- Ha felforrt, hagyjuk kihűlni, szűrjük le, és igyunk naponta akár 2 csésze teát.
Ellenjavallat: ez a petefészekciszta elleni házi gyógymód ellenjavallt inzulint használó cukorbeteg nők számára, mivel a quixaba csökkenti a vércukorszintet, és hipoglikémiát okozhat.
2. Zöld tea
Egyes tanulmányok kimutatták, hogy a Camellia sinensis néven ismert zöld teában található fenolos vegyületek, mint például az epigallocatechin, amely antioxidáns és gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkezik, segítenek csökkenteni a petefészek gyulladását, illetve enyhíthetik a a szabad gyökök által okozott károsodást a petefészeksejtekben, így jó házi gyógymód lehet a petefészekciszták kezelése során.
Mindemellett a zöld tea fogyasztása javíthatja a női hormonok szintjét, csökkentheti az inzulinrezisztenciát és segíthet a fogyásban, ami különösen a policisztás ovárium szindróma esetén lehet nagyon hasznos.
A zöld tea felhasználható teák, forrázatok vagy természetes kivonatok formájában, ám csak a megfelelő mértékben, a nőgyógyász iránymutatása szerint alkalmazza - a túlzott használat ugyanis károsíthatja a májat.
Hozzávalók:
- 1 teáskanál zöld tealevél vagy 1 zacskó zöld tea;
- 1 csésze forrásban lévő víz.
Elkészítése:
- Adja hozzá a leveleket vagy a zacskó zöldteát egy csésze forrásban lévő vízhez, és hagyja állni 10 percig.
- Szűrje le vagy vegye ki a tasakot, és még melegen igya meg.
- Ezt a teát naponta 3-4 alkalommal, vagy az orvos tanácsa szerint fogyaszthatja.
Ellenjavallat: a zöld teát nem fogyaszthatják gyermekek, terhes vagy szoptató nők, illetve azok, akik álmatlanságban, pajzsmirigy túlműködésben, gyomorhurutban vagy magas vérnyomásban szenvednek. Ezenkívül, mivel koffeint tartalmaz, kerülni kell a tea késői fogyasztását, illetve az ajánlott mennyiség túllépését, mivel olyan mellékhatásokat okozhat, mint álmatlanság, irritáció, égő érzés a gyomorban, fáradtság vagy szívdobogás.
3. Gyömbér tea
A tudományosan Zinger officinalis néven ismert gyömbér fenolos vegyületeket tartalmaz, különösen a gingerolt, amely antioxidáns, gyulladáscsökkentő és immunmoduláló tulajdonságokkal rendelkezik, és nagyon hasznos a petefészekciszták okozta haspuffadás, hányinger, hányás vagy kólika tüneteinek enyhítésére.
Hozzávalók:
- 1 cm gyömbérgyökér szeletekre vágva vagy lereszelve;
- 1 liter forrásban lévő víz.
Elkészítése:
- A vizet felforraljuk, és hozzáadjuk a gyömbért.
- Hagyjuk 5-10 percig forrni.
- Vegye ki a gyömbért a csészéből, és igya meg a teát 3-4 adagra elosztva a nap folyamán.
- Egy másik lehetőség a tea készítésére, ha a gyökeret 1 teáskanál porított gyömbérrel helyettesítjük.
Ellenjavallat: a gyömbérteát kerülniük kell azoknak a nőknek, akik véralvadásgátlót, például warfarint vagy aszpirint használnak, mivel növelheti a vérzés kockázatát. Ezenkívül azoknak a nőknek is kerülniük kell a gyömbértea fogyasztását, akik terhesek, szülés előtt állnak, vagy akiknek a kórtörténetében volt vetélés, véralvadási problémák vagy bármely egyéb okból vérzés veszélye áll fenn.
4. Szent Kristóf tea (fürtös poloskavész)
A Cimicifuga racemosa növényből készült Szent Kristóf gyógytea izoflavonokat, valamint kávé- és szalicilsavat tartalmaz, amelyek gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító és antioxidáns tulajdonságokkal rendelkeznek, így segíthet csökkenteni a petefészekciszták okozta görcsöket és szabályozni a menstruációs ciklust.
Hozzávalók:
- 1 teáskanál száraz Szent Kristóf gyógynövény gyökér;
- 1 csésze forrásban lévő víz.
Elkészítése:
- Tegye egy csésze forrásban lévő vízbe a száraz gyökeret, és hagyja benne 10 percen át.
- Szűrje le, majd igyon belőle naponta 2-3 alkalommal.
- Legfeljebb 6 hónap- 1 évig használjuk. Ha túlzásba visszük a gyógynövény használatát, gyomorgörcsök, fejfájás vagy kiütések jelentkezhetnek, súlyosabb esetben akár májkárosodás is előfordulhat.
Ellenjavallat: a fürtös poloskavész gyógyteát nem használhatják terhes, szoptató vagy véralvadásgátló gyógyszert szedő nők. Továbbá ezt a teát nem fogyaszthatják azok sem, akiknél mell-, méh- vagy petefészekrákot, szívproblémát, például szívritmuszavart, alacsony vérnyomást, májproblémákat vagy görcsrohamokat diagnosztizáltak.
Ez a tea befolyásolhatja a fogamzásgátló tabletta hatását, és olyan mellékhatásokat is okozhat, mint a gyomorfájdalom, májproblémák vagy hólyagok kialakulása a bőrön.
Ezek a petefészekciszta tünetei
A petefészekciszta legtöbbször tünetmentes, ha azonban megreped, megcsavarodik, vagy mérete miatt gátolja a petefészek vérellátását, tüneteket is produkálhat. Ezek a jelek utalhatnak petefészekciszta jelenlétére:
- kismedencei fájdalom,
- fájdalom intim együttlét alatt,
- vizeletürítési problémák,
- gyakori vizelési inger,
- erős menstruációs vérzés, rendellenes vérzés vagy az átlagosnál enyhébb vérzés,
- előredomborodó, megnagyobbodott has,
- kis mennyiségű étkezés után teltségérzet,
- meddőség.
Néha a petefészekciszták megrepedhetnek, és súlyos vérzést okozhatnak, vagy megcsavarodhatnak, ezzel károsítva a petefészek vérellátását. Ezt kísérheti
- kismedencei fájdalom,
- láz,
- hányás,
- súlyos hasi fájdalom,
- ájulás.
Mikor forduljak orvoshoz?
Amennyiben az előbb felsorolt tünetek bármelyikét tapasztalja, javasolt mielőbb felkeresnie nőgyógyász szakorvost.
Hirtelen jelentkező, erős kismedencei fájdalom esetén, illetve a hozzá társuló egyéb tünetekkel azonnal menjen be a legközelebbi sürgősségi osztályra, vagy hívja a 112-t, és kérjen mentőt!
Összefoglalás
- A petefészekciszta kezelése függ a ciszta méretétől és tüneteitől, menopauza után a rosszindulatú daganatok gyakorisága nagyobb.
- A petefészekciszta jelenthet gondot, ha megreped, vagy gátolja a petefészek vérellátását.
- A házi gyógymódok, mint a zöld tea, a gyömbértea vagy a quixaba tea segíthetnek enyhíteni a petefészekciszta tüneteit.
- A quixaba tea gazdag flavonoidokban és fenolos vegyületekben, amelyek .gyulladáscsökkentő, antioxidáns és fájdalomcsillapító tulajdonságokkal rendelkeznek
- A zöld tea és a gyömbértea is hasznos lehet a petefészekciszták kezelésében, de fontos az ellenjavallatok figyelembe vétele.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Petefészekciszta: tünetei, okai, szövődményei és kezelési módjai
Felhasznált irodalom
- Pournaderi PS, Yaghmaei P, Khodaei H, Noormohammadi Z, Hejazi SH. . The effects of 6-Gingerol on reproductive improvement, liver functioning and Cyclooxygenase-2 gene expression in estradiol valerate - Induced polycystic ovary syndrome in Wistar rats. Biochem Biophys Res Commun. 484. 2; 461-466, 2017
- GHAFURNIYAN, Habibeh; et al. The Effect of Green Tea Extract on Reproductive Improvement in Estradiol Valerate-Induced Polycystic Ovarian Syndrome in Rat. Iran J Pharm Res. 14. 4; 1215–1233, 2015
- QUAN QUAN Mao; XIAO-YU Xu et al. Bioactive Compounds and Bioactivities of Ginger (Zingiber officinale Roscoe). Foods. 8. 1-21, 2019
- WOBSER, R. W.; TAKOV, V. IN: STATPEARLS. TREASURE ISLAND (FL): STATPEARLS PUBLISHING. Black Cohosh. 2020.
- FAN, Chi Wai; et al. Systematic Review of Black Cohosh ( Cimicifuga racemosa) for Management of Polycystic Ovary Syndrome-Related Infertility. J Pharm Pract. Apr 29. 8971900211012244; 2021
- ARAUJO-NETO, Vitor.; et al. Therapeutic benefits of Sideroxylon obtusifolium (Humb. ex Roem. & Schult.) T.D. Penn., Sapotaceae, in experimental models of pain and inflammation. Revista Brasileira de Farmacognosia. 20. 6; 933-938, 2010