Mit tehetünk a szemvörösség ellen?
Vörös, ég és viszket...! Alternatív gyógymódok a szemre. Ha véreres, vörös a szemünk, semmi esetre se dörzsöljük! Alkalmazzunk inkább egy jó alternatív gyógymódot.
Sokaknak ismerős az érzés: mintha apró homokszemek szorultak volna a szemünkbe, viszket és ég, ránézésre pedig egyre ijesztőbb. Környezetünk azt hiszi, hogy sírtunk. A vörösség oka általában gyulladás, melyet alternatív gyógymódokkal is kezelni lehet.
Mi okozhatja?
A szem bevörösödése többnyire gyulladásnak köszönhető. A kötőhártya- és a szaruhártya-gyulladáshoz hasonlóan a szemnek nem minden részét érinti a probléma, de mégis úgy érezzük, hogy az egész viszket és ég, könnyezik. Sőt, váladékozik is. A problémának sok oka lehet. A vörös szemet leggyakrabban allergia okozza, de fertőzés, huzat, erős fény, sok olvasás, túlzásba vitt, számítógép előtt töltött idő, kevés alvás, bizonyos kozmetikumok (például szemfesték, sampon) vagy füst (akár cigaretta) és légszennyezettség is lehet a ludas.
Kerülhetett a szembe vegyi anyag, vagy valami apró dolog, amiről nem tudunk. Ha a szem váladéka vízszerű, az vírusra és allergiára utal, ha a váladék sárgás és gennyes, a szem reggelre bedagad, akkor baktériumos fertőzésre gyanakodhatunk. A bakteriális és vírusos szemgyulladás fertőző, ilyenkor különösen ügyelni kell a kéz tisztán tartására!
Dörzsölni mindenesetre nem szabad a vörös szemet, különösen piszkos kézzel - bár akkor, amikor szenvedünk miatta, ezt tartjuk az egyetlen hirtelen megoldásnak. A szem azért lesz vörös, mert ha begyullad, kitágulnak a vérerek, és több vér áramlik rajtuk keresztül.
Gyógynövények és borogatás
Első lépésben kamillás borogatással megpróbálkozhatunk. Öblítsük ki a szemünket langyos kamillateával óvatosan, és készítsünk belőle borogatást. A gyógynövények közül választhatjuk a cickafarkot, a körömvirágot vagy a szemvidítófüvet is. Mindegyikből készíthető gyógyhatású tea, amely remek gyulladáscsökkentő. Vitaminokkal is segíthetünk a gondon.Vörös, ég és viszket! A gyakran bevérző szemet C-vitamin, flavonoidok és rutin szedésével kúrálhatjuk, de az A, F vitamin és a lutein is segít, erősíti a látást.
Ajánlható a szemvidítófűből szemcsepp is – a neve Euphrasia, cseppentsünk belőle a szemünkbe napi 2-3 alkalommal egy vagy két cseppet. Az Euphrasia kapható a gyógyszertárakban. Szemproblémák kezelésére ajánlottak a homeopátiás szerek is: Euphrasia D vagy C6, esetleg Silicea D12 vagy Arnica D6. Kérjük ki szakember véleményét, mielőtt alkalmazzuk őket. Ő azt is pontosan meg tudja mondani, melyik a leghasznosabb az esetünkben.
Mindenképp teszteljük, allergiásak vagyunk-e valamire, hiszen a szemvörösödést annak alapján kell kezelni. Akinek pedig magas a vérnyomása, és kötőhártya-bevérzést tapasztal, azonnal forduljon orvoshoz! Szaruhártya-gyulladás esetén szintén orvosra van szükség, és ha a szembe idegen test, sav, vagy egyéb káros anyag jutott, akkor is. Először öblítsük ki bő vízzel a szemet, majd irány az orvos!
A kötőhártya-gyulladásnál nem annyira zavaró a szem fájdalma. Ha túlerőltetjük a szemet, ez lehet a következménye. Szörnyen mutat, de általában kis hajszálér megrepedése okozza, nem olyan vészes a helyzet. Kímélni kell azonban a szemet. Ne menjünk erős fényre, vagy ha muszáj, védjük a szemünket ellene. Kerüljük a füstöt, a füstös helyeket. Szemcseppel enyhíthetjük a panaszokat. A bevérzés néhány nap alatt kezelés nélkül is elmúlik.
Fontos tudnivaló: ha a szem vörösödése egy-két napon belül mégsem tűnik el, fel kell keresni az orvost, hogy kiderüljön, mi a gond pontos oka.