Mi a különbség az orvosi szén és az aktív szén között?
Mindkét néven kereshetnek megoldást a hasmenéses panaszaikra a patikába betérők, és ugyanazt a hatóanyagot fogják kapni.
Az orvosi szén ugyanis nem más, mint az aktív szén. Az aktív szén természetes eredetű, azt szénből, lignitből, fapépből, rozskeményítőből vagy kókuszhéjból is előállíthatják, ügyelve arra, hogy a finom szemcsékké őrlés során nagy adszorpcióra képes felület, vagyis egy nagy, a különféle toxinok és vegyületek megkötésére képes felület jöjjön létre.
Az aktív szén vagy aktivált szén terápiás hatása a hatóanyag (szénpor) nagy fajlagos felületére és az azon végbemenő megkötődésre vezethető vissza.
A mikroszkopikus méretű pórusokkal teli aktív szén egyetlen grammjának a felülete több, mint 2000 négyzetméter lehet. Azaz, 1 g aktív szénnek a baktériumok és toxinjaik megkötésére alkalmas felülete nagyobb lehet, mint egy futballpálya! A szén felszínéhez való kötődést követően a kórokozók és toxinjaik a szénnel együtt ürülnek a bélcsatornából.
Röviden összefoglalva: az orvosi szén vagy más néven az aktív szén megköti, inaktiválja és eltávolítja a bélcsatornából a baktériumokat és toxinjaikat.
Dr. Budai Marianna PhD.
szakgyógyszerész
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!
Mire jó az aktív szén?
Források:
(1) Eckert KG. et al. Aktivkohle – Sofortmaßnahme bei oralen Vergiftungen. Deutsches Aerzteblatt 1999;96(44)
(2) Senderovich H. et al. Is there a role for charcoal in palliative diarrhea management? Curr Med Res Opin. 2018;34:1253-1259.