Kínai gyógynövény hatása Parkinson-kórban?
Gyógynövények a Parkinson-kór kezelésére? Néhány kínai szer, mint a kampós gyógynövény (gou teng) , a gyökérkivonat és a fakéreg segíthetnek a Parkinson-kór és az irritábilis bél-szindróma kezelésében.
A vizsgálatba 115 Parkinson-kóros beteget vontak be. Egy részüknek a kampószerű ágakkal rendelkező gou teng nevű gyógynövényt, másik felüknek placebót adtak. A 13 hetes periódus végén úgy tapasztalták, hogy az első csoportba tartozók társaiknál jobban aludtak, és a beszédük is érthetőbbé vált.
A kutatás vezetője, a hagyományos kínai orvoslással foglalkozó Li Min, a Hong Kong-i Baptista Kórház most azt vizsgálja, hogyan fejtik ki ezek a növények jótékony hatásukat. A Parkinson-kór tünetei – az izmok finomhullámú remegése és egyidejű merevsége valamint a lassult mozgás – az agy dopamint termelő sejtjei pusztulásának következményei.
Li szerint az autófágia, vagyis az agysejtek programozott elhalásának egy típusa az egyetlen mód a köztük felhalmozott abnormális mennyiségű fehérje eltávolítására. "Ezen az úton lehet majd elindulni a Parkinson-kór kezelésekor" – véli az orvos.
Hol a kapcsolat?
Mi lehet a gou teng azon anyaga, ami hatott a betegeken?
Az egyik megtalált alkaloid az isorhy (magyar neve nincsen egyelőre), amely hasonló a rapamycin nevű antibiotikum-származékhoz.
A rapamycint a terápiában immunrendszeri működés elnyomására használják, szervátültetéseket követően, de érdekes módon kiderült időközben, hogy hathat a Parkinson-kór ellen is. Hogyan? Kutatások szerint (állatokon) a programozott sejthalált megelőző hatással bír.
A kérdés azért izgalmas, mert olyan dózist kell/ene majd megtalálni, amely a Parkinson-kór ellen (már) hatásos, de az immunrendszeri működést (még) nem nyomja el, tehát nem teszi ki a szervezetet pl. súlyos fertőzések veszélyének.
a szerk, forrás: newscientist.com
Az eredményeket a kanadai Whistlerben megtartott Molekuláris- és Sejtbiológiai Konferencián ismertették.