Ezeket látta már?

Gyógynövénnyel kezdi a napját, aki ezt issza - még ha nem is tud róla

kávé gyógynövény koffein

Ha szkeptikus barátaink ugratnak, hogy miért használunk gyógynövényeket, könnyen visszavághatunk. Kérdezzük csak meg tőlük, isznak-e kávét?

A WHO felmérései szerint a Föld népességének kétharmada elsődleges orvosságként ma is gyógynövényeket használ. Még a kritikus vélemények is elismerik, hogy a harmadik világ egészségügyi védelmében milyen kiemelkedően fontos szerepet töltenek be a gyógynövények, mégha mindezt sokan elavultnak is tartják a mai kor magas színvonalú, laboratóriumi vizsgálatokon átesett gyógyszerei mellett.

Gyógynövényeket még a leghangosabban kritizálók is rendszeresen használnak – akár úgy is, hogy nem tudnak róla. A kávé főzetét például széles körben fogyasztjuk, de kevesen tudják, hogy a kávé – megfelelően alkalmazva – tulajdonképpen gyógynövény. Egy finom csésze kávé mellett tehát nemcsak pár percnyi kikapcsolódást nyerhetünk, hanem ennél jóval többet is.

Mire jó a kávé?

A kávé növeli a szellemi és fizikai teljesítőképességet, csökkenti a cukorbetegség, az Alzheimer-kór, a máj- és a méhrák kockázatát, enyhíti a fejfájást, az asztmások számára pedig megkönnyíti a lélegzést. A kávé az egyik legkedveltebb ital több mint ezer éve. Javíthatja a fizikai állóképességet, sőt, segíthet a súlyfelesleg leadásában és a hosszú repülőutak után az időeltolódás miatti problémák leküzdésében is.

Az alábbiakban megismerkedhetnek a kávé gyógyhatásaival, illetve az esetleges ellenjavallatokkal is - hiszen nem árt tudni, hogy a kávé súlyos egészségügyi problémákat is okozhat. A kávé erős szer, s épp olyan óvatosan kell bánni vele, mint a többi gyógynövénnyel.

A nagyarányú koffeinfogyasztásnak hosszú távon komolyabb veszélyei is vannak

  • Növeli a kalcium ürítését, ami a csontritkulás fokozott kockázatával jár együtt.
  • Emeli a pulzusszámot és a vérnyomást, aminek következtében alvászavar, fejfájás, súlyos esetben pedig szívpanasz, szívinfarktus is kialakulhat.
  • A túladagolás halálos dózisa körülbelül 80-100 csésze kávé elfogyasztásával egyenértékű.
  • Ráadásul nem árt tudni azt sem, hogy a kávé aktív alkotórésze, a koffein, függőséget is előidézhet.

Általában akkor jövünk rá, milyen erősen függünk a kávétól, amikor megpróbáljuk elhagyni az életünkből. Kávé nélkül valóban nehezek az első napok. Álmosak vagyunk, leesik a vérnyomásunk, fáj a fejünk – ám ezek csak átmeneti kellemetlenségek, ha ezen túljutunk, egy idő után el fog múlni a kávé utáni vágy.

Lehet-e a kávénak gyógyhatása?

A kávéban (valamint a kakaóban, teában, matéban és a kólában) lévő izgatószer, a koffein, sok meghűlés, influenza, álmosság és menstruációs panasz, fájdalmak elleni gyógyszer alkotó része - ilyen irányú felhasználása egyenes következménye a hagyományos gyógyászatban betöltött szerepének.

Mennyi koffein van a kávéban?

A kávé koffeintartalma elkészítésének módjától függ. Egy csésze instant kávé általában 65 mg koffeint tartalmaz, őrleményen lassan átcsöpögtetett forró vízzel készült kávé körülbelül 100-15 mg-ot, a presszó kávé pedig mintegy 350 mg-ot.

Meglepően hangzik, de egyik koffeinmentes kávé sem teljesen koffeinmentes. A felhasznált szemek fajtájától, a koffeinkivonó módszertől és egyéb feldolgozási lépésektől függően a szemes koffeinmentes kávé szárazanyaga tartalmazhat akár 0,1% koffeint is.

A kávé, mint gyógynövény

A kávé egészségügyi ártalmairól gyakran olvasni, gyógyhatásáról ugyanakkor ritkán. A fitoterapeuták (gyógynövény szakértők) alapvetően kétféle problémára szokták a kávét javasolni.

  1. Ájulás ellen. Ha valaki ájulásra hajlamos, enyhítheti a problémát a kávéban található, mindenki által ismert élénkítőszer, a koffein, a bágyadtság elűzésének régi kedvenc és hatékony eszköze. 
  2. Asztma ellen. A kávé, a teacserje, a koffeintartalmú kólák (kóladió – Cola acuminata), a kakaó és a csokoládé egyaránt növényi eredetűek, így a gyógynövény készítményekhez sorolhatjuk őket. Mindegyikük tartalmaz koffeint és más olyan vegyületeket, amelyek segíthetnek az asztma tüneteinek az enyhítésében. A gyógynövényes terápiát asztma esetén mindig beszélje meg kezelőorvosával, gyógyszerészével. Mindenesetre, ha asztmás betegek, és nincs kéznél a gyógyszerük, szorult helyzetükben igyanak meg néhány csésze kávét, amely hatékony hörgőtágító - asztmás roham esetén azonban valójában nem a kávé a megoldás, bármennyre is elterjedt a jótanács! Jóval körültekintőbben kell eljárni - erre részletesebben is kitérünk az alábbiakban.

A kávé 5 hatása

A koffein megfelelő mennyiségben fogyasztva élénkíti a szervezetet, stimulálja az ideg- és szívrendszer működését, javítja a szellemi funkciókat (például a megfigyelést és az ítéletalkotást), és fokozza az izmok teljesítőképességét. Az anyagcserét is képes felgyorsítani, ezáltal emeli a testhőmérsékletet, és serkenti a vizelet-kiválasztást.

1. Élénkítőszer

A koffein élénkítő hatása jól érzékelhető a tipikusan alacsony éberségi szinttel jellemezhető helyzetek, állapotok – reggel, éjszakai munka, hideg, vagy alváshiány – esetén. Kora reggel és késő délután például sok autóbaleset okozója a vezető fáradtsága. A kávé hatásosan serkenti a központi idegrendszert. Akinek sokat kell vezetnie, megakadályozza, hogy elaludjon a kormány mellett. Ellensúlyozza az antihisztamin altató hatását, ezért számos meghűlés elleni orvosságban is megtalálható. Ugyanakkor, a közhiedelemmel ellentétben nem segítség a túlzott alkoholfogyasztás utáni kijózanodásban.

2. Nagyobb állóképesség

A kávé növelheti az állóképességet. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság a versenyeket megelőző három órában maximum két csésze kávé fogyasztását engedélyezi. A sportolók vizelete legfeljebb 12 mikrogramm koffeint tartalmazhat milliliterenként, mielőtt illegálisnak minősülne. A megfelelő iránymutatásokat követő szakirodalom szerint a koffein teljesítmény előnyei már mérsékelt mennyiségű, kb. 3 mg/testtömeg kg koffein szedése esetén is jól láthatók.

A Journal of the International Society of Sports Nutrition szerint, egy-három csésze kávéval megegyező mennyiségű koffein szubmaximális (a maximális képesség alatti) testmozgás szintnél csökkenti, maximális vagy a maximális edzéshez közeli testmozgás szint esetén nem befolyásolja a pulzusszámot. Ezek a mérések a láb dinamikus edzése során ciklusos ergométerrel történtek és a Journal of Applied Physiology-ban közzétett eredmények szerint pulzusszám tekintetében nem észleltek szignifikáns különbségeket.

3. Asztma

A kávé egyes tanulmányok szerint segíthet asztma esetén azzal, hogy a koffeintartalma tisztítja a hörgőket, így sokszor igazolják a kávé szerepét a hagyományos gyógyászatban, természetgyógyászatban. Fontos azonban, hogy a tanulmányban a szerzők csak arról írtak, hogy a koffein hatására akár 4 órán keresztül is enyhén javulhat a tüdő funkció, ezért nem javasolják a kávé fogyasztását légzésfunkciós vizsgálat előtt. Arra azonban nincs bizonyíték, hogy asztmás roham esetén is kedvezően befolyásolná a tüdő állapotát a koffein - ellenben a pulzusszámot növelheti, ami asztmás rohamban és a rohamoldó gyógyszertől amúgy is emelkedik.

Asztmás rohamok esetén ezeket a lépéseket kövesse

Mit tegyünk, ha az asztma rosszabbodik, hogyan lehetséges az asztmás roham kezelése otthon? Ehhez Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, allergológus, a Tüdőközpont főorvosa adott tanácsokat:

  1. Az első és legfontosabb, ha az asztmás roham jeleit észleljük, őrizzük meg a nyugalmunkat és üljünk le. Stressz hatására a tünetek rosszabbodnak, a lélegzetvétel még nehezebb. Az egyenes háttal ülés segít megnyitni a légutakat, ne feküdjünk, az a légzést tovább nehezítené.
  2. A kezelőorvossal egyeztetett akció terv szerint járjunk el, és alkalmazzuk a rohamoldó szert a javasolt szükség szerinti dózisban. Ha nem érzünk javulást, ezt 15 perc múlva megismételhetjük, majd újabb 20 perc múlva ismét. Otthoni körülmények között további rohamoldót ne alkalmazzunk.
  3. Ha a tüneteink ennek hatására nem javulnak, esetleg még rosszabbodnak, hívjunk sürgősségi orvosi ellátást.
  4. Ha a szakértő segítség 30 percen belül nem érkezik meg, még egyszer megismételhetjük a rohamoldó használatát.

4. Súlycsökkentő hatás

Sok szakember szerint a kávéfogyasztás hatással van a testsúlyunkra. Több kutatás is alátámasztotta már, hogy a kávé segíthet a fogyásban. A kávé segíthet a fogyásban, egyesek szerint az óránkénti elégetett kalória mennyiséget négy százalékkal emelheti, illetve a súlyproblémával küszködők esetében megnőhet az étkezés után elégetett kalória mennyisége.

Egy új, eredetileg a BMJ Medicine folyóiratban megjelent tanulmány eredményei genetikai markerek segítségével határozottabb összefüggést állapított meg a koffeinszint, a BMI és a 2-es típusú cukorbetegség kockázata között. Eszerint a vér koffeinszintje befolyásolhatja a testzsír mennyiségét, ez pedig összefüggésben van a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatával.

5. Időeltolódás

Az időeltolódás hatása megkeserítheti nyaralásunkat, utazásunkat. Nem is hinnénk, de már két-három óra időeltolódás is komoly megterhelést jelenthet a szervezetnek. Az időzónákon való átrepülés következtében tájékozódási nehézség, álmatlanság és fáradtság lép fel. A kávé sokat segíthet a szervezet biológiai órájának helyreállításában. Szakértők szerint nyugat felé való utazás esetén a reggeli, ellenkező esetben a késő délutáni kávéfogyasztás ajánlatos.

Kávéreceptek

A kávé nagyon sokak kedvence: egyesek szimplán csak feketén, minden nélkül isszák, és még többen ízesítik tejjel, cukorral, mézzel. A kávé íze kellemesen kesernyés - sokak szerint már ez is elegendő a rendszeres fogyasztásához.

Kávé forrázat elkészítése:

  • 1 evőkanál őrölt kávét használjunk egy csésze vízhez.
  • Ne a forrásban lévő vízbe szórjuk bele a növényt, hanem a forró vizzel öntsük le, majd fedjük le és hagyjuk állni 15 percen keresztül.
  • Ízesítsük ahogy szeretjük - vagy vásároljunk instant kávét és kövessük a felirat utasításait.
  • Legfeljebb három csészével igyunk naponta.

Sokat tanulhatunk a nagy kávivó nemzetektől: a franciák vagy olaszok café au lait vagy tejes kávét nem fogyasztanak délután és este, helyette a fekete kávét isszák, ami lehet filteres, French Press-szel elkészített. Az olaszok erős, sötét pörkölésű eszpresszójához hasonlóan itt is egy markáns, füstös, sötét „francia” pörkölésű kávébabot használnak. Ha tejeskávé, akkor a café au lait és a café latte különbsége egyrészt keresendő a kávé elkészítési módjában, (előbbi kávé forrázat, tehát filter vagy French Press-es technika, míg utóbbi eszpresszó gép) másrészt a francia változatban a tetején nincsen tejhab, csak gőzölt tej.

Amire vigyáznunk kell!

A kávé ízesítésű élelmiszerek (joghurt, jégkrém, csokoládé stb) szintén tartalmaznak koffeint. Ha ilyeneket rendszeresen fogyasztunk, inkább mérsékeljük a kávéivást.

Két évesnél fiatalabb gyermeknek ne adjunk kávét! nagyobb gyermekek, illetve 65 évesnél idősebbek kezdetben kisebb töménységült használjanak, s csak szükség esetén fogyasztanak töményebb kávét.

A kávé megemelheti

  • a vérnyomást,
  • a koleszterinszintet,
  • gyorsíthatja a légzés, a szívverés ritmusát, 
  • fokozhatja a gyomorsav kiválasztást,
  • nyugtalanságot idézhet elő
  • álmatlanságot,
  • ingerlékenységet, idegességet iokozhat

Szerepe lehet a rák, a szívinfarktus, szorongásos neurózis vagy a növekedési rendellenességek kialakulásában. Egyes tudósok szerint ” ha a koffein újonnan kifejlesztett gyógyszerhatóanyag lenne, a szabályok szerint a gyártónak szinte biztosan komoly nehézségei támadnának az engedélyeztetése körül, s ha egyáltalán engedélyeznék is, valószínűleg csak rendelvényre lehetne kapni”.

Több mint idegesség: mi történik, ha valaki több kávét iszik, mint amihez hozzá szokott?

Ahogy azt minden kávés tudja, ilyenkor az ember idegessé, türelmetlenné válik, esetleg nem tud elaludni. Egyénileg másképp, különbözőképpen reagálhatunk a koffeinre. Nagy mértékű fogyasztása idővel meg is betegíthet. Bizonyos túlzott kávéfogyasztás okozta tünetek hasonlíthatnak más betegségekhez, így például a szorongásos neurózishoz, amelyet:

  • idegesség,
  • ingerlékenység, 
  • izomgörcs, 
  • álmatlanság
  • gyomorégés,
  • gyomoridegesség
  • erős szívdobogás jellemez.

Ezek alapján akár tévesen diagnosztizálhatunk magunknak egy szorongásos neurózist, holott tulajdonképpen koffeinizmusban szenvedünk.

Amikor hirtelen lecsökkentjük a megszokott koffein adagot, a legtipikusabb elvonási tünet a lüktető fejfájás általában 18-24 órán belül jelentkezik és néhány napig tart. Ezen kívül 1-2 napig szorulás is lehetséges.

Különleges intelmek a kávézás ellen

  •  A kávé fokozza a gyomorsav kiválasztást, így akik fekélytől vagy más emésztőszervi betegségektől szenvednek, a kávéból csak nagyon keveset vagy egyáltalán ne fogyasszanak.
  •  Három csésze főzött kávé akár 15 százalékkal is megemelheti a vérnyomást. Aki szívinfarktusra hajlamos, beszélje meg orvosával, mennyi kávét ihat.
  • A kávé és a koleszterin közötti kapcsolat tisztázására több vizsgálat is vállalkozott, az eredmények vegyesek. Még mérsékelt fogyasztás (egy-két csésze híg kávé reggelenként), is 5 százalékkal megemelheti a koleszterinszintet. Napi 5-10 csésze híg kávé akár 10 százalékos növekedést is eredményezhet.

Egyes kutatások szerint csupán a forralt kávé befolyásolja a koleszterinszintet. A csöpögtetett és az instant kávé nem, de ennek oka egyelőre ismeretlen. Akinek túl magas a koleszterin szintje, olyannyira hogy ez erősen megnöveli rizikó faktort a szívinfarktus kialakulására, beszéljen orvosával, hogy mennyi kávét fogyaszthat.

  • A koleszterinszintre és a vérnyomásra gyakorolt hatástól függetlenül a kávé önmagában is növeli a szívinfarktus veszélyét. 5 csésze kávé majdnem megkétszerezi, napi tíz csésze majdnem megháromszorozza a kockázatot.
  •  Állatkísérletek szerint a koffein növeli a születési rendellenességek kialakulásának veszélyét. Bár a kísérletek során magasabb dózis alkalmaztak, mint amennyit akár a legszenvedélyesebb kávésok isznak, az óvatosság mégis azt diktálja, hogy a terhes anyák korlátozzák kávéfogyasztásukat.
  •  A kávét kapcsolatba hozták már a mellrák, a húgyhólyagrák, a petefészekrák, a hasnyálmirigyrák, valamint a prosztata rákos megbetegedéseivel is. Később ezeket a híreszteléseket vitatták, sokat teljesen megcáfoltak. Ha van is szerepe a kávénak ezen betegségek kialakulásában, ez egyelőre nem tisztázott. Mindazonáltalában a pörkölés rákkeltő anyagokat hozhat létre a kávébabban. Ha rákos betegségben szenved, jól teszi, ha korlátozza a kávé fogyasztását.
  •  A Duke Egyetem kutatása szerint különösen a melleken érezhetők a kávézás tünetei. Egyes tanulmányok összefüggést látnak a koffein és a mellben kialakuló jóindulatú, de fájdalmas daganatok (fibrociszták) kialakulása között. Ez a daganatos állapot nem jelent komoly veszélyt, de kellemetlen. Azoknak a nőknek, akik ilyen problémákkal küszködnek, meg kellene próbálniuk teljesen felhagyni a koffein fogyasztásával - legyen az kávéban, teában, kakaóban, csokoládéban, üdítőkben vagy más recept nélkül vásárolható szerekben. Érdemes megfigyelni, javul-e ezután az állapotuk.
  •  A koffein súlyosbíthatja a PMS tüneteit: egyes felmérések szerint azok a nők, akik 2-4 csésze gőzölt kávét isznak naponta, nagyobb arányban szenvedtek előmenstruációs tünetektől, mint azok, akik nem isznak kávét.
  •  A kávé hatással bír a vas felszívódására is. Problémát okozhat a vashiányban szenvedők számára, illetve azoknak a nőknek, akiknek túl erős a menstruációs vérzésük. A kávé, illetve a koffein számos gyógyszer felszívódását és a szervezeten belüli további sorsát befolyásolhatja. Nem javasolt vashiány pótlására szedett gyógyszerrel egy időben kávét inni. A kávé és a gyógyszerek esetleges kölcsönhatásairól az egyes készítmények betegtájékoztatóit érdemes áttanulmányozni.

Mennyire biztonságos tehát a kávé?

Egészséges, nem terhes, nem szoptató, nem fekélyes, nem magas vérnyomású vagy szívbetegségben nem szenvedő emberek számára, s akik nem szednek koffein tartalmú gyógyszereket, a kávé napi 1-3 csésze mennyiségben biztonságosnak tekinthető.

Gyógyszermennyiségnyivel vetekedő adagot csak az orvossal megbeszélve használjunk. Ha kisebb kellemetlenséget, álmatlanságot, gyomoridegességet vagy idegességet okozna, használjunk kevesebbet, vagy hagyjuk abba a kávézást - mindenképp tudassuk az orvossal, ha bármilyen kellemetlen hatást tapasztalunk, ha a tünetek nem javulnak jelentősen két héten belül.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ezért jobb a hatása, ha koffein is van a fájdalomcsillapító gyógyszerében

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

koffein

Irodalom:

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához