Ezeket látta már?

Hatásos-e a csalántea parlagfű allergia ellen? Kipróbáltuk

kipróbáltuk, mit ér a csalántea parlagfű allergia ellen

Ha szénanáthás, és már nagyon unja a tüneteket, ha a vény nélküli patikaszerekkel nem sokra megy, ha jól jönne valami természetes, ami segít, amíg el nem jut egy orvoshoz, akkor igyon meg egy csésze csalánteát.

Légúti allergia kínozza? Inkább inna gyógynövényes teát, csak ne kelljen antihisztamint szednie? Fél a hozzászokástól, és már nem mer érösszehúzó orrspray-t használni? Ódzkodik a szteroidoktól? Talán Ön is próbált már rálelni egy olyan gyógynövényre, amelyik megoldást kínálhat az allergiás panaszokra.

Az allergia kezelésére szolgáló gyógynövények palettája ugyan meglehetősen szegényes, de úgy tűnik, hogy a csalán jó szolgálatot tehet az allergiás időszakban. Már ismert néhány klinikai vizsgálat, amelyek eredménye alapján a csalán leveléből vagy gyökeréből készült tea vagy szárított őrlemény előnyösen hathat az allergiás panaszokra. Tegyen egy próbát Ön is!

Allergiás? Nincs egyedül

Körülbelül minden negyedik ember szenved valamilyen allergiás megbetegedésben, és az arányuk évről évre nő. Az allergia leggyakrabban allergiás nátha (= allergiás rhinitis) formájában lép fel.

Az allergiás nátha lehet

  • évszakokhoz kötött, ún. szezonális (pl. parlagfű pollenjei által kiváltott), vagy
  • egész éven át tartó (pl. házipor, állati szőr vagy penészgomba által kiváltott).
  • Az allergiás náthát a leggyakrabban fűfélék pollenjei váltják ki, így az allergiás náthát sokan szénanátha néven emlegetik.

Biztos, hogy szénanáthás?

Aki szénanáthás, annál a következő tünetek közül

legalább 2 jelen van.

Ezek mellett jelentkezhet még torokviszketés, köhögés, különféle szempanaszok, illetve alvászavar, fáradtság.

A tünetek rendkívül zavarók, nehézséget okoznak a napközbeni tevékenységek végzésében, alvászavarokhoz vezethetnek, rontják a munkahelyi vagy iskolai teljesítményt. Értelemszerű tehát, hogy az érintettek megoldást keresnek. Mit tehetnek azonban addig, míg eljutnak a háziorvoshoz vagy allergológushoz? És mit tehetnek akkor, ha már évek óta allergiások, és a szintetikus megoldások helyett előnyben részesítenék a természetes gyógymódokat?

Csalántea segíthet az allergiás panaszok enyhítésében

A csalánfű (latinul Urtica dioica) föld feletti hajtását, vagyis a leveleit és a szárát nagy múltra visszatekintően használják vitaminpótló, roboráló és vízhajtó teakeverékekben. Emellett, baktériumellenes és gyulladáscsökkentő hatása miatt a csalánfű szerepel gargarizálószerekben, aranyér elleni ülőfürdőkben is. Samponokban, hajszeszekben a csalán hajtása mellett annak a gyökerét is felhasználják, és a csalános hajápoló készítményekhez a fejbőr vérellátását javító és korpásodást csökkentő hatás kapcsolható.

Viszonylag új keletű, de nem csupán mendemondán alapul a csalán leveleinek vagy gyökerének allergiaellenes alkalmazása.

Egy 1989-ben megjelent közleményben arról számoltak be, hogy a csalán fagyasztva szárított porának a fogyasztása (600 mg/adag) kedvező hatású légúti allergiás panaszoknál.

Későbbi tudományos munkák arról tájékoztattak, hogy a csalánból készült forrázatok alkalmazása egy hét elteltével a szénanáthás, allergiás panaszok javulását eredményezi.

Ma már az sem ismeretlen, hogy miként javíthat a csalán az allergiás tüneteken. Úgy tűnik, hogy a csalán aktív anyagai azoknak az enzimeknek a működését befolyásolják, amelyek az allergiás reakció előhívásában játszanak szerepet.

Csalántea: olcsó, mindenki számára elérhető és egészséges megoldás

Egyelőre nem jelenthető ki, hogy a csalán egy allergiaellenes csodaszer lenne. Tény azonban, hogy a belőle készült tea vagy a különböző szárított kivonatainak a fogyasztása kedvező hatású lehet a szénanáthás panaszok enyhítésében.

Tekintettel arra, hogy egy biztonságosan fogyasztható szerről van szó, a fogyasztása ajánlható az allergiás felnőttek számára. Napi 1-2 csésze előírásszerűen elkészített csalántea, akár az allergiaellenes gyógyszeres kezelések mellett alkalmazva is, pozitív hatású lehet.

Csalántea mellékhatásai

A hatások mellett a mellékhatásokra is érdemes odafigyelni! A gyógynövények fogyasztása is rejthet magában veszélyeket. Ha nem figyelünk oda bizonyos körülményekre, fogyasztásuk veszélyes helyzeteket is okozhat. A csalántea mellékhatásai közül az alábbiakra érdemes odafigyelni a rendszeres fogyasztása esetén:

  • Terhesség esetén méh összehúzódásokat okozhat, így vetéléshez is vezethet!
  • Némileg csökkentheti a vércukorszintet: a diabétesz miatt kezelt betegeknél túl alacsonyra viheti – ezért cukorbetegeknek érdemes rendszeresen mérniük vércukorszintjüket csalántea fogyasztásakor.
  • Az arra érzékenyeknél túlságosan lecsökkentheti a vérnyomást.
  • Vizelethajtó hatása gondot jelenthet a vese problémákkal élőknek.
  • Magas K vitamin tartalma miatt csökkentheti a vérzésgátló warfarin hatását.

Egy csésze csalánteán ne múljon, gondoltuk ezt mi is kipróbáljuk

csalán, csalántea, gyulldás, gyulladáscsökkentő, ízületi problémák A csalántea jó választás, ha szeretnénk allergia ellen természetesen védekezni, a Planta Medica korábbi kutatása szerint is. A résztvevők 58 százaléka számolt be tünetei enyhüléséről napi 300mg fagyasztott- szárított csalán fogyasztásával, 48 százalék pedig jobb hatást érzett, mint a placeboval. Forrás: shutterstock.com

Gyorsan végig szaladtunk az emeleten, bekopogtunk néhány ajtón, és megkértünk néhány csillogó tekintetű, tüsszögő, épp szénanáthás tüneteket produkáló kollégát, hogy vegyen részt egy házi kísérletben, tesztelésen, igyon meg egy csésze tömény csalánteát, és nézzük meg, hogy fél óra elteltével ki mit tapasztal, enyhített-e bármit is csalántea a parlagfű okozta allergiás tünetein?

Mutatjuk is, ki mit tapasztalt - olyan is akadt, aki semmit

"A szemem, az orrom is viszketett, annyira erős allergiás tüneteim voltak, hogy már reggel bevettem egy szem gyógyszert rá, de nem segített. Főleg a szemem viszketet. Rossz napom volt eleve, erre jött az EK ezzel az ötlettel, de mindegy, belementem. Megittam becsülettel a csésze teát, azt sem tudtam mi az, azt sem mondták el, mit figyeljek meg magamon, mindenesetre 20-30 percet követően bekopogtam az Egészségkalauz szerkesztőségébe azzal, hogy határozottan enyhülnek a szénanáthás tüneteim, ha ezt kell éreznem, akkor bingó, mert egyértelmű a különbség. Az erős tünetek közül először az orrviszketés múlt el, majd a szemviszketés is csökkent. Nem telt el még 10 perc és a szemviszketés is abbamaradt. Eddig ez a nap híre, sosem hittem volna."

"Nekem a torkom viszket, kapar rettenetesen, és pluszban egyfolytában folyik az orrom az egész parlagfűszezonban. Néha bekapcsolódnak a tünetkoncertbe a szemeim is. Nem bírom megállni, hogy ne piszkáljam, szóval rendszerint piros nyusziszemeket vakarok magamnak. Borzasztó rossz beteg vagyok, idegesít, ha rosszul érzem magam, és ezért másokkal is ingerültebb vagyok, így hát kijelentetem, a parlagfű szezon nem csak a saját, hanem a környeztem életét is megkeseríti. A vény nélkül kapható patikaszerek közül minden elérhetőt kipróbáltam, bizonyos napokon segít enyhíteni az allergiás tüneteket, máskor meg nem. A gyógynövényekben nem igazán hiszek, így magamban szájhúzva fogadtam el a csésze csalánteát. Ehhez képest, ugyancsak magamban sűrűn elnézést kértem mindentől és mindenkitől fél óra múlva, mert az allergiás tüneteim 90 százaléka eltűnt. Nem örökre, de 2-3 órán át nyugi volt. Persze ahogy hazaértem újra kezdődött, ilyenkor megkapom a pollenáldást a szomszédos keretek felől, és estére rosszabb vagyok, mint egy taknyos, nyűgös óvodás, aludni sem tudok normálisan. Most elalvás előtt megfőztem magamnak újra egy csalánteát, hátha megint segít rajtam egy kis időre, és működött, normálisan el tudtam aludni. Ébredéskor persze ismét tele volt az orrom, de ez már más lapra tartozik, a csalánteás házipraktika parlagfű allegia ellen részemről szó szerint fellélegzést jelentett. Szerintem a kollégáimnak és a családtagoknak is."

"Hetek óta egész nap tüsszögök, köhécselek és orrotfújok, már saját magamat is unom. Megittam én is a zöld löttyöt, amit az egészségkalauzosoktól kaptam, szerintem nem jó az íze, és ha előre tudom, hogy csalántea, szerintem meg sem iszom. Beültem egy értekezletre egy csomag papírzsebkendővel ahogy szoktam, és csak amikor véget ért esett le, hogy nem is kellett használni, egyáltalán nem tüsszögök, nem folyik az orrom. Konkrétan alig hittem el, de nagyon örültem neki."

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Mire jó a csalán? Nem csak gyulladáscsökkentő: így használja szénanátha ellen

Mire jó a csalán? Nem csak gyulladáscsökkentő: így használja szénanátha ellen

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

allergia

Irodalom, források:

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához