Az érintés csodája - egy szelíd gyógymód
Az érintésnek varázsa van. Sokan megírták, megénekelték, feldolgozták különféle műfajban. De van-e varázsa az érintésnek a gyógyászatban? - kérdezte az MTI-Press Gábriel Orsolya terapeutától, a craniosacralis (CS) terápia hazai meghonosítójától. - A varázs misztikussága helyett inkább gyógyító hatása van, ezt nyugodtan állíthatjuk - hangzott a válasz.
A világhírű Pető Intézetben konduktorként végzett Gábriel Orsolya külföldi munkája során ismerte meg a CS terápiát. Először csak rácsodálkozott, azután érdekelni kezdte, megtanulta, kipróbálta - saját magán is -, majd úgy döntött: ezután ezzel foglalkozik.
- Azért nem volt ennyire egyszerű. Dániában ismertem meg a craniosacralis módszert, amely Amerikában tulajdonképpen már az
1800-as években sem volt teljesen idegen, de tudományos alapokra az 1970-es évek közepén helyezte John Upledger, és a terápiát is ő fejlesztette ki. A módszer bevált és gyorsan terjedt, jelenleg 56 országban tanítják. Már túl vannak a százezredik képzésén, sok helyen a társadalombiztosítás is támogatja, és a kedvező tapasztalatok birtokában egyre többen veszik igénybe - sorolta.
Orsolya Szingapúrban, Ausztráliában és az Egyesült Államokban sajátította el a technika mesterfogásait. Ezeken a helyeken a nemzetközi protokoll szerint folyik a képzés hat oktatási szinten, amelyek közül már az első is biztos alapokat nyújt ahhoz, hogy valaki terapeutaként működjön.
Ahogy elmondta, a terápia azon a felismerésen alapszik, hogy a koponyacsontok nem csontosodnak össze teljesen felnőtt korban sem, miként korábban gondolták a tudósok, hanem a varratok mentén elmozdulnak, illetve elmozdíthatók. Ennek következtében a csontokon belüli agyhártyarendszer és a benne lévő folyadék is mozgatható. Ebben a mozgatásban van az érintés szerepe. Ezt kell megtanulni - a "mit" és "hogyan" technikája a CS rendszer tudományos alapja.
Arra a kérdésre, hogy érintéssel végezni egy terápiát nem tűnik-e a páciens számára valószerűtlennek és érthetetlennek, így válaszolt a szakember: - Egyszerűnek tűnik, de az egyszerűség mögött alapos felkészültség, tudás és ismeretanyag húzódik. A terápia neve is meglehetősen talányos, nem mindenki számára világos, hogy a két latin szó mit jelent. Az egyik a koponyát, másik a keresztcsontot jelöli, vagyis a fiziológiai rendszer két végpontját.
A terápia gyakorlásához alapvető és alapos anatómiai, illetve neurológiai ismeretek szükségesek. Egy élettani rendszerről van szó, amelynek fő feladata, hogy biztosítsa az idegrendszer élettani környezetének harmonikus működését, annak a folyadéknak a zavartalan termelődését, keringését és felszívódását, amelyben az agy és az idegrendszer fejlődik, működik. A CS rendszer szoros kapcsolatban áll más rendszerekkel, a vérkeringéssel, hormonrendszerrel, nyirokrendszerrel, légzőrendszerrel, mozgásszervekkel. Kezelés során az a feladat, hogy a koponyacsont - adott esetben az arccsont - érintésével ellazítsuk, támogassuk és harmonizáljuk ezeket a rendszereket. Az érintésnek azért van igen fontos szerepe ebben a terápiában, mert ezzel stimuláljuk az agyhártyát a koponyacsontokon keresztül, valamint a központi idegrendszert, amely minden szervre hatással van.
A CS terápiát szinte mindenre ajánlják, bár Gábriel Orsolya óvatosan fogalmaz, mert tapasztalatai szerint az emberek fenntartással fogadják a globális megfogalmazást.
- Az általában egy órán át tartó kezelés eredménye 3-4 alkalom után csaknem minden esetben megmutatkozik, vagyis a gyógyreakciók beindulnak. Mire gondolok? Általában javítja a kezelés a páciens életminőségét, de hogy konkrét példákat is említsek, segít a krónikus nyak- és hátfájdalom, a migrén megszüntetésében, enyhíti a krónikus fáradtságot, kimerültséget, stresszt, elmulaszt különféle hormonális és idegrendszeri zavarokat. Az izompályák ellazítása, az ízületi feszültségek korrekciója, az agyi gerincvelői folyadék áramlásának harmonizálása, a koponyán belüli keringés javítása a lényege ezeknek a kezeléseknek, amelyek az úgynevezett mikromanipuláció révén történnek, a koponyacsontok mozgásának, mozgatásának korrigálása révén - magyarázta.
- Természetgyógyászat, manuálterápia, minek nevezzük?
- Alternatív, kiegészítő gyógymódnak, amely különösen eredményes, ha orvosi diagnózis is segíti. Szerencsére ma már egyre több orvos érdeklődik iránta, és elfogadja, hajlandó az együttműködésre. Magyarországon már tízezren felül van a kezelések száma, két éve képezünk terapeutákat, eddig 200-an végezték el a szükséges tanfolyamot a nemzetközi előírások szerint. A terápia nagy előnye, hogy rendkívül szelíd, barátságos, életkortól független, ami azt jelenti, hogy csecsemőn és idős korú betegen is alkalmazható, és az esetek nagy részében gyors, látványos, érezhető eredményt hoz.
- Akkor az érintésnek mégiscsak van varázsa?
- Varázsnak nem mondanám, de értő mozdulatokkal, ráhangolódva a beteg testi-lelki állapotára gyógyító hatással bír, és nagymértékben segíti az immunrendszer erősödését, ezáltal a szervezet öngyógyítását. Varázslatról nincs szó, de tudományos alapokon nyugvó, tényekkel igazolt kedvező hatásról mindenképpen.