Ezeket látta már?

Ezekre figyeljen oda, ha szívbeteg van a családban!

Szívbeteg család figyel mire

Ilyenkor Önnél is magasabb a szívbetegség kialakulásának kockázata, ezért jobb, ha az alábbi dolgokra odafigyel.

Akinél szívelégtelenséget diagnosztizáltak, annak különösen figyelnie kell szervezetének jelzéseire. Mi az, ami a beteg és a hozzátartozó számára is fontos információt hordoz?

Testsúly

A mindennapos testsúly mérés (lehetőleg reggel vizeletürítés után, reggeli előtt) a szívelégtelenség roszabbodásának megbecsülésének legegyszerűbb módszere. Ha a testsúly rövid idő belül jelentősen növekedik (1-3 nap alatt 1-2 kg-nál többel), az annak a jele, hogy a szervezetben túl sok folyadék gyűlt fel, és a szívelégtelenség súlyosbodott. Ilyenkor kezelésen módosítani kell, vizelethajtó bevétele szükséges és egyéb változtatás is indokolt lehet, amit a kezelőorvossal soron kívül meg kell beszélni.

Pulzus

Rendszerint a csukló felett, az alkar tenyéri felszínén, a nagyujj felőli oldalon futó verőér megtapintásával tudjuk vizsgálni. Ha ez nehezen kitapintható, akkor a nyak két oldalán futó valamelyik verőér tapintása igazíthat útba. A pulzus normálisan szabályos ritmusú és a percenkénti gyakorisága megegyezik a szívütések gyakoriságával. Az otthoni vérnyomásmérők többnyire alkalmasak a pulzusszám megállapítására is.

Vérnyomás

Szívelégtelenségben szenvedő betegek ideális vérnyomása 120/80 Hgmm vagy ez alatti. A szokásos gyógyszerek megfelelő adagban történő alkalmazása mellett a betegek vérnyomása rendszerint alacsony, amit általában jól tűrnek.

Ez a nem mérhető magas vérnyomás 6 tünete - olvasson tovább!

A szívelégtelenség tüneteinek és jeleinek változása

Ha a boka vagy az alsó lábszár duzzadása fokozódik vagy a nehézlégzés gyakrabban jelentkezik, kisebb terhelésre, esetleg nyugalomban vagy rohamszerűen az éjszakai órákban is fellép, akkor rendszerint a szívelégtelenség súlyosbodása áll fenn. Ilyenkor a kezelőorvossal soron kívül egyeztetni kell!

Szintén sürgős orvosi vizsgálat szükséges, ha váratlan mellkasi szorító fájdalom lép fel vagy bármely eddig nem észlelt szokatlan panasz és tünet jelentkezik (pl. szapora, rendetlen szívdobogás, erős szédülés, fulladás, a vizelet mennyiségének csökkenése, hányinger, hasmenés, láz, kiütések, izomgörcsök).

Összegezve

  • Magas kockázat esetén fontos odafigyelni a testsúlyra és a folyadékfogyasztásra.
  • Az otthoni testsúlymérést javasolt minden nap reggel, vizeletürítés után elvégezni.
  • Ha a testsúly hirtelen megnő, akkor valószínűleg, túl sok folyadék gyűlt fel a szervezetben, ami a szívelégtelenség súlyosbodására utalhat.
  • Fontos a pulzus és vérnyomás ellenőrzése is.
  • Ha a tünetek súlyosbodnak, például duzzadás, nehézlégzés vagy mellkasi fájdalom jelentkezik, sürgős orvosi vizsgálatra van szükség.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Örökletes szívbetegség: ilyen tünetei vannak a gyenge szívizomnak

Örökletes szívbetegség: ilyen tünetei vannak a gyenge szívizomnak

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#szívritmuszavar

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához