Ezeket látta már?

Meglepetések és kulisszatitkok a véradásról a Plazmaadók Éjszakáján

HMM 0264

A rendezvényen az érdeklődők közérthető és szórakoztató formában megismerhették, mi történik a plazmával, miután elhagyja a donor vénáját, és hogy hogyan is működik egy plazmaközpont.

A BioLife országszerte 10 plazmaközpontjában csütörtökön rendezte meg a Plazmaadók Éjszakáját. Az eseményre a Nemzetközi Plazmaadó Héten került sor, amelynek célja, hogy ráirányítsa a közvélemény figyelmét a plazmagyűjtés jelentőségére és elismertséget vívjon ki a mások életét megmentő és jobbá tevő plazmadonorok számára.

A plazmafeldolgozás útja

A Magyarországon nyolc városban tíz modern plazmagyűjtő központot üzemeltető BioLife Plazma Hungary idén szervezte meg első alkalommal a Plazmaadók Éjszakáját, amely különleges esemény volt a plazmadonorok és a plazmaadás iránt érdeklődők számára. Ezen az estén a BioLife központjai meghosszabbított, estébe nyúló nyitva tartással várták az érdeklődőket, akik előadásokon és csoportos helyszínbejárásokon ismerhették meg a plazmaadás hátterét, és azt, hogy mire használja fel a gyógyászat az emberi plazmát, ugyanakkor betekintést nyerhettek a donorok biztonságát szolgáló intézkedésekbe is.

Az érdeklődök kis csoportokban egy „túra” keretében járták végig a centrumban kialakított állomásokat: megismerték a labort, a donortermet, a ferezis gépek működését, megtekinthették a plazmafeldolgozás útját bemutató rövid videókat, és megbeszélhették felmerült kérdéseiket a donorvizsgáló orvosokkal. A helyszínbejárás végén a résztvevők a kapott információ alapján kvízeket és keresztrejtvényt töltöttek ki, és különböző ajándékokat is kaptak.

A plazmából életmentő gyógyszerek készülnek

A résztvevők számára közösségi program és motiváció is volt az esemény, többen családdal vagy barátokkal érkeztek. A résztvevők meglepődtek, hogy milyen sok, több száz – néha több ezer –, egészséges embertől származó plazmára van szükség ahhoz, hogy egyetlen beteg számára elegendő gyógyszert lehessen előállítani: például 130 donáció szükséges évente egy elsődleges immunhiányos beteg kezelésére, és 1200 donáció évente egy hemofíliás beteg kezelésére.

HMM 0161 A résztvevők meglepődtek, hogy milyen sok, több száz – néha több ezer –, egészséges embertől származó plazmára van szükség Forrás: BioLife

Az is újdonság volt a donorok számára, hogy a plazmaadást követően még milyen sok időbe – hosszú hónapokba - és munkába kerül, amíg a plazmából elkészül az életmentő gyógyszer.

A vérplazma a vér 55%-át teszi ki, tápanyagokat, hormonokat, ásványi anyagokat és több mint 120 különböző fehérjét tartalmaz. Az értékes plazmafehérjék közül sok nem állítható elő mesterségesen, így azok kizárólagos forrását az önkéntes donorok jelentik. A vérplazmából készült gyógyszereket többek között hemofília, primer immunhiány és hepatitis B folyamatos kezelésében alkalmazzák. Balesetek, műtétek okán bárki kerülhet olyan helyzetbe, hogy plazmaalapú készítményre van szüksége, mivel plazmából állítják elő például a műtétek során használt ragasztót is.

A BioLife Plazma Hungary anyavállalata, a Takeda a vérplazmát életmentő terápiás készítményekké dolgozza fel, és teszi elérhetővé magyar betegek számára is. A plazmaadás lehetőségeiről és tudnivalóiról a leendő donorok a BioLife plazmaközpontokban és a BioLife weboldalán találnak további információt.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Tumorjelző laborértékek: így mutatható ki a rák vizeletből és vérből

Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

vérplazma

Forrás: BioLife
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához