Ezeket látta már?

Mi az a kezelés, ami megmenthette volna Tompos Kátya életét? Bővebben az immunterápiáról

Tompos Kátya, immunterápia, rák, rákkezelés daganat

Miért olyan drága és nehezen elérhető az immunterápia?

Ahogy már mi is megírtuk, Tompos Kátya egy igen ritka daganatos betegség miatt ma hajnalban elhunyt. A kezelése kifejezetten költséges lett volna, így korábban gyűjtést szerveztek számára: erre az összeg össze is gyűlt, ám a színésznő szervezete feladta a küzdelmet.

Egy különleges immunterápia menthette volna meg az életét

Tompos Kátya számára az orvosok immunterápiát javasoltak, melyet a szakemberek a jövő leghatékonyabb rákgyógyító módszereként emlegetnek. A kezelés fokozhatja, illetve megváltoztathatja az immunrendszer működését: a terápia lényegében arra veszi rá a szervezetet, hogy ismerje fel a daganatot és támadja meg a rákos sejteket. Jó oldala a kezelésnek, hogy személyre szabott, így még nagyobb hatásfokot lehet vele elérni.

Az elmúlt néhány évtizedben az immunterápia fontos részévé vált bizonyos ráktípusok gyógyításában, ráadásul folyamatosan új immunterápiás kezeléseket tesztelnek és hagynak jóvá, illetve nagyon gyors ütemben fedezik fel az immunrendszerrel való munka új lehetőségeit és módjait.

Miért nem ismeri fel egyből az immunrendszer a rákos sejteket?

Felvetődhet sokakban a nyilvánvaló kérdés: vajon miért nem látja a rákos sejteket az immunrendszer és miért nem lép közbe? A kutatók erre több magyarázatot is adnak:

  • néha az immunrendszer nem látja idegennek a rákos sejteket, egyszerűen azért, mert nem különböznek eléggé a normál sejtektől.
  • olykor az immunrendszer bár felismeri a rákos sejteket, de előfordulhat, hogy a válasz nem elég erős a rák elpusztításához.
  • a rákos sejtek maguk is kibocsáthatnak olyan anyagokat amelyek megakadályozzák, hogy az immunrendszer megtalálja és megtámadja őket.

Az immunterápia pont ezekre hat, emiatt fejlesztették ki. A kutatók olyan módszereket találtak, amelyek segíthetik az immunrendszert a rákos sejtek felismerésében és erősítik válaszát, hogy elpusztítsa azokat.

Több típusa is létezik az immunterápiának

Az immunterápiának több típusa is létezik. Vannak például olyanok, melyek citokineket használ (kis fehérjéket, amelyek üzeneteket szállítanak a sejtek között), vannak az ellenőrzőpont-gátlók, amik lényegében leveszik a „féket” az immunrendszerről, illetve van az úgynevezett CAR T-sejt terápia, melynek során néhány T-sejtet vesznek ki a páciens véréből. Utána összekeverik azokat egy speciális vírussal, amely megtanítja a T-sejteket arra, hogyan kapcsolódjanak a tumorsejtekhez. Ezeket később visszajuttatják a betegbe, hogy megtalálják a rákos sejtek, aztán hozzákapcsolódjanak és megöljék. Ezeken kívül még több immunterápia is létezik, melyek segítségével személyre szabott kezelés érhető el.

Nem minden terápia érhető el Magyarországon

Dr. Oláh Judit, a Szegedi Tudományegyetem Onkoterápiás Klinikájának igazgatója nemrégiben azt nyilatkozta az rtl.hu-nak, hogy azon kívül, hogy az immunterápiák igen drágák, nemis minden típusa érhető el Magyarországon. Ami igen, azt Tompos Kátya megkapta, ami meg nem, az jelenleg csak önköltségi alapon hozzáférhető. Ráadásul az egyik ilyet az Egyesült Államokban, a másikat pedig éppen Németországban végzik.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Rákkezelés: ez a baj az immunterápiával! Magyar kutatók már 17 éve szóltak

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

immunterápia

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához