Ezeket látta már?

Az igazság a rák alternatív gyógymódjairól - van, hogy többet ártanak, mint használnak

rák alternatív kezelés gyógymód használ veszély

Orvosok figyelmeztetnek az alternatív kezelések lehetséges veszélyeire.

Diagnózis: rák. Ekkor a betegek rendszerint ürességet, majd félelmet, aggodalmat éreznek. Ilyenkor vannak, akik 100%-ban követik az orvosuk utasításait, és vannak, akik inkább mellette a saját útjaikon járnak és különböző alternatív terápiákkal próbálnak hozzájárni a gyógyulásukhoz. Szakemberek azonban figyelmeztetnek arra, hogy ezek bizony tévútra viheti őket, melyek jobb esetben hatástalanok, rossz esetben pedig egyenesen ártalmasak.

Sok beteg önálló úton jár

A betegek kétségbeesésükben gyakran gyógynövényeket, vitaminokat, ásványi anyagokat és egyéb alternatív "gyógymódokat" próbálnak ki a hagyományos, orvos által javasolt rákkezelések (kemoterápia, műtét, sugárterápia, immunterápia és hormonterápia) helyett Ezeket a nem orvosi megközelítéseket kiegészítő rákkezelésnek nevezzük. Egy tanulmány szerint a rákos betegek 48-88 százaléka számol be arról, hogy valamilyen kiegészítő kezelést alkalmaz.

- Néhány beteg úgy dönt, hogy lemond vagy elhalasztja azokat a rákkezeléseket, amelyek bizonyítottan meghosszabbítják az életüket és/vagy gyógyítják a rákot, a nem bizonyított terápiák javára - mondja Dr. Johnson, a Yale COPPER Center munkatársa.

Sajnos azok a betegek, akik a rákkezelés során kiegészítő "gyógyszereket" használnak, nagyobb valószínűséggel utasítják el az orvosaik által javasolt, hagyományos rákkezelések egyes aspektusait. Ráadásul, egyes kiegészítő terápiák megzavarhatják a kemoterápiát vagy más kezeléseket, így azok hatékonysága csökkenhet - sőt, az adott alternatív terápiának más negatív hatásaik is lehetnek.

Az internet sajnos tele van rák elleni „csodaszerekkel”, melyeknek sokan be is dőlnek a gyógyulás és a hagyományos kezelések okozta mellékhatások elkerülése reményében. Ám ezek hatékonyságát nem támasztják alá hiteles tudományos bizonyítékok.

Kannabisz olaj

A kannabisz orvosi felhasználása sok helyen egyre nagyobb teret kap, ám ez nem azt jelenti, hogy a belőle készült termékek minden problémára gyógyírként szolgálnak (főleg nem orvosi javallat hiányában). Egyesek úgy gondolják, hogy képes elpusztítani vagy csökkenteni a rákos daganatokat, ám ezt egyetlen tudományos bizonyíték sem támasztja alá megfelelően. Ráadásul a kannabisz egyes vegyületei befolyásolhatják bizonyos rákellenes szerek hatékonyságát, sőt, olyan mellékhatásokat is okoznak, mint például a memóriazavarok. Nem beszélve arról, hogy a kannabisztermékek sok helyen illegálisak.

Az Amerikai Klinikai Onkológiai Társaság (ASCO) 2024-es iránymutatása szerint a kannabiszt vagy a kannabinoidokat rákellenes kezelésként nem szabad alkalmazni, csakis klinikai vizsgálatok keretein belül.

Lúgosító diéta

Laboratóriumi vizsgálatok azt mutatják, hogy a rákos sejtek nem élik túl a lúgosabb környezetet. Ezért jött az elmélet, ami szerint a lúgosító diétával csökkenteni lehet a szervezet savszintjét, megakadályozva ezzel a rákos sejtek növekedését.

Hogy miért hibás mégis ez a teória? Az igaz, hogy a rákos sejtek nem élhetnek erősen lúgos környezetben, ám az egészségesek sem. Éppen ezért a szervezet igyekszik állandó pH-értéket fenntartani - ezt pedig étkezéssel nem lehet megváltoztatni.

Bár a nyál és a vizelet pH-értéke átmenetileg változhat, de a vér pH-értéke nem. Sőt, annak jelentős eltérése súlyos, akár életveszélyes állapotokat okozhat!

Cézium-klorid

A cézium-klorid egyfajta só, ami egyes elméletek szerint megakadályozhatja a rákos sejtek terjedését. Azonban erre nincsenek hiteles bizonyítékok, ráadásul olyan mellékhatásokkal kell használata során számolni, mint a hasmenés, hányinger és szabálytalan szívverés. Sőt, előfordulhat, hogy súlyos szívproblémákhoz vezet.

Gyógynövények

Több gyógynövényről terjedt már el, hogy hatásosak a rákkezelésben. Ám fontos tudni, hogy egyikről sem sikerült kimutatni, hogy valóban kezelné vagy megelőzné a rákot. Az igaz, hogy egyesek segíthetnek enyhíteni a kemoterápia okozta mellékhatásokat (pl. gyömbér a hányás, hányingert csillapíthatja) ám vannak, melyek megakadályozhatják rákkezelés maximális hatását. Éppen ezért, ha valamilyen gyógynövényt szeretne alkalmazni, előtte mindig tájékoztassa orvosát!

Amygdalin (laetril)

Ez egy sárgabarackmagból és más növényekből készült kivonat laetrilként, B-17 vitaminként (valójában nem is vitamin) is ismert. Számos fórumon ajánlják rákos betegeknek, ám a szakemberek óva intenek tőle. A szervezet az amigdalint mérgező vegyi anyaggá, cianiddá bontja le. Egyesek szerint hatásos a rák ellen, de a vizsgálatok azt mutatják, hogy amellett, hogy hatástalan ciánmérgezéshez is vezethet.

Az Országos Gyógyszerészeti Intézet korábban már reagált is vele kapcsolatban, és 2006-ban figyelmeztetést adott ki arról, hogy a B-17 vitamin, laetril vagy amigdalin megnevezésű injekciós és tablettás készítményeket az Európai Unióban sem gyógyszerként, sem gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítményként nem engedélyezték.

Összegezve

  • Az alternatív kezelések veszélyesek is lehet a rák kezelésében.
  • Az alternatív terápiák megzavarhatják a hagyományos rákkezeléseket is.t
  • A kannabisz orvosi felhasználása egyre népszerűbb, de nem minden problémára bizonyítottan hatékony, és befolyásolhatja más kezelések hatékonyságát.
  • Az alternatív kezelések, mint a lúgosító diéta, cézium-klorid és gyógynövények hatásossága nem bizonyított, ráadásul súlyos mellékhatásaik is lehetnek.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Kiújuló rák: miért és hol újulhat ki a tumor? Onkológus mondja el

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!





EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

rák

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához