Ezeket látta már?

Meglepő tények a placebóról - ezeket biztosan nem gondolta volna

Gyógyszerterápia
2024. szeptember 27. 21:04
placebo érdekes meglepő kezelés

Mindenki hallott már a placebo-effektusról, ám biztosan vannak ezzel kapcsolatban olyan dolgok, melyek meglephetik.

A placebo röviden egy hatóanyagot nem tartalmazó készítmény (vagy kezelés), amelyet gyakran kontrollként használnak klinikai vizsgálatok során az új gyógyszerek vagy terápiák hatékonyságának felmérésére.

Tiszta vagy sem?

A placebo említésére a legtöbben egyszerű cukortablettára gondolnak, de a dolog nem ennyire egyszerű. Vannak az úgynevezett tiszta placebók, melyek azon készítmények, melyek bár bizonyos előnyökkel járnak, csak nem az adott kezelendő állapotra vonatkozóan. Ilyenek például a vitaminok, melyek bár előnyösek az emberek számára, ám nincs feltétlenül bizonyíték arra, hogy kifejezetten segítenének egy-egy betegség tünetein - írja az IflScience.

Tenni valamit!

Tökéletes példa sokszor a placebóra bizonyos vény nélkül kapható megfázás elleni gyógyszerek.

- Valójában mindannyian rendszeresen esünk abba a csapdába, hogy olyan vény nélkül kapható megfázás elleni gyógyszereket használunk, amelyek valójában nem nyújtanak sok klinikai hasznot – mondta Dr. Christopher Labos, kardiológus. - Amikor megbetegszünk, szükségét érezzük annak, hogy tegyünk valamit, mert a tétlenség általában elviselhetetlen számunkra.

Köztudott, hogy szoros összefüggésben áll egymással a mentális és fizikai egészség, így nem csoda, hogy a szorongás is komoly befolyást gyakorol az általános jólétre. Ha egy szükségtelen vizsgálat vagy egy hatástalan tabletta képes enyhíteni a páciens aggodalmait, akkor logikus, hogy ezáltal a testi egészsége is javulni kezd (akár a súlyosabb betegségeknél is).

Még akkor is működhet, ha a betegek tudják, hogy placebót kapnak

A nyugati orvoslás egyik alapelve a tájékoztatás és a beleegyezés, ami azt jelenti, hogy a betegeknek minden fontos információt meg kell kapniuk az orvosi beavatkozásokról, kezelésekről, azok kockázatairól, előnyeiről.

Éppen ezért merül fel gyakran a placebo esetén etikai aggály, hiszen nehéz olyan kezelést etikusnak tekinteni, amelyről az orvos tudja, hogy hatástalan. Azonban a placebo-hatás érdekessége, hogy tanulmányok szerint még akkor is működhet, ha a betegek tudják, hogy placebót kapnak (de csak akkor, ha az orvos előtte tájékoztat arról, hogyan is működnek a placebók). Így tehát nincs szükség megtévesztésre, és a betegek továbbra is az információk teljes birtokában beleegyezhetnek a kezelésbe.

A placebo árnyoldala

Mint már említettük, léteznek tiszta placebók, ám vannak tisztátalanak is - ilyen például az, ha az orvos vírusfertőzésre antibiotikumot ír fel, vagy ha indokolatlanul, egy "nehéz" beteget kiír röntgen vizsgálatra, csak mert az illető azt akarja. Mivel - bár mindkettőnek megvan a maga szerepe és haszna az orvoslásban- ezek az egészségre károsak is lehetnek (antibiotikum-rezisztencia, sugárzás), ezért kockázatot rejthetnek.

- Problémás az az elképzelés, hogy a placebót csodaszerként használhatjuk számos egészségügyi állapot esetén. Ez rossz a tudománynak és rossz a betegeknek – mondta Dr. Chris Maher, a Sydney-i Egyetem Közegészségügyi Karának munkatársa a New York Times-nak .

Érdekességek a placebóról

  • Az első placebo egy egyszerű fából készült rúd volt.
  • A placebo első klinikai vizsgálatban történő alkalmazása több mint 150 évre volt.
  • Nincs szükség placebóra a placebo hatás eléréséhez (Egy vizsgálatban a műtét utáni betegek fele morfiumot kapott és tudott róla, a másik felükkel nem közölték. Az előbbiek 50%-kal jobban érezték magukat).
  • Létezik nocebo effektus is (ez annyit tesz, ha azt mondják, hogy egy kezelésnek lehetnek negatív mellékhatásai, nagyobb eséllyel tapasztaljuk meg ezeket, még akkor is, ha a kezelés nem valódi).
Izomgörcsre magnéziumot szedni placebo vagy tényleg hatásos?
Ez a cikk is érdekelheti

Izomgörcsre magnéziumot szedni placebo vagy tényleg hatásos?



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# placebó # Kezelés # psziché # tudat # gyógyszerterápia # érdekesség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés