Gyógyszert szed a pajzsmirigyére? Ekkor szívódik fel a legjobban a hatóanyag
A felszívódás szempontjából a pajzsmirigygyógyszert nem mindegy mikor és mivel vesszük be.
A pajzsmirigy-alulműködésre alkalmazott gyógyszerekkel mesterséges úton lehet pótolni a hiányzó hormonokat. Számtalan ember alkalmazza őket, így dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája megosztotta róluk a legfontosabb információkat. A pajzsmirigy szerepe a pajzsmirigy hormonok előállítása (T4, T3). Ezek a hormonok számtalan dolgot szabályoznak: többek között a pulzusszámot, a testhőmérsékletet, a légzési funkciókat, a menstruációs ciklust.
Mi okozhatja a pajzsmirigy-alulműködést?
Amikor a pajzsmirigy alulműködik, azt hypothyreosis-nak nevezik. A pajzsmirigy számos okból válhat alulműködővé, többek között:
- Hashimoto-betegség (autoimmun betegség)
- Jódhiány
- Thyroidectomia (a pajzsmirigy műtéti eltávolítása)
Ha a pajzsmirigy alulműködik, nem termel elegendő hormont. Ez a hiány különböző tünetekhez vezet, pl. menstruációs zavarokhoz, meddőséghez/vetéléshez, hajhulláshoz, bőrproblémákhoz, alacsony vérnyomáshoz, depresszióhoz, székrekedéshez, hízáshoz stb.
Pajzsmirigyzavar kezelése
A pajzsmirigy megfelelő hormonszintjének helyreállítása érdekében a hypothyreosis-ban szenvedő emberek általában pajzsmirigyhormon-helyettesítő gyógyszert szednek. Előfordulhat azonban, hogy bizonyos körülmények között nem szükséges a gyógyszeres kezelés- ez akkor lehetséges, ha a probléma csupán átmeneti, pl. Szülés után fellépő pajzsmirigyzavarkor (postpartum thyreoiditis).
A pajzsmirigyhormon-helyettesítő gyógyszer céljai:
- Enyhíti a tüneteket
- Normalizálja a TSH, T3, T4 szintjét
- Csökkenti a pajzsmirigy megnagyobbodás mértékét, göbök méretét, számát
Pajzsmirigy: mikor lehet érezni a gyógyszer hatását?
Vannak, akik már egy-két héten belül érzik a hatást, de előfordulhat, hogy másoknak ehhez szükség van egy-két hónapra is. Ha hosszabb ideig nincs hatás, úgy a gyógyszer dózisának módosítása lehet indokolt, illetve meg kell nézni, hogy a beteg helyesen szedi/tárolja-e a gyógyszereit.
Hogyan érdemes szedni a pajzsmirigy gyógyszert?
A véráramba való legjobb felszívódás érdekében a gyógyszert éhgyomorra kell bevenni kb. 60 perccel reggeli előtt. Az American Thyroid Association (ATA) szerint 64% -ra csökkentheti a felszívódást az, ha rosszkor veszi be a gyógyszereket.
Ügyeljen továbbá arra, hogy a pajzsmirigy gyógyszereit vízzel vegye be, semmiképp se pl. kávéval, ugyanis ez is befolyásolja a felszívódást, csakúgy, mint bizonyos gyógyszerek, táplálékkiegészítők. Pl. ne vegyen be kalciumot vagy vasat tartalmazó táplálékkiegészítőket, savlekötőket, antibiotikumot pajzsmirigy gyógyszerekkel- minimum 1-2 órát várjon a szedésük között- javasolja dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája.
Fontos továbbá, hogy a gyógyszert hűvös, száraz, sötét helyen tárolja, távol a magas páratartalmú helyektől, például a fürdőszobától. A tabletták veszítenek hatásukból, ha magas hőnek, fénynek és nedvességnek vannak kitéve! Egy nemrégiben készült olasz tanulmányban sok beteg, akinek TSH-szintje a gyógyszer szedése ellenére a normál tartományon kívül maradt, rossz helyen tárolta a tablettákat - pl. fűtőberendezés mellett, a zuhanyzó közelében a fürdőszobában, ablak mellett. Amint megfelelő helyre tették, a tüneteik csökkentek.
Olvasta már?
- Pajzsmirigy gondok esetén különösen figyelni kell a várandós vitaminok összetevőivel!
- Éjszakai izzadás: van, amikor ezzel jelez a daganat
- Így jelezheti a szem a pajzsmirigybetegséget
- Magas vérnyomás: van, amikor pajzsmirigybetegség okozza
- Gombócérzés a torokban: ha ezzel a tünettel társul, pajzsmirigy betegség is okozhatja
- Ez a nő nem tudta, hogy rákos, pedig a nyakán 1 éven át ott volt a jele
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!