Mire jó a botox? Fejfájás és izzadás ellen is segíthet
Tudja, mire képes valójában a botulinum toxin, azaz közismertebb nevén a botox? Nem csak a ráncokra jó!
A Clostridium botulinum nevű baktérium által termelt toxin, a botulinum toxin (botox; BTX) az egyik legerősebb méreganyag az emberi szervezet számára. A kutatók becslései szerint egy gramm botulinum toxin egymillió embert tudna megölni, és néhány kilós adagja a teljes emberiség pusztulásához vezethetne. Érdekes módon, ugyanez a toxin segíthet az öregedés látható nyomainak az eltüntetésében, a mélyülő ráncok kisimításában, az arc fiatalításában.
Botox- halálos méreg
A botulinum toxin által okozott kórkép, a botulizmus vagy kolbászmérgezés életveszélyes állapot, ami a légzőizmok bénulása miatt halálos kimenetelű lehet. Továbbá, a hat hetes és hat hónapos kor között bekövetkező hirtelen csecsemőhalál is kapcsolatba hozható a Clostridium spórákkal, amik – elsősorban - a mézzel a csecsemő szervezetébe jutva és aktiválódva halálos kimenetelű megbetegedést okozhatnak (emiatt is kerülendő 1 éves kor alatt a méz adása).
Botox - a fiatalság titka
A BTX laikusok körében is legismertebb javallata a ráncok eltüntetésében való alkalmazást jelenti. Az arcbőr meghatározott területeire injekciózott BTX a ráncokat okozó izmok ellazítása révén szünteti meg a bőröregedés nem-kívánatos jeleit. Az Amerikai Egyesült Államokban évente több millió kozmetológiai célú botox-kezelést végeznek. A tengerentúlon a nem-sebészeti, minimálisan invazív, kozmetikai anti-age beavatkozások közül - gyakoriságukat tekintve - a botox-kezelések vezetnek. Ezt követi a sorban a hialuronsavas feltöltés, a szőreltávolítás, a mikrodermabrázió, illetve a fénnyel történő bőrfiatalítás, az ún. fotorejuvenáció.
A BTX hatásának kialakulásához általában 24-72 órára van szükség; de nagyon ritka esetekben megtörténhet, hogy öt napot kell várni a kívánt hatás megjelenésére, a ránc eltűnésére.
A BTX injekciók maximális hatása általában a beadást követő negyedik héten várható. Az injekciós kezelések hatása mintegy négy hónapon át tart, azt követően, ha a páciens ragaszkodik a ráncai újbóli eltüntetéséhez, a kezelések ismétlésére van szükség.
Egy átlagosan 55 éves nőkkel végzett vizsgálat eredményei rámutattak arra, hogy a BTX-kezelés igazoltan javítja a bőr rugalmasságát és elaszticitását, ha a szemhéj körüli ráncok és a homlok ráncainak a megszüntetéséről van szó. A kezelés bőrrugalmasságra és elaszticitásra kifejtett kedvező hatása a kezelést követő 2. és 3. hónapban is kimutatható volt, míg a vizsgált bőrparaméterek a kezelést követő 4. hónapra a bázis-szintre térnek vissza.
A botulinum toxinnal végzett kezelések általában jól tolerálhatók, és csak néhány mellékhatással kell számolni.
A botox kezelés lehetséges mellékhatásai
- az injekció beadása helyén fellépő fájdalom és duzzanat kipirosodás
- fejfájás
- enyhe hányinger
- átmeneti gyengeségérzet
- tónusvesztés a beadás helyéhez közeli izmokban
- átmeneti szemhéj-lógás
- nyelési nehézség
- influenza-szerű megbetegedés
- zavart látás
- szájszárazság
Bár sokan ódzkodnak a botox-kezelésektől, elmondható, hogy a botoxos esztétikai célú, injekciós kezelések általában enyhe és átmenetileg jelentkező mellékhatásokkal rendelkeznek, amik a megfelelő dozírozással és az arc anatómiájához igazodó injektálási pontokkal tovább minimalizálhatók.
Botox – sokoldalúan alkalmazható gyógyszer
A BTX terápiás szempontból különösen értékes fehérjemolekulának bizonyul, ami számos indikációban nyer(het) alkalmazást, a kozmetológiai területen túl az orvosi területen is. A botulinum toxinnak több típusa ismert, amik közül néhány hazánkban is törzskönyvezett gyógyszer. A botulinum toxin dózisát nem grammokban, hanem ún. biológiai aktivitás egységekben adják meg, amelynek a mennyiségét javallattól függően választják meg.
A botox – mint gyógyszer - többek között alkalmazható:
- az izmok elernyesztésére, az abnormális mértékű izom-összehúzódások mérséklésére, lehetővé téve azt, hogy az izmok kevésbé merevek legyenek (pl. súlyos nyak- és vállizomgörcs esetén)
- ígéretes vegyület a krónikus migrénes rohamok megelőzésére,
- a kóros mértékű izzadás enyhítésére, valamint
- a vizeletcsepegés, hiperaktív (húgy)hólyagszindróma kezelésére.
Újabb kutatások alapján az allergiás rhinitis terápiájában, illetve a végbéltáji fissurák (berepedések) gyógyításában is ígéretesnek tekintik az alkalmazását.
Minden esetben lényeges, hogy a botoxos injekciók beadását a technikában jártas szakorvos végezze, hogy a nem előírásszerű beadás miatti esetleges súlyos mellékhatások kivédhetők legyenek.
Dr. Budai Marianna PhD.
szakgyógyszerész
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!