Ezeket látta már?

Sok a sava, refluxbeteg? Nem mindegy milyen fájdalomcsillapítót vesz be, ha fáj valamije

milyen fájdalomcsillapítót szedhetek reflux sav ellen

Refluxbetegek fájdalomcsillapítására nem minden gyógyszer megfelelő.

Olvasónk kérdésére szakgyógyszerész adja meg a választ

„Gyakran tapasztaltam refluxot, a sav főleg éjjelente marta a torkom, de már megszoktam, és együtt éltem a refluxszal. Egyszer azonban megerőltetés miatt fájt a derekam és diklofenákot vettem be rá reggelente pár napon keresztül. A derékfájásom javult ugyan, de éjszakánként ijesztő tüneteim lettek, légszomjszerű érzést tapasztaltam és a gyomrom is fájni kezdett. Eleinte nem tudtam, hogy mi okozza a panaszt, mígnem a patikában felvilágosítottak arról, hogy a refluxbetegek fájdalomcsillapítására nem minden gyógyszer megfelelő.”

A gyógyszerész válasza

Minden gyógyszernek, így a vény nélkül kaphatóknak is, vannak ellenjavallatai. Emiatt egyes gyógyszerek alkalmazása a betegek bizonyos csoportjainál kerülendő.

A fokozott gyomorsavtermeléssel, gyomorégéssel, refluxbetegséggel, gyomor- vagy nyombélfekéllyel rendelkezőknél vagy korábban fekéllyel kezelteknél nagyon oda kell figyelni arra, hogy milyen vény nélküli fájdalomcsillapítóval enyhítik a fájdalmukat, legyen szó fejfájásról, fogfájásról, derékfájásról vagy menstruációs fájdalomról.

„Érzékeny” a gyomra? Kerülendők az NSAID-ok!

A fájdalomcsillapítók egy nagy csoportjánál, az úgynevezett nem szteroid gyulladáscsökkentőknél (NSAID), ahová a vény nélkül kapható, szájon át szedendő acetilszalicilsav, dexketoprofén, dexibuprofén, diklofenák, ibuprofén, illetve naproxen hatóanyagok is tartoznak, tipikusan gyomor- és bélrendszeri mellékhatásokkal kell számolni. Ez a mellékhatás emelkedett kockázatot jelent azokra nézve, akiknél a fokozott gyomorsavtermelés miatt már eleve irritált, károsodott a gyomor- és bélrendszeri nyálkahártya.

Gyomorégés, gyomortáji szúró, égő jellegű fájdalom, gyomor- és bélrendszeri eredetű vérzés, véres széklet említhetők az alkalmazással összefüggésben esetlegesen fellépő panaszok között, amik akár további, súlyos mellékhatásokat is előrevetíthetnek.

Minél magasabb dózisban, minél hosszabb időn keresztül adagolják a betegek az említett hatóanyagú NSAID-okat, annál nagyobb a mellékhatások kialakulásának a kockázata. Hangsúlyozandó, hogy az NSAID-ok jelentette veszély abban az esetben is jelen van a gyomor- és bélrendszeri betegeknél, ha az NSAID tablettákat vagy kapszulákat nem éhgyomorra veszik be.

Van alternatíva: metamizol vagy paracetamol

Azoknál, akiknél korábban gyomor- vagy nyombélfekélyt diagnosztizáltak, esetleg jelenleg küzdenek ilyen panaszokkal, mellőzendők az előbb említett NSAID-ok, és helyettük paracetamollal vagy metamizollal javasolt a fájdalom enyhítése. A paracetamol és a metamizol gyógyszerei vény nélkül is kaphatók. Adagolásukat illetően: felnőtteknél az egyszeri adag mindkét hatóanyag esetén 500-1000 mg, míg a napi maximális dózisuk 4000 mg.

Az öngyógyszerelés határa

Lényeges, hogy orvosi kontroll nélkül csak a betegtájékoztatóban írt ideig szabad szedni a fájdalomcsillapítókat. Ez jellemzően maximum 3-5 nap egyhuzamban történő gyógyszeralkalmazást takar. Ha ennyi idő alatt nem enyhülnek a fájdalmas panaszok, orvoshoz kell fordulni, aki egyéb hatóanyagú gyógyszert rendel, vagy pedig „gyomorvédő” készítményt ír fel az általa rendelt fájdalomcsillapító mellé.

Dr. Budai Marianna PhD. szakgyógyszerész

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Fájdalomcsillapítók: ezekkel a típusokkal vigyázzon, mert akár ronthatnak is a tünetein!

Fájdalomcsillapítók: ezekkel a típusokkal vigyázzon, mert akár ronthatnak is a tünetein!

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

reflux

Forrás: www.ogyei.gov.hu gyógyszerinformációk

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához