Ezeket látta már?

Mi a különbség a pantenol, a dexpantenol, a pantoténsav, a pantotenát és a B5-vitamin között?

mi a különbség a pantenol, a dexpantenol, a pantoténsav, a pantotenát és a B5-vitamin között

Egyetlen hatóanyag ennyi néven: a kémia játéka, vagy hatásokban is van jelentősége?

Itt a nyár, a napégés szezonja, és leégett bőrnél jó szolgálatot tesz a „pantenol-spray”. Töredezett, élettelen hajnál és körmöknél többen pantoténsav szedését javasolják, a popsikenőcs és a szemet védő szemcsepp pedig dexpantenolt tartalmaz, mert az segít a bőrnek és a szemfelszínnek a regenerálódásban.

A kémia játéka csupán, hogy egyetlen hatóanyag ennyi néven jelenik meg, vagy jelentős különbségek vannak az említett vegyületek között?

Mit érdemes tudni a B5-vitaminról?

A B5-vitamin egy vízoldékony B-vitamin, amely szerteágazó szerepet tölt be a szervezetben.

A B5-vitamin többek között:

  • részt vesz a zsírok, a fehérjék és a szénhidrátok anyagcseréjében,
  • elősegíti a sebgyógyulást, legyen szó akár a bőrről, akár a nyálkahártyáról (pl. nátha után orrüregi nyálkahártya), akár a szemfelszínről egy sérülést vagy műtétet követően,
  • kedvező hatású a pattanásos bőrre,
  • segít a szájszárazság enyhítésében, megelőzésében.

A B5-vitamin hiányállapota nagyon ritka, hiszen a B5-vitamin számos élelmiszerben, így a különféle húsokban, a tojásban, a zöldségekben és a teljes kiőrlésű pékárukban is megtalálható.

A B5-vitamin másik neve pantoténsav. A vitaminpótló patikaszerekben azonban nem biztos, hogy „sav” formában található meg a pantoténsav, hanem ún. sók formájában, így például kalcium-pantotenát formájában.

Miből lesz a pantoténsav, azaz miből képződik a B5-vitamin?

A B5-vitaminnak ismert egy előanyaga, az ún. B5-provitamin, amely a pantenol. A pantenolból enzimatikus reakció révén pantoténsav keletkezik.

Feltehető a kérdés, hogy miért van szükség előanyagra, ha „direktben” is bevihető a pantoténsav (akár táplálékkal is).

A vizsgálatok azt mutatják, hogy a pantenol stabilitása és tárolhatósága jobb, mint a pantoténsavé, vagyis, ha gyógyszert kell készíteni a B5-vitaminból, azt megéri az előanyag, vagyis a pantenol felhasználásával megtenni.

Pantenol vagy dexpantenol?

Nem elég azonban a pantenolig „visszamenni”, ha a B5-vitamin-ellátottság javítása a cél. A kutatások kiderítették, hogy a pantenolnak két formája létezik, egy ún. balra forgató, valamint egy jobbra forgató módosulat formájában. Kiderült az is, hogy biológiai aktivitás, azaz terápiás hatás csak a jobbra forgató módosulathoz, azaz a dexpantenolhoz köthető. A dexpantenol tehát a pantenolnak az a „része”, konkrétan az a „fele”, amely hatásos.

A szaruhártyát regeneráló szemcseppekben, a bőrvédő kenőcsökben és gélekben, a napégett bőr kezelésére szánt habokban, illetve a sérült orrnyálkahártya gyógyulását segítő orrspray-kben is dexpantenol található, tehát ezek a patikaszerek eleve olyan formában tartalmazzák a B5-vitamint, amely hatásos és stabil.

Dr. Budai Marianna PhD. szakgyógyszerész

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ekcmás bőr ápolása szteroidmentesen: így enyhítheti a bőrtüneteit

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához