Melyik probiotikum vehető be antibiotikummal együtt és melyik nem?
Eligazítjuk a probiotikumok útvesztőjében.
Szinte mindenki tudja, hogy antibiotikum-terápia mellett javasolt a probiotikum-alkalmazás. A probiotikum szedését illetően lényeges tisztában lenni azzal, hogy az adott probiotikum bevehető-e antibiotikummal együtt, vagy legalább 3 órás időbeli eltérés betartása javasolt a két patikaszer lenyelése között.
Az antibiotikumoknak is vannak mellékhatásaik!
Az antibiotikumok nem kívánatos hatásai főként arra vezethetők vissza, hogy az antibiotikumok nem csak a kórokozó baktériumokat pusztítják el, hanem a bélben élő jótékony baktériumok is áldozatul esnek azoknak. Vagyis, antibiotikum-kezelés hatására kisebb-nagyobb változások történnek a bélben élő baktériumok számában és összetételében, és többé-kevésbé megváltozik a bélflóra. A változás egyik leggyakoribb következménye a hasmenés.
Az antibiotikummal kezelt betegek akár 30 %-ánál hasi panaszok, hasmenés lép fel az antibiotikum alkalmazással összefüggően. A panasz akár az első adag antibiotikum bevétele után röviddel jelentkezhet, de nem kizárt, hogy pár hét (maximum nyolc hét) elteltével lép csak fel.
Az antibiotikumok-okozta hasmenés kialakulásának a rizikója csökkenthető, illetve már kialakult hasmenés esetén a panaszok kezelhetők – probiotikumokkal
Ha valakinek antibiotikumot rendel az orvosa, minél korábban érdemes elkezdenie a megfelelő probiotikum alkalmazását, mivel vizsgálatok alapján ebben az esetben nagyobb lehet az esély az antibiotikum-szedéssel összefüggő hasmenés megelőzésére. Továbbá, kisebb lehet az antibiotikum-alkalmazás miatti hasmenés rizikója, amennyiben a probiotikum-alkalmazás hosszabb távon, pár héten át történik.
Bevehető-e antibiotikum és probiotikum egyszerre?
Az antibiotikumok „nem válogatnak”, így azoknak a probiotikus baktériumtörzsek is áldozatul eshetnek. Ezt elkerülendő, az antibiotikumok és probiotikumok egyszerre történő bevétele kerülendő; az antibiotikum és a probiotikum adagolása között célszerű legalább 3 órás időbeli eltérést tartani. Mindez érvényes a Lactobacillus-okat, Bifidobacterium-okat, Streptococcus vagy Bacillus törzseket tartalmazó probiotikum-készítményekre.
Kivételt képez a gomba formájú probiotikum!
Probiotikumként nem csak az előbb említett jótékony baktériumok alkalmazhatók, de a gombák közé tartozó Saccharomyces boulardii is. Mivel utóbbi esetben nem baktériumról, hanem gombáról van szó, arra „nem hat” a baktériumellenes antibiotikum, tehát a S. boulardii-tartalmú probiotikum és az antibiotikum akár egyszerre is bevehető. Ugyanakkor a S. boulardii probiotikum szedését illetően is vannak korlátozások: aki gombaellenes gyógyszert szed (pl. körömgomba kezelése céljából), az a gombaellenes szerrel egyidejűleg nem veheti be a S. boulardii-tartalmú probiotikumot.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Ezt a 3 szabályt mindenképp tartsa be, ha antibiotikumot szed
Dr. Budai Marianna PhD. szakgyógyszerész
Forrás:
(1) www.ogyei.gov.hu