Húsleves és egyéb házi gyógymódok: valóban jók megfázás ellen, vagy csak placebok?
Gyorsabban felépülnek a meghűlésükből azok, akik hisznek az alkalmazott gyógymódban, még akkor is, ha nem a valódi szert kapják, hanem placebót?
A placebohatás arra a jelenségre utal, amikor a klinikai vizsgálatok során a résztvevők állapotában javulás tapasztalható akkor is, ha hatás nélküli kezelést – például cukorpirulát vagy sóoldatot – kapnak. Ezt a jelenséget számos állapotban megfigyelték, beleértve a krónikus fájdalmat, a depressziót, a gyulladásos betegségeket és még a rákot is.
Meghűlés ellen leves vagy vitamin?
Az Annals of Family Medicine című szakfolyóiratban megjelent tanulmány eredményei a placebohatás létezésére szolgáltatnak újabb bizonyítékot. Mint kiderült, a megfázásból való felépülés időtartama lerövidülhet, akár C-vitamint szed valaki, akár a tyúkhúsleves gyógyító erejében hisz...
- Ezek a megállapítások támogatják azt az általános elképzelést, hogy a kezeléssel kapcsolatos hiedelmek és érzések fontosak lehetnek, és talán figyelembe kellene őket venni, amikor orvosi döntést hozunk - írta Bruce Barrett kutatásvezető, a Wisconsini Egyetem munkatársa.
Barrett és munkatársai vizsgálatukba 719, a meghűlése elején lévő embert vontak be, akiket négy csoportba osztottak. Az egyik csoportban gyógynövényt, Echinaceát (kasvirág kivonatot) kaptak, és így is tudták. A második és a harmadik csoportban vagy a gyógynövényt kapták, vagy placebót, ám az önkéntesek nem tudták, melyiket. A negyedik csoport semmit nem kapott, ők szolgáltak kontrollként. A gyógyulás minden esetben átlagosan körülbelül egy hétig tartott, a tünetek súlyosságában sem volt értékelhető különbség a csoportok között.
Ha hiszünk benne, hamarabb gyógyít
Ezt követően a kutatók arra a 120 emberre fókuszáltak, akik a felmérés kezdete előtt magas pontszámot adtak az Echinacea (általuk vélt) hatékonyságának. Ezek az emberek akár a gyógynövényt kapták, akár placebót, gyorsabban javultak, mint azok, akik semmiféle szert nem vettek be. Közülük a hatóanyag nélküli pirulát szedő emberek 2,5 nappal rövidebb idő alatt felépültek, mint a pirula nélkül hagyott "hívők", míg az Echinaceát szedők 1,5 nappal korábban voltak gyógyultak.
- Ez valójában nagyon nagy különbség. Egyetlen kezelés sem csökkentette ennyire a meghűlés időtartamát - tette hozzá Barrett.
Összegezve
- A placebohatás gyorsabb felépülést eredményezhet.
- A hiedelmek és az érzések fontosak a kezelés során.
- Az Echinacea és a placebo egyaránt segíthet a gyógyulásban.
- Azok, akik hisznek a gyógymódban, gyorsabban felgyógyulnak.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Meglepő tények a placebóról - ezeket biztosan nem gondolta volna