Ezeket látta már?

Magas a vérnyomás mellett ihatok nátha elleni forró italport?

magas vérnyomás mellett ihatok nátha elleni italport

Magas a vérnyomásom, ihatok nátha elleni „forró italport”, vagy vegyek be inkább egy kapszulát? Ez a helyes lépés ilyenkor a gyógyszerész szerint.

A patikában kérdezték - valódi eset

„Évek óta szedek kétféle vérnyomáscsökkentő gyógyszert, azokkal tartom karban a vérnyomásom. Tavaly influenzás voltam, és láz, torokfájás, orrdugulás kínzott. Vettem a patikában nátha elleni „forróital” port, ami ugyan csillapította a lázam, és megszüntette az orrdugulásom, de sajnos megemelte a vérnyomásom. Utólag olvastam a betegtájékoztatóban, hogy magas vérnyomás esetén vigyáznom kellene bizonyos nátha elleni gyógyszerekkel.”

Lázas, kapar a torka, köhög, dugul az orra, fáj a feje?

Hatásosak, kényelmesen alkalmazhatók és gyakran használtak azok a patikaszerek, amik egyetlen gyógyszeradagban tartalmaznak valamennyi hatóanyagot, amire nátha vagy influenza esetén szükség lehet. A lázcsillapító, fájdalomcsillapító, köptető, érösszehúzó hatóanyagokat tartalmazó porok italok vagy forróitalok készítésére szolgálnak, de kapszulák vagy filmtabletták formájában is elérhetők a komplex tünetenyhítést ígérő szerek.

A náthás/influenzás betegek jelentős részénél az alkalmazásuk nem ütközik tiltásba, azonban a magas vérnyomásos betegeknél indokolt az odafigyelés.

Magas a vérnyomása? Figyeljen arra, hogy van-e fenilefrin (phenylephrine) vagy pszeudoefedrin (pseudoephedrine) a gyógyszerben!

A fenilefrin és a pszeudoefedrin egyaránt érösszehúzó hatóanyagok, amelyeknek a hatása kedvező orrdugulás esetén, hiszen az orrüregben és az orrmelléküregekben az érösszehúzó hatásuk az orrfolyást enyhíti, a légutakat átjárhatóbbá teszi, és a beteg úgy érzi, hogy végre levegőhöz jut. A problémát az jelenti, hogy a szájon át alkalmazott fenilefrines vagy pszeudoefedrines készítményeknél, így az italok készítésére szolgáló poroknál vagy akár a lenyelendő kemény kapszuláknál, lágy kapszuláknál, filmtablettáknál az érösszehúzó hatás nem csak az orrüregre és az orrmelléküregekre fókuszálódik, hanem a szervezetet behálózó valamennyi artériára. Vagyis, a szájon át alkalmazott fenilefrines/pszeudoefedrines szerek valamennyi érre érösszehúzó hatást fejtenek ki, amelynek a következménye a vérnyomás emelkedése. Logikus, hogy egy eleve magas vérnyomásos betegnél erre nincs szükség.

Hogy enyhítheti a magas vérnyomásos beteg a náthás tüneteit?

Aki a magas vérnyomására gyógyszert szed, netán kezeletlen magas vérnyomással küzd, annak nem ajánlott a fenilefrines vagy pszeudoefedrines belsőleges készítmények orvosi ellenőrzés nélküli alkalmazása. Esetükben célszerű olyan nátha/influenza kezelésére szolgáló patikaszert választani, amely nem tartalmaz fenilefrint vagy pszedoefedrint.

Mit lehet tenni az orrdugulással?

Megjegyzendő, hogy az érszűkítő hatóanyagok helyileg történő alkalmazásakor, vagyis orrdugulás elleni orrspray vagy orrcsepp használatkor, jelentősen kisebb a vérnyomásemelkedés rizikója, mint szájon át szedett érszűkítő gyógyszereknél. Makacs orrdugulásnál, szükség esetén, a helyileg alkalmazott érszűkítő patikaszerek preferálandók a szájon át adagoltakkal szemben.

Dr. Budai Marianna PhD. szakgyógyszerész

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

A gyógyszerész elmagyarázza, hogyan hatnak különböző vérnyomáscsökkentők

A gyógyszerész elmagyarázza, hogyan hatnak különböző vérnyomáscsökkentők

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

vérnyomáscsökkentő

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához