Ilyen károkat okozhat a szervezetében az, ha lejárt gyógyszert vesz be
Tegye a szívére a kezét - meg szokta nézni, hogy mikor járnak le a gyógyszerei?
Érdemes időnként ellenőrizni az otthoni gyógyszerkészletét, mert előfordulhat, hogy egyes gyógyszerek már lejártak.
Veszélyesek a lejárt gyógyszerek
A lejárt szavatosságú gyógyszerek veszélyét több tényező együttesen okozza. Valószínűleg nem fognak megfelelően működni, nem segítenek a gyógyulásban és emellett még káros anyagok is képződhetnek bennük, összetételük megváltozhat. A lejárt gyógyszerek hatóanyagai lebomlanak, a gyógyszer eredeti hatásossága csökken. Ez különösen problémás súlyos betegségek kezelésekor, ahol a megfelelő dózis és hatásosság kritikus szerepet játszik.
A kémiai reakciók során létrejött káros anyagok egészségügyi problémákat okozhatnak, például
- allergiás reakciókat
- vagy mérgezést.
Ha a gyógyszert nem megfelelően tárolják, nedvesség, hő vagy fény éri, mikroorganizmusok (baktériumok, penészgombák stb.) szennyezhetik. A helyes tárolás is fontos szerepet játszik abban, hogy a gyógyszer sokáig felhasználható legyen. Ha bizonytalan vagy a gyógyszer tárolásával kapcsolatban, patikában kérjen a gyógyszerésztől segítséget.
Vényköteles és vény nélkül kapható gyógyszerek a lejárati időn túl
A vényköteles és vény nélkül kapható gyógyszerek – mint például számos fájdalom- és lázcsillapító, különféle megfázásra vagy torokfájásra használt készítmény – csomagolásán feltüntetik a lejárati dátumot.
- Vannak olyan vényköteles gyógyszerek, amelyek valóban károsak és mérgezőek lehetnek az emberi szervezetre a lejárat után – mondta Stacey Curtis, a PharmD közösségi gyógyszerésze és a University of Florida College of Pharmacy klinikai docense a Health-nek.
A vény nélkül kapható gyógyszerek esetében más a helyzet, ezek a lejárat után nem lesznek olyan hatékonyak mint előtte, de kimondottan nem mérgezőek – tette hozzá a gyógyszerész.
Azonban számos tényező kockázatossá teheti a lejárt gyógyszer szedését. Ez függ a beteg életkorától, a gyógyszer típusától, tárolási módjától és, hogy milyen régen járt le.
Mit jelentenek a gyógyszerek lejárati dátumai?
A gyógyszergyártóknak stabilitási vizsgálati adatokat kell benyújtaniuk a hatóságokhoz, hogy mennyi ideig lehet felhasználni a gyógyszereket.
A lejárati idő után, a gyógyszergyártó cég nem tudja garantálni, hogy a vény nélkül kapható gyógyszer hatékony és biztonságos lesz. Ez arra figyelmezteti az embereket, hogy ne használjanak lejárt gyógyszert.
Bármi, ami folyékony formában van – beleértve a szemcseppeket, fülcseppeket, orrspray-t, nem lesz biztonságos, ha a lejárat után használjuk, elsősorban azért, mert ezekben elszaporodhatnak a baktériumok. Az aszpirint tartalmazó termékek szintén nem biztonságosak a lejárati idő után, mivel ez a gyógyszer egy idő után lebomlik.
Mit tehetünk a lejárt gyógyszerekkel?
A lejárt gyógyszerek veszélyes hulladéknak minősülnek, ezért ne a háztartási hulladékba dobjuk ki azokat, hanem juttassuk el a gyógyszertárakban kihelyezett gyűjtődobozba, ezzel is óvva a környezetet. Innen a gyűjtődobozokat elszállítják, és egy erre kijelölt égetőhelyen megsemmisítik azokat.
Lejárt gyógyszer bevétele esetén, azonnal konzultáljon egészségügyi szakemberrel! Orvos vagy gyógyszerész képes megállapítani, hogy milyen kockázatokkal járhat és szükség esetén ajánlhatnak további intézkedéseket vagy alternatív kezelést. Ne próbálja kezelni saját magát vagy másokat a lejárt gyógyszer bevétele után, mivel az egészségügyi kockázatok jelentősek lehetnek.
Összegezve
- Érdemes rendszeresen ellenőrizni az otthoni gyógyszerkészletet, mert a lejárt gyógyszerek veszélyesek lehetnek.
- A lejárt gyógyszerek hatóanyagai lebomlanak, ezért nem biztos, hogy még hatékonyak.
- Lejárat után káros anyagok képződhetnek a gyógyszerekben.
- Lejárt gyógyszereket nem szabad a háztartási hulladékba dobni, hanem gyógyszertárban kihelyezett gyűjtődobozba kell tenni.
- Lejárt gyógyszerek bevétele esetén konzultáljon egészségügyi szakemberrel, ne próbálkozzon önkezeléssel.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!