Vény nélküli lázcsillapítók: ezért vigyázzon, hogy melyiket szedi!
Vajon melyik lázcsillapítót érdemes használhatja, és melyiket nem?
Acetilszalicilsav, ibuprofén, metamizol, paracetamol - többféle hatóanyagú lázcsillapító készítmény vásárolható a patikákban vény nélkül. De kinek, melyik a jó?
Hány éves a beteg?
Gyakorlatilag már újszülött kortól alkalmazhatók a metamizolos lázcsillapítók, az életkorra tekintettel újszülött korban elsősorban végbélkúp vagy belsőlegesen adagolandó cseppek formájában.
3 hónapos kortól adhatók a csecsemőknek a különféle ibuprofénes vagy paracetamolos patikaszerek,- amik közül a beadás és adagolás egyszerűsége miatt általában a kanalasokra, vagyis a szuszpenziókra esik a választás.
Megjegyzendő, hogy acetilszalicilsavas gyógyszer csak 12 év feletti életkorban adható, egy ritka, de rendkívül súlyos mellékhatás, az ún. Reye-szindróma rizikója miatt.
Melyik a „legerősebb” lázcsillapító hatóanyag?
Egy gyermekeknél (külföldön) végzett vizsgálatban a három leggyakrabban alkalmazott hatóanyag, vagyis az ibuprofén, a metamizol és a paracetamol hatásosságát vetették össze egymással, előírásszerű adagolás esetén.
Mint kiderült, adott időn belül a metamizol és az ibuprofén vezetett a legjelentősebb lázcsökkenéshez, szinte „fej fej mellett haladva”; majd ezeket a hatóanyagokat követte a paracetamol.
Nem mindegy, hogy májkárosodott, gyomorfekélyes, bélgyulladásos vagy allergiás a lázas beteg
Nem mindegy, milyen krónikus betegséggel küzd valaki. Májbetegeknél tilos paracetamol tartalmú szereket lázcsillapításra használni, mivel túladagolásnál a paracetamol maga is májkárosodást okozhat.
Azoknál, akiknél korábban gyomorfekély, fekélyes bélgyulladás fordult elő, vagy azok jelenleg is fennállnak, netán refluxbeteg z illető, kerülendő az acetilszalicilsav, illetve az ibuprofén. Ezek a hatóanyagok ugyanis károsíthatják a gyomor- és bélrendszeri nyálkahártyát.
A súlyos, asztmás allergiás, orrpolipos betegeknél pedig az acetilszalicilsav esetén áll fenn az allergiás/asztmás panaszok súlyosbodásának a kockázata.
Egyéb gyógyszereket is szed a beteg?
Több hatóanyaggal léphetnek interakcióba a lázcsillapító gyógyszerek. Nem véletlen, hogy a vásárlásukkor ki kell kérni a gyógyszerész tanácsát. A példa kedvéért: a véralvadásgátlókat, „vérhígítókat” szedőknél kerülendő az acetilszalicilsav, illetve az ibuprofén.
Várandós vagy szoptat a lázas beteg?
Terhesség esetén paracetamolos szerekkel csökkenthető a testhőmérséklet,- érdemes azonban a kezelt betegség esetleges szövődményeinek az elkerülése érdekében orvost felkeresni a lázas panaszokkal.
Szoptatás alatt ibuprofénes vagy paracetamolos hatóanyagú szerekkel csillapítható biztonságosan az anyuka láza.
Útravaló
Alkalmazza bárki bármelyik hatóanyagú és gyógyszerformájú lázcsillapítót, a betegtájékoztatóban foglaltak követése elsőrendű fontosságú, mivel csak ilyen módon érhető el a maximális hatás és redukálható a mellékhatások rizikója.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Lázgörcs, lázcsillapítás: 5 dolog, amivel sokat árthatunk magunknak, vagy másnak!