Ezeket látta már?

Ödémás, felpüffedt láb: ilyen, amikor vitaminhiány okozza

ödéma, lábödéma, vízenyő, szívbetegség

Így jelzi a testünk, ha több B-vitaminra van szükségünk.

A B-vitaminok vízben oldódó vitaminok, és általánosságban elmondható róluk, hogy a sejtosztódásban van rendkívül nagy szerepük. Emellett bizonyos B-vitaminok nélkülözhetetlenek más enzimek, vitaminok és egyéb tápanyagok hasznosításához, vagyis ha a szervezetünkbe túl kevés B-vitamin jut, akkor ez más, fontos folyamatokban részt vevő molekulák működésére is hatással van.

Nem elég egyfajta B-vitamint pótolni

Mivel igen sokféle funkciót töltenek be, a hiányuk is sokféle tünet formájában jelentkezhet. Emellett, a legtöbb esetben nem egy, hanem több B-vitamin hiányáról van szó, vagyis egy-egy B-vitamin pótlásával nem biztos, hogy minden tünetet megszüntethetünk. Szerencsére, a változatos étrendnek köszönhetően a súlyos, krónikus vitaminhiány viszonylag ritka, ám az enyhébb vitaminhiánynak is kellemetlen következményei vannak.

Kiket érinthet a B-vitamin hiánya?

A B-vitaminok hiányára fokozottan hajlamosak az idősebbek, esetükben ugyanis romlik a vitaminok felszívódásának hatékonysága, de az alkoholizmus is nagymértékben növeli a hiánybetegségek rizikóját. Bizonyos krónikus betegségek és gyógyszerek is befolyásolhatják a B-vitaminok felszívódását.

B-vitamin-hiány okozta betegségek

A legsúlyosabbnak a B-1, illetve a B-3-vitamin hiányát tartják, ezek ugyanis rendkívül súlyos, akár az életet is veszélyeztethető betegségeket okozhatnak. Az előbbi a beriberi, míg az utóbbi a pellagra nevű betegség fő kiváltó oka.

A beriberi főként az idegrendszerre hat, tünetei közé tartozik a fogyás, a végtagok gyengesége és fájdalma, a szövetek ödémásodása, az érzékszervek működésének romlása és a szívproblémák. A krónikus vitaminhiány egyik következménye az idegrendszer visszafordíthatatlan károsodása lehet, mely demenciával és zavarodottsággal jár együtt.

A pellagra jellegzetes tünetei közé tartozik a súlyos hasmenés, a fényérzékenység, a hajhullás, a gyengeség, a mozgáskoordináció romlása, a szellemi leépülés, az agresszió és a zavarodottság. A bőrtünetek is rendkívül jellegzetesek: a bőr gyulladttá válik, idővel pedig megvastagszik, hámlani és vérezni kezd. Mindkét betegség meglepően gyakori lehet az egyoldalú táplálkozást folytatóknál, az alultápláltaknál, és olyan csoportok esetében, amelyek a hiányos táplálkozás mellett nagy stressznek vannak kitéve (például a menekülttáborokban élőknél).

B2-B12-vitaminok hiánytünetei

Az elégtelen B-2-vitamin-bevitel főként kellemetlen bőrtüneteket okoz, például bőrgyulladást, viszketést, a száj sarkának kiszáradását és fájdalmas kirepedezését, fényérzékenységet okoz. Emellett torokfájás, nyelési nehézségek, a száj- és a szájpadlás nyálkahártyájának duzzadása is jelentkezhet.

Szintén a bőrön látszódik a legjobban a B-5 vitamin hiánya: pattanások alakulhatnak ki, és a bőr érzékennyé, viszketővé válhat.

A B-6 vitamin a sejtek energiaellátásában játszik szerepet, de az immunrendszerünk megfelelő működéséhez is hozzájárul. Hiányának legfőbb tünetei közé tartozik a seorrheás dermatitiszre hasonlító, hámló-viszkető bőrgyulladás, a nyelven, illetve a száj nyálkahártyáján megjelenő fájdalmas elváltozások, a kötőhártya-gyulladás, a fáradékonyság, az állandó álmosság, a kognitív zavarok és memóriaproblémák, illetve az egyik legjellegzetesebb tünete a száj sarkának kirepedezése, gyulladása.

A B-6 vitamin hiánya a várandós és szoptató kismamáknál különösen fontos lehet, mert ez a vitamin hozzájárul a kisbaba agyfejlődéséhez. A kutatások szerint megnő a B-6 vitamin hiányának rizikója a súlyos, krónikus gyulladásos betegségekben (pl. rheumatoid arthritisz), a májbetegségben szenvedőknél, és néhány gyógyszer, így például a fogamzásgátló tabletták is befolyásolják a szervezetünk B-6-vitamin-szintjét.

A B-7 vitamin (biotin) hiánya gyakran nem okoz tüneteket a felnőtteknél, de súlyosabb, krónikus esetben a haj és a köröm elvékonyodását, elgyengülését, a köröm töredezővé válását és hajhullást okozhat. Tünetei lehetnek még a vitaminhiánynak a kötőhártya begyulladása, valamint a hámló, viszkető, vöröses bőrkiütések. A lelki és szellemi tünetek azonban már enyhébb mértékű vitaminhiány esetében is jelentkezhetnek; ezek közé tartozhat a letargia, az állandó rosszkedv, a hangulati ingadozások. A várandós hölgyek esetében megnő a B-7 vitamin hiányának rizikója.

Különösen a várandós kismamáknál lehet veszélyes a B-9 vitamin(folsav) hiánya, mert ez a vitamin rendkívül fontos a magzat megfelelő fejlődéséhez, hiánya jelentősen növeli a születési rendellenességek, például a szív és az idegrendszer fejlődési zavarainak rizikóját.

A B-12 vitamin hiánya elsősorban vérszegénységet és a kognitív funkciók romlását okozza. A-vitamin hiányának tünetei között találhatjuk a fáradékonyságot, állandó kimerültséget, a gyengeséget, a végtagok viszkető, bizsergő érzését, de előfordulhatnak lelki problémák, például depresszió, ingerlékenység is. Szélsőséges esetekben a vitamin hiánya idegrendszeri zavarokat is okozhat, és ezeket időnként nem is lehet visszafordítani. A B-12 vitamin elsősorban a húsfélékben és tejtermékekben található meg, így a szigorú húsmentes (vegetáriánus vagy vegán) étrendet követőknél nagyobb a rizikója a vitaminhiánynak.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

B-vitamin

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához