Ezeket látta már?

Inzulinterápia - ezekkel a gyakori mellékhatásokkal jó, ha tisztában van

inzulin mellékhatás hipoglikémia súlygyarapodás

Az inzulin alkalmazása bár gyakran szükségszerű a cukorbetegeknek, ám nem árt, ha ismerik gyakori mellékhatásait, hogy fel tudjanak rájuk készülni.

A világon számtalan ember használ inzulint, hogy optimális szinten tudják tartani vércukor szintjüket. Ám, mint minden gyógyszernél, itt is előfordulhatnak mellékhatások. Lássuk, hogy melyek a leggyakoribbak és mit tegyen, ha jelentkeznek.

Miért van szükség inzulinra sok cukorbetegnek?

Az 1-es típusú cukorbetegek minden esetben inzulinterápiára szorulnak, de a 2-es típussal küzdőknek is gyakran felírja az orvos. A betegek szervezete ugyanis nem termel elegendő mennyiségű inzulint, vagy az általuk termelt inzulin nem képes hatékonyan működni. Ez azért baj, mert az inzulin egy létfontosságú hormon, amely szabályozza a vércukor szintet azáltal, hogy segíti a glükóz (cukor) bejutását a sejtekbe, ahol energiaforrásként szolgálhat.

Inzulin nélkül a cukorbetegek vércukor szintje túlságosan magasra emelkedhet (hiperglikémia), ami számos problémához, szövődményhez vezethet rövid és hosszú távon is.

Az inzulin mellékhatásai

Az inzulinnak mellékhatásai főleg arról függenek, milyen típusú készítményt is használ, ám a leggyakoribbak a következők:

Hipoglikémia

Bár a gyógyszert szedő cukorbetegek esetén is előfordulhat, de azoknál, akik inzulinterápiában részesülnek, még nagyobb az esély arra, hogy a vércukor szintjük túlságosan lecsökken (hipoglikémia). Az állapot akkor lép fel, amikor a glükóz szintje 3,9 mmol/l alá esik. Az inzulin injekció hatására a test sejtjei glükózt vesznek fel a véráramból, így ekkor megnő a "hipózás" esélye. Érdemes tudni, hogy a problémát több dolog is okozhatja: például rossz inzulin dózis, étkezés kihagyása, kevés szénhidrát fogyasztása, sok intenzív edzés az inzulinadag módosítása nélkül, alkoholfogyasztás, illetve bizonyos betegségek.

A hipoglikémia tünetei

  • szédülés
  • beszédzavar
  • verejtékezés
  • zavartság
  • remegés
  • látászavar
  • szapora pulzus
  • eszméletvesztés

Mit tegyen hipoglikémia esetén?

Ha fellép a hipoglikémia, úgy mielőbb egyen vagy igyon valamilyen gyorsan felszívódó szénhidrátot (pl. keksz, gyümölcslé, szőlőcukor). Utána várjon 15 percet, majd mérje meg a vércukor szintjét: ha továbbra is alacsony, vagy ha nem érzi jobban magát, egyen/igyon ismét. Amennyiben nem javul, hívjon mentőt!

Ha súlyos, elhúzódó hipoglikémiát tapasztal, úgy lehetőség van glukagon injekció (vagy glukagon orrspray) beadására is. Erre főleg akkor lehet szükség, ha nem tud enni/inni, illetve, ha eszméletlen (ekkor az egyik családtagjának kell beadnia). A glukagont a hasnyálmirigy alapból termeli, mely az inzulinnal ellentétesen hat. A vércukor szintjét ez ugyanis megnöveli, méghozzá úgy, hogy a májban tárolt cukrot glükózzá alakítja át és azt juttatja a vérbe.

Súlygyarapodás

Amennyiben el kezd inzulint alkalmazni, azt veheti észre, hogy plusz kilókat szed fel.

Az inzulin egyrészt általában éhségérzetet okoz, valamint ekkor a szervezet újra elkezdi felszívni a glükózt, és a felesleget zsírrá alakítja. De az is előfordulhat, hogy a plusz kilókkal csak egészséges lesz a testsúlya, mivel az 1-es típusú cukorbetegek gyakran soványabbak a kelleténél, így a súlygyarapodás fontos része lehet a gyógyulásnak.

Az, hogy az inzulin mennyire befolyásolhatja a testsúlyát és az éhségérzetét, az attól is függhet, hogy milyen típusú inzulint alkalmaz: az analóg inzulin ugyanis nem okoz nagy súlygyarapodást, míg a humán inzulin bizony több plusz kilóhoz vezethet.

Amennyiben a súlygyarapodás túlzott mértékű, úgy érdemes kezelőorvosával, illetve dietetikusával egyeztetni.

Összegezve

  • Az inzulin használata gyakran elengedhetetlen a cukorbetegek számára.
  • Az inzulin mellékhatásai közé tartozik a hipoglikémia és a súlygyarapodás.
  • Hipoglikémia esetén gyorsan felszívódó szénhidrátot kell fogyasztani és ha szükséges, glukagon injekciót kell beadni.
  • Az inzulin típusától függően változhat, hogy milyen mértékben befolyásolja a kezelés a testsúlyt és az éhségérzetet.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Glukagon injekció: életet menthet, ha tudja, hogyan kell használni!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

inzulin

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához