Ezeket látta már?

Inozitol - ezért ajánlják az orvosok inzulinrezisztencia esetén

Shutterstock 1438880924

Tudjon meg mindent az inozitolról és hatásairól.

Az inzulinrezisztencia (IR) egyre több embert érint. Kezeléséhez elsősorban életmódterápiára van szükség, melyet olykor gyógyszeres kezelés egészít ki. Ezen kívül bizonyos táplálékkiegészítőket is segítségül lehet hívni - ilyenek pl. az inozitol tartalmú készítmények is.

Hogy pontosan mit kell róla tudni, és hogy miként befolyásolhatja az inzulin szintjét, azt dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája válaszolja meg.

Mi is az az inozitol?

Az inozitol a B-vitaminok családjába tartozó anyag, mely számos élettani folyamathoz járul hozzá- elsősorban az anyagcsere folyamatokra hat, részt vesz az ingerületek átadásában. Emellett segíthet megőrizni a szív-és érrendszer, az idegek, az agyi funkciók, valamint a szem egészségét is.

Természetes forrása elsősorban a magvak, gyümölcsök és a zöldségek.

Az inozitolt manapság egyre inkább ajánlják a fogyni vágyó nőknek, mivel tanulmányok szerint fokozhatja a zsírégetést, valamint nagy segítséget nyújthat menstruációs zavarok, pajzsmirigy gyulladás (szelénnel együtt), valamint az olyan szénhidrát anyagcsere rendellenességek ellen, mint az inzulinrezisztencia, PCOS és a cukorbetegség. Továbbá előszeretettel ajánlják az ovuláció támogatására is.

Ezekre az állapotokra hathat még az inozitol

  • magas vérnyomás
  • depresszió, pánikbetegség
  • székrekedés, emésztési problémák
  • magas koleszterinszint
  • meddőség
  • ekcéma
  • alvászavarok

Az inozitol hatása az inzulinszintre

Az inozitol javíthatja az inzulinrezisztensek állapotát, mivel egyrészt fokozhatja a sejtek inzulinérzékenységét, továbbá hozzájárulhat a testsúly csökkenéséhez, ami elengedhetetlen az állapot normalizálása érdekében (amennyiben túlsúlyos az illető). Érdemes tudni, hogy mindemellett segíthet helyreállítani az LH/FSH egyensúlyát, valamint csökkentheti tesztoszteron és növelheti a progeszteron szintjét is. Ez azért is fontos, mert ezek a hormonális eltérések igen gyakran előfordulnak IR esetén, nagyban rontva a teherbeesési esélyeket. Éppen ezért javasolják a családalapítás előtt álló inzulinrezisztenseknek a az inozitol tartalmú étrendkiegészítők szedését, főleg folsavval kiegészítve.

Inozitol: mikor elég és mikor nem?

Az enyhébb inzulinrezisztencia terápiájában nincs szükség gyógyszerre, elég a személyre szabott diéta, valamint a rendszeres testmozgás, melyet kiegészíthet az inozitol pótlása. Sokaknak már önmagában ezektől nagyban javul az állapotuk, ám ha esetleg nem vezet eredményre, esetleg súlyosabb az inzulinrezisztens állapot, úgy indokolt lehet a gyógyszeres kezelés is.

Az inzulinrezisztencia kezelésének alappillérei

Az IR kezelésének alapja az életmódterápia, melybe a személyre szabott diéta és a rendszeres testmozgás is beletartozik. Fontos, hogy a beteg kerülje a cukros ételeket és a finomított szénhidrátokat, valamint ügyeljen arra, hogy a lehető legtöbbször alacsonyabb glikémiás indexű ételeket fogyasszon. A szakmai ajánlás szerint heti 150 perc közepes intenzitású kardiomozgást érdemes végezni, melyet kiegészíthet 2-szer kb. 20 perc izomerősítő edzéssel. Amennyiben az életmódterápia önmagában nem vezet kellő eredményre, úgy gyógyszeres kezelés indokolt, mellyel fokozható a sejtek inzulinérzékenysége.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Inzulinrezisztencia: ki lehet-e gyógyulni belőle egyáltalán?

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!





EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

inzulinrezisztencia

Forrás: Budai Endokrinközpont
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához