Ezeket látta már?

Hogyan kell szedni az ibuprofent, hogy fájjon tőle a hasunk?

hogy szedni ibuprofen hasfájás

Ha Ön is kénytelen gyakrabban szedni, erre mindenképp figyeljen!

Az ibuprofen egy nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszer (NSAID), amelyet széles körben használnak fájdalomcsillapításra, gyulladáscsökkentésre és lázcsillapításra, melynek működése azon alapul, hogy gátolja az úgynevezett prosztaglandinok termelődését, amelyek szerepet játszanak a fájdalom, láz és gyulladás kialakulásában. Ezt a ciklooxigenáz (COX) enzimek gátlásával éri el. Íme, mi mindent érdemes tudni erről a gyógyszercsoportról!

Kellemetlen mellékhatás

Az ibuprofen gátolja a prosztaglandin szintézist, hogy mérsékelje a fájdalmat és a gyulladást. Ennek azonban van egy hátulütője, mégpedig az, hogy csökkentheti a gyomor-bél traktusban található védő nyálkatermelést, ami megóvja a nyálkahártyát az itt lévő savak hatásaitól.

Hogy ezt elkerülje, érdemes kis harapnivalóval enni előtte vagy utána. Arra azonban figyeljen, ha a gyógyszert nagyobb étkezés után veszi be, akkor a hatása késhet.

Bélrendszeri panaszok

A készítmény különösen azoknál okozhat kellemetlen panaszokat, akik idősebbek (65 év felettiek), akiknek kórtörténetében gyomorfekély, illetve Helicobacter pylori fertőzés szerepel, reflux-szal küzdenek, dohányoznak, rendszeresebben alkalmazzák a gyógyszert. A hasfájáson kívül az alábbi tünetek fordulhatnak elő:

  • puffadás
  • székrekedés
  • hasmenés
  • gyomorégés
  • hányinger, hányás
  • fekélyek

Így előzheti meg a kellemetlen mellékhatásokat

Néhány óvintézkedéssel csökkentheti az ibuprofen okozta gyomor-bélrendszeri mellékhatásokat. Először is, próbálja meg kis adagokban szedni, összesen legfeljebb napi 1200 mg-ot, több részre osztva. Ez kevésbé terheli meg a gyomor-bél traktust és hosszabb ideig biztonságosan alkalmazható - így akár éhgyomorra is beveheti.

Ha hosszabb ideig kell nagyobb adagokban szednie, úgy érdemes gyomorvédő szerekkel, (például protonpumpa-gátlókkal vagy hisztamin-2 receptor antagonistákkal) együtt alkalmazni, melyek hatékonyan megelőzhetik a peptikus fekélyek kialakulását. Érdemes megemlíteni, hogy azok számára, akiknek kórtörténetében peptikus fekély szerepel, hasznos lehet a H. pylori tesztelése az alacsony dózisú NSAID-kezelés megkezdése előtt. Általában ezt a tesztet nem ajánlják tünetmentes embereknek, de azoknak, akiknek korábban volt fekélyük, javasolt lehet - írja a Verywell Health.

A gyomorirritáció csökkentése érdekében az ibufrofent érdemes lehet tejjel bevenni és mellé pár falatot elfogyasztani. Ezen kívül kerülje az alkoholt, a dohányzást és a magas kalóriatartalmú ételeket, mivel ezek súlyosbíthatják a panaszokat. Végül, soha ne vegyen be a javasoltnál nagyobb adagot, és kerülje az olyan gyógyszerekkel való együttes alkalmazását, amelyek növelhetik a gyomorproblémák kockázatát.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Paracetamol, ibuprofen, diclofenac tartalmú fájdalomcsillapítók: melyik, mire jó?

Paracetamol, ibuprofen, diclofenac tartalmú fájdalomcsillapítók: melyik, mire jó?

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

fájdalomcsillapítás

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához