Gyógyszerkivitel és behozatal: mit kell tudni az utazóknak?
Egy-egy utazás alkalmával előfordulhat, hogy igazolást kell beszerezni ahhoz, hogy a krónikus betegségükre vagy az akut problémáikra szedett gyógyszereiket gond nélkül magukkal vihessék az utazók más országokba.
I. Mikor ajánlott igazolást kérni a háziorvostól?
Az általános szabályok szerint az Európai Gazdasági Térség (Európai Unió és Izland, Liechtenstein, Norvégia) tagállamain belül a gyógykezelés alatt álló utazók a gyógyszerkészítményeiket – kivéve a kábítószernek és pszichotróp szernek minősülő gyógyszerek (lsd. II. pont) – engedély nélkül maguknál tarthatják. Nem kötelező, de több napos külföldi tartózkodás alkalmával mégis ajánlott felkeresni a háziorvost és megkérni arra, hogy töltse ki az "Igazolás a gyógyszerkészítmények birtoklására kezelés alatt álló utazók számára" elnevezésű formanyomtatványt, vagy adjon egy tartalmában hasonló igazolást a kellemetlenségek elkerülése érdekében.
Hol található a formanyomtatvány?
Az "Igazolás a gyógyszerkészítmények birtoklására kezelés alatt álló utazók számára" elnevezésű formanyomtatvány honlapunkról letölthető a Formanyomtatványok menüpont alól – https://www.ogyei.gov.hu/formanyomtatvanyok_root/, amelyen magyar/angol nyelven is megtalálható a kitöltendő információ. Az igazoláson többek között a vényt kiállító orvos nevét/címét, a beteg nevét/címét, az utazás időtartamát, valamint a gyógyszerkészítmény/gyógyszerkészítmények nevét és adagolását kell feltüntetni, és az orvos aláírásával és pecsétjével kell ellátni.
II. Fokozottan ellenőrzött gyógyszerek kivitele – Mikor kell hitelesítést kérni az OGYÉI Kábítószerügyi Főosztályától?
Az OGYÉI a külföldre távozó, fokozottan ellenőrzött szert tartalmazó gyógyszerrel kezelt beteg ellátása céljából hitelesíti az orvosi igazolást a fokozottan ellenőrzött szernek minősülő gyógyszerek orvosi rendelésének, gyógyszertári forgalmazásának, egészségügyi szolgáltatóknál történő felhasználásának, nyilvántartásának és tárolásának rendjéről szóló 43/2005. (X. 15.) EüM rendelet (a továbbiakban Rendelet) 10. §-a alapján.
II./1. A 3 napot nem meghaladó külföldi utazás esetén
A kezelés alatt álló személy személyes poggyászában a kezeléséhez elegendő mennyiségű fokozottan ellenőrzött szert a háziorvosa által kitöltött 3/A számú melléklet szerinti igazolás birtokában vihet magával, melynek az OGYÉI általi hitelesítése nem szükséges.
Felhívjuk szíves figyelmüket, hogy minden fokozottan ellenőrzött szerre külön igazolást szükséges kiállítani!
II./2. A 3 napot meghaladó (de maximum 90 napig terjedő) külföldi utazás / fokozottan ellenőrzött szer tartalmú injekciós vagy infúziós készítmény kivitele
A kezelés alatt álló személy a kezeléséhez elegendő mennyiségű fokozottan ellenőrzött szert saját felhasználási céllal az országból csak az OGYÉI nyilvántartásba vételét követően vihet ki. Az OGYÉI a nyilvántartásba vétellel egyidejűleg a háziorvos által kiállított 3/B számú melléklet szerinti igazolás D.pontját tölti ki, és azt megküldi a kezelés alatt álló személynek.
Felhívjuk szíves figyelmüket, hogy az OGYÉI a Magyarország területének elhagyása esetén beszerzendő igazolások hitelesítése kapcsán rendelkezik hatáskörrel. Az engedélyek kiállításakor a kivitelre engedélyezett mennyiségek az utazás időtartamával arányosan számítják ki, a beteg a szükségesnél nagyobb mennyiséget nem vihet ki. Ha valamilyen okból a beteg hamarabb megszakítja az utazást, a fel nem használt időarányos mennyiséget visszahozhatja, ehhez nem kell külföldi hatóság engedélye.
Külföldről megkezdett utazás esetén azonban– amikor nem a fentiekben részletezett gyógyszer-visszahozatalról van szó– a Magyarország területére történő belépéskor a fokozottan ellenőrzött szerrel történő kezelés alatt álló személy fokozottan ellenőrzött szert a kezelőorvosa által kitöltött nemzetközi igazolás birtokában, illetve a kiindulási országban illetékes hatóság igazolásával hozhat be Magyarország területére, így ilyen esetekben az adott országban illetékes hatóságnál kell érdeklődni a szükséges dokumentumokról.
III. Lista az OGYÉI honlapján
Felhívjuk a figyelmet, hogy harmadik országból saját célra történő behozatal, illetve harmadik országba történő kivitel esetén fontos beszerezni a gyógyszer besorolásának megfelelő iratot (lsd. Formanyomtatványok)!
Bizonyos országok megtilthatják egyes gyógyszerek be- és kivitelét országaikból/országaikba, erről az adott ország konzulátusa tud felvilágosítást adni, így érdemes utazás előtt az aktuális információk érdekében tájékozódni. A kábító és pszichotróp hatású szerek esetében az egyes hatóanyagú készítmények bevitelét megtiltó országok megnevezése a honlapunkon található, "Kábítószert és pszichotróp anyagokat tartalmazó gyógyszerek listájában" szerepel: https://www.ogyei.gov.hu/listak/
"10. Kábítószert és pszichotróp anyagokat tartalmazó gyógyszerek"
A készítményeket felsoroló táblázat utolsó oszlopa tartalmazza azt az információt, hogy mely ország tiltja meg az adott gyógyszer bevitelét.
Az OGYÉI a forgalomba hozatalra engedélyezett kábítószert (K1, K2, K3 kategóriák) és pszichotróp anyagot (P1, P2, P3, P4 kategóriák) tartalmazó gyógyszerek teljes körének adatait a fent hivatkozott listában közzéteszi.
A külföldi gyógykezelés szabályairól itt olvashat!
Amennyiben bizonytalan a gyógyszer besorolását illetően forduljon Intézetünkhöz:
Kábítószerügyi Főosztály elérhetősége:
https://www.ogyei.gov.hu/kabitoszerugyi_foosztaly_elerhetoseg/
Formanyomtatványok elérhetősége:
https://www.ogyei.gov.hu/formanyomtatvanyok_root/
Vonatkozó jogszabályok:
– a Kormány 66/2012. (IV. 2.) Korm. rendelete a kábítószerekkel és pszichotróp anyagokkal, valamint az új pszichoaktív anyagokkal végezhető tevékenységekről, valamint ezen anyagok jegyzékre vételéről és jegyzékeinek módosításáról
– 43/2005. (X. 15.) EüM rendelet a fokozottan ellenőrzött szernek minősülő gyógyszerek orvosi rendelésének, gyógyszertári forgalmazásának, egészségügyi szolgáltatóknál történő felhasználásának, nyilvántartásának és tárolásának rendjéről