Ezeket látta már?

Ezek a gyógyszerek teszik tönkre leginkább a májat

gyógyszer tönkretesz károsít máj

Bizonyára tisztában van azzal, hogy a gyógyszerek többsége nincs valami jó hatással a májra. Lássuk, melyek azok, amik a legkárosabbak ebből a szempontból!

Olykor mindenki kénytelen gyógyszert szedni - krónikus betegségek esetén és idősebb életkorban akár többet is. Bár ezek nagy része igenis fontos az egészség visszanyeréséhez és a tünetek csökkentéséhez, mégis számolni kell bizonyos mellékhatásokkal is.

A máj is fontos szerepet játszik a gyógyszerek metabolizmusában, ám érdemes tudni, hogy egyes gyógyszerek közvetlenül károsíthatják ezt a létfontosságú szervet.

Paracetamol

Az egyik legveszélyesebb szer a májra az a paracetamol (acetaminofen), mely egy gyakran alkalmazott, vény nélkül kapható láz-és fájdalomcsillapító. Amennyiben csak alkalmanként és az ajánlott dózisban szedi, úgy nem okoz problémát, ám ha az adagot túllépi és/vagy sokáig használja, úgy komoly májkárosodást okozhat. Sőt, már egyetlen nagyobb adag bevétele is súlyos hatást gyakorolhat rá!

Fontos, ha paracetamolt szed, akkor figyeljen arra, hogy más készítmények, amiket még használ, azok ne tartalmazzák: remek példa erre az, hogy beszedi a gyógyszert és utána iszik egy megfázásra való italt (ezek legtöbbször szintén ezt a hatóanyagot tartalmazzák).

NSAID

Szintén sokaknál megtalálható valamilyen nem szteroid gyulladáscsökkentő (NSAID), melyet ugyanúgy gyulladás, láz, fájdalom ellen használnak. Közülük a diclofenac az, ami a leginkább károsítja a májat. Sok esetben a károsodás elég jelentős ahhoz, hogy a májfunkciós teszteken észre lehessen venni, de nem elég ahhoz, hogy tüneteket okozzon. Ezek a szerek általában enyhe és átmeneti májfunkciós változásokat okoznak. A súlyos májkárosodás szerencsére ritka, mely főleg nagyobb adagok és/vagy 4 hétnél hosszabb alkalmazás esetén fordulhat elő.

Amiodaron

Az amiodaron egy olyan szer, amelyet szívritmuszavarok kezelésére használnak. Hatásos lehet szabálytalan szívverés, pitvarfibrilláció, szapora szívverés kezelésében.

Fontos megjegyezni, hogy lehetséges mellékhatásai közé tartozik a májkárosodás. Sőt, a készítményt szedők felénél kimutathatóak abnormális értékek, ám ez általában nem okoz komoly egészségügyi problémákat. Ritkán azonban súlyosabb májkárosodást generálhat - ez a becslések szerint a gyógyszert szedők legfeljebb 1%-át érinti.

Amoxicillin

Az antibiotikumok szintén negatív hatást gyakorolhatnak a májra, főleg az amoxicillin. Szerencsére a májkárosodás nem túl gyakori mellékhatása - ha fellép, az jellemzően a kezelés megkezdése után néhány héten belül következik be, kiváltképp azoknál, akik rövidebb időn belül, egymás után többször is alkalmazták. Szerencsére a károsodás a legtöbb esetben nem tartós és visszafordítható.

Metronidazol

A metronidazol erős baktericid hatással rendelkezik, ugyanis a baktérium DNS-ét, genetikai anyagait károsítja. Használata esetén azonban átmeneti májműködési változások léphetnek fel, amelyeket a májenzimek emelkedett szintje (pl. ALT, AST) vagy bilirubinszint változása jelezhet. Ezek azonban általában visszafordíthatóak és nem okoznak súlyos problémákat. Olykor azonban komoly májkárosodást generál, főleg akkor, ha hosszabb távon, nagyobb adagokban szedi, illetve akkor, ha kölcsönhatásba kerül más gyógyszerekkel, melyek a májon keresztül metabolizálódnak.

Összegezve

  • A paracetamol (acetaminofen) az egyik legveszélyesebb gyógyszer a májra.
  • Az amiodaron szívritmuszavar kezelésére szolgál, de májkárosodást okozhat
  • Az antibiotikumok, például az amoxicillin szintén negatív hatást gyakorolhat a májra
  • A metronidazol átmeneti változásokat okozhat a májműködésben, de ritkábban súlyos májkárosodást is generálhat.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Meddig bírja tolerálni a máj az alkoholt? Ezek a májkárosodás stádiumai

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

májkárosító

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához