Ezeket látta már?

Erről jobb, ha tud: ezek a gyógyszerek növelhetik meg a pulzusszámot

gyógyszer megnöveli pulzusszám szapora szívverés

Magas pulzusszámot több minden is okozhat, ám igen gyakori, amikor bizonyos gyógyszerek váltják ki a problémát.

Szapora szívverést a legtöbben általában stresszhelyzetekben, illetve edzés során tapasztalnak. Ez teljesen normális reakció, ám tachycardia-ról – azaz magas pulzusszámról- akkor beszélünk, amikor a szív nyugalmi állapotban ver percenként 100-szor vagy annál többször. Előfordulhat, hogy nincs más egyéb tünet, ám a heves szívverés mellett felléphet még szédülés, mellkasi fájdalom és enyhébb légszomj is.

Mik okozhatnak magas pulzusszámot?

  • szorongás, stressz vagy fájdalom
  • fizikai fáradtság, megerőltető edzés
  • nagy mennyiségű koffein bevitele
  • alkoholfogyasztás
  • drogok
  • bizonyos gyógyszerek
  • bizonyos betegségek (például pajzsmirigy túlműködés)

Mely gyógyszerek okozhatnak magas pulzusszámot?

Számos gyógyszer befolyásolhatja a szív elektromos jeleit és felgyorsíthatja a szívverést. Ez legtöbbször nem okoz hosszú távon súlyos problémát, ám ha nehézlégzéssel és erős, néhány percnél hosszabb mellkasi fájdalmat tapasztal, úgy mindenképp hívjon mentőt!

Ezek a gyógyszerek okoznak leggyakrabban szapora pulzust:

Asztma gyógyszerek

Az asztma egy olyan állapot, melynek során a hörgők simaizmai görcsösen összehúzódnak, az itt lévő nyálkahártyája megduzzad és a nyáktermelődés fokozódik. Mindezek nehéz, sípoló légzést okoznak. Az asztmára való készítmények ezeket csökkentik, ám közülük több is okozhat szapora szívverést mellékhatásként. Ilyenek például az inhalációs kortikoszteroidok, a hosszú hatású béta-2-agonisták, a leukotrién módosítók, az albuterol és az orális metilxantin is.

Antibiotikumok

A bakteriális fertőzések ellen használt antibiotikumok szintén okozhatnak gyors szívverést – főleg azoknál, akik eleve valamilyen szívbetegséggel küzdenek. Főleg az azitromicin fokozhatja a szívverést, ám az amoxicillin és a ciprofloxacin esetén is megfigyelhető. Ráadásul sok antibiotikum felerősítheti a koffein hatását, így szívdobogás, szédülés, fejfájás is jelentkezhet.

Érdemes azt is megjegyezni, hogy bizonyos hatóanyagok súlyos allergiás reakciót is okozhatnak egyeseknél: ilyenkor szintén felléphet magas pulzus, ám mellette az illető fulladást, hasmenést, nyelési nehézségeket is tapasztalhat. Ilyen tünetek esetén azonnal hagyja abba a gyógyszer szedését és keresse fel orvosát!

Köhögés-, megfázás- és allergia elleni gyógyszerek

Sok érösszehúzó dekongesztáns készítmény pszeudoefedrint vagy fenilefrint tartalmaz, melyek gyorsabb szívdobogást okozhatnak, sőt, a vérnyomást is megemelhetik. Az antihisztaminokat általában biztonságosnak tekintik, még szívbetegségben vagy magas vérnyomásban szenvedők számára is, ám erre a veszélyre még az FDA is felhívja a figyelmet.

Pajzsmirigy gyógyszerek

A pajzsmirigyhormonok befolyásolják a szívet és a perifériás érrendszert, így nem csoda, hogy a hormonzavarra való szerek hatással lehetnek a pulzusszámra. Amennyiben valakinek a pajzsmirigye nem termel elegendő hormont, úgy azt mesterségesen, gyógyszerrel kell pótolni – ekkor mellékhatásként magas pulzusszámot okozhat egyeseknél.

Antidepresszánsok

A depresszió kezelésére használt antidepresszánsok (például szerotonin és noradrenalin újrafelvétel-gátlók) szintén megemelhetik a pulzusszámot. Bár igen gyakran használják ezeket, fontos tudni, hogy több negatív hatásaik is lehetnek a szív- és érrendszerre: többek között megnövelhetik a bradycardia (alacsony pulzus), a tachycardia és a magas vérnyomást esélyét is.

Mit tegyen, ha valamilyen gyógyszere fokozza a pulzusszámot?

Nagyon fontos, hogy az orvosa beleegyezése nélkül semmit ne tegyen! Amennyiben ilyen mellékhatást tapasztal, úgy közölje kezelőorvosával problémáját, aki a következőket javasolhatja:

  • várjon még egy kicsit
  • alacsonyabb dózist ajánl
  • más készítményt ajánl
  • a készítmény szedésének módján változtat

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Az egekben a pulzusom, mitől emelkedett meg? A kardiológus elmondja

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

szapora pulzus

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához