A jó öreg Cavinton hatóanyaga ma már több, mint memóriajavító
Ikonikus gyógyszerek - itt a memórajavító története, amit senki sem felejtett el.
Ismeri a régi humort, amikor a beteg kicsit csodálkozva nézi saját gyógyszerét: Miért is van nálam ez a Cavinton? A boldog békeidőkben számos ilyen, és ehhez hasonló vicc született a feledékenység elleni gyógyszerről. Kevesen tudják, hogy izgalmas evovolúciót írt be a készítmény hatóanyaga az évek során, és ma már nem csupán arra képes, amit anno ismertünk róla.
A nyugati társadalmak elöregedése, illetve a poszt-Covid szindróma miatt egyre gyakoribbnak tekinthető az agyi köd, illetve a demencia. Mindez megoldások utáni keresgélésre sarkallja az érintetteket és hozzátartozóikat. Sokaknak eszébe jut a Cavinton, mint a hazai gyógyszerkutatást- és fejlesztést fémjelző ikonikus gyógyszer, a Richter legsikeresebb készítménye. Sokak tudatában máig is mint „memóriajavító” él a Cavinton.
Hogyan is született meg a Cavinton, és mire használják napjainkban?
A Richter Gedeon Nyrt-ben, régi nevén a Kőbányai Gyógyszerárugyárban mindig is nagy múltra tekintett vissza a növényi forrásokból kinyert gyógyszeranyagok hasznosítása. Nem volt ez másként 1955-ben sem, amikor Szász Kálmán és munkacsoportja kutatásainak a középpontjába a vérnyomáscsökkentésre lehetőséget kínáló gyógyszermolekulák kinyerése került.
A télizöld meténgből (latinul Vinca minor) indultak ki, és sikerrel jártak. A növényből sikerült kivonni a vinkamin nevű vegyületet, amely forgalomba is került Devincan néven, vérnyomáscsökkentőként.
A vinkamint tesztelő szovjet kutatók azonban valami egészen újszerű dologra figyeltek fel. A vinkamin több volt, mint vérnyomáscsökkentő, ugyanis az jelentős mértékű értágulatot idézett elő az agyi ereknél. Az agyi keringés serkentése pedig számos új lehetőséggel kecsegtetett.
Cavinton: a 70-es években piacra került a Richter sikerterméke
A vinkamin sikeres lett, olyannyira, hogy lassanként kevésnek bizonyult az alapanyag, a télizöld meténg a kinyeréséhez. Ráadásul, a hazai földrajzi adottságok nem éppen optimálisak a természtéséhez. A hazai kutatók kreativitása azonban ezen a problémán is átlendített: szintetikus úton megalkották a vinkamin számos származékát, amelyek közül egy, a vinpocetin különösen figyelemre méltónak bizonyult.
A vinpocetinről az elismert és rangos nemzetközi folyóiratok is dicsérően nyilatkoztak, már a 70-es években is. Kiemelték egyedülálló sajátosságát, jelentős mértékű agyi keringést serkentő tulajdonságát, amely kedvező mellékhatás-spektrummal társul. Az agyi keringés serkentése egy komplex kutatássorozatot indított el.
Úgy gondolták, hogy az agyi keringés fokozása nem csak a kóros agyi folyamatok elleni terápiában, de az öregedéssel járó folyamatok leküzdésében is ígéretes lehetőség. A magyarázat leegyszerűsítve a következő: ahol megfelelően kering a vér, ott nincs oxigénhiány, és élénkebb működés várható az idegsejtektől, éberebb agyi és érzékszervi funkciókra lehet számítani.
A vinpocetin a Richter legsikeresebb molekulája lett, 1977-ben Magyarországon is forgalomba került Cavinton márkanéven. Nem csak a magyarok használták azonban a Cavintont. A XX. század végére már 4 kontinens több mint 40 országában alkalmazták a vinpocetint.
Cavinton ma: több, mint memóriajavító gyógyszer
A vinpocetint napjainkban szájon át szedett tabletta, illetve infúziós oldat formájában is alkalmazzák.
A keringészavarok legkülönfélébb formáinál, így például
- a stroke-ot követő állapotokban,
- agyi érelmeszesedésnél,
- illetve a különféle demenciák esetén is használható a vinpocetin,
- továbbá bizonyos, a szemet érintő keringési zavaroknál
- vagy a fül halláscsökkenéssel,
- fülcsengéssel járó keringészavarainál is szóba jön a vinpocetin adása.
Röviden: a Cavinton különféle tüneteknél nyerhet alkalmazást, így például memóriazavar, szédülés vagy akár fülcsengés esetén is, amelyek hátterében az agyi keringés zavara állhat.
Leszögezendő, hogy a Cavinton vényköteles gyógyszer, amely alkalmazásának az elrendelése orvosi kompetencia.
Ha valaki tehát úgy gondolja, hogy kicsit támogatná az agyi keringését, és ezt Cavintonnal tenné meg, akkor csak receptre teheti ezt meg, a vényfelírást pedig meg kell előznie egy konzultációnak a kezelőorvossal.
Dr. Budai Marianna PhD.
szakgyógyszerész
Forrás
(1) Budai L. Ne feledkezzünk meg a Cavintonról! Pharma Tribune. 2023 márc.
Olvasta már?
- Így függ össze a magas vérnyomás és a demencia
- Ez a demencia 10 korai jele - ne vegye félvállról!
- Így állítható meg egy nap alatt a demencia
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!