Gyógyszerek, melyeket soha ne vegyen be kávéval
Vannak gyógyszerek, melyek hatását megváltoztatja a koffein, így azokat soha ne vegye be kávéval!
Főleg a reggel alkalmazott gyógyszerek esetén szokott az előfordulni, hogy a tablettákat az energiát adó kávéval veszik be. Ez bár sok esetben semmi gondot nem okoz, ám vannak olyan készítmények, melyek felszívódását - és így a hatását - a koffein megváltoztatja. A gyógyszerész összeszedte, mely szereket kell más folyadékkal bevenni.
Antidepresszánsok
Az antidepresszánsok esetén számtalan mellékhatással kell számolni, ráadásul olykor az alkalmazásuk sem egyszerű, mivel több dologra is oda kell figyelni. Az egyik ilyen az, hogy kávéval soha nem szabad őket alkalmazni.
- A koffein kölcsönhatásba léphet ezekkel a gyógyszerekkel, ami veszélyes vérnyomás-emelkedést okozhat - mondta Dr. Jennifer Bourgeois, a SingleCare gyógyszerésze a Daily Mail-nek.
Az olyan régebbi típusú antidepresszánsok, mint például a triciklusos szerek és a monoamin-oxidáz-gátlók megakadályozzák, hogy a szervezet megfelelően metabolizálja a koffeint. Normális esetben ugyanis az anyag a vizelettel távozik, ám ezek a szerek ezt a folyamatot károsítják, így a koffein tovább marad a szervezetben, ami egy idő után szapora szívveréshez és magas vérnyomáshoz vezethet.
Állítólag a fluvoxamin, a phenelzin (Nardil), a tranilcipromin (Parnate) a legrosszabbak ebből a szempontból, ám vannak olyan készítmények már, melyeknél nem áll fenn kölcsönhatás a koffeinnel: ilyenek például az újabb SSRI-k.
Megfázás és allergia elleni gyógyszerek
Több megfázás és allergia elleni gyógyszer is van forgalomban, és bár sokat segíthetnek, nem árt velük vigyázni! Ezek közül több is úgynevezett pszeudoefedrint tartalmaz, mely szűkíti az ereket az orrjáratokban. Azonban a hatóanyag stimulálja az agy sejtjeit is, amelyek felelősek a „harcolj vagy menekülj” reakcióért. Ha mellé kávét iszik, azzal csak fokozza ezeket a tüneteket, így idegessé és szorongóvá válhat. Éppen ezért ezeket a szereket kávé előtt két órával vagy utána négy órával vegye be.
Cukorbetegség elleni gyógyszerek
A cukorbetegek gyakran alkalmaznak valamilyen gyógyszert vagy inzulint a vércukorszintjük normalizálása érdekében. Bár ezek közvetlenül nem lépnek kölcsönhatásba a koffeinnel, ám érdemes tudni, hogy a kávé megnöveli a glükózszintet, különösen akkor, ha tejszínt és cukrot is teszünk hozzá. Ekkor viszont a kezelés nem lesz olyan hatékony.
Antibiotikumok
Az antibiotikumok fontos szerepet játszanak a bakteriális fertőzések elleni küzdelemben, ám fontos tisztában lenni azzal, hogy gátolhatják a koffein metabolizmusát, így magas koffeinszinthez vezethet a vérben. Ezért, ha ezeket a készítményeket kávéval veszi be, az heves szívdobogáshoz és idegességhez vezethet.
Véralvadásgátlók
A mélyvénás trombózis fellépése ellen sokan alkalmaznak valamilyen véralvadásgátlót. A régebbi típusok esetében jól tudjuk, hogy nézni kell az ételek K-vitamin tartalmát, ám a kávéval is vigyázni kell, mivel a koffein gátolja a készítmény lebomlását, így több gyógyszer maradhat meg ekkor a szervezetben, ami fokozott vérzést eredményezhet. Ezért legalább hat-nyolc órát érdemes várni a kávé elfogyasztásával. Jó hír azonban, hogy az új típusú készítmények nem kerülnek kölcsönhatásba a koffeinnel.
Béta-blokkolók
A magas vérnyomás kezelésére szolgáló béta-blokkolók, - ahogy a nevük is mutatja - blokkolják az epinefrin vagy az adrenalin hormon hatását. Ezzel javítják a véráramlást és csökkentik a pulzusszámot.
- A béta-blokkolók csökkentik a pulzusszámot, így a szívnek nem kell olyan keményen dolgoznia - mondta Dr. Ngo-Hamilton. Ám, ha koffeintartalmú italt iszik, azzal megnöveli a pulzusát és a vérnyomását. Tehát a kávéval nem lép a szer kölcsönhatásba, viszont a béta-blokkolók hatását ellensúlyozza, ami nem kívánatos. Ezeket a gyógyszereket két órával a kávé előtt vagy négy órával utána vegye be.
Pajzsmirigy gyógyszerek
A pajzsmirigy gyógyszerek sok mindennel kölcsönhatásba léphetnek, ezért is javasolják azt, hogy üres gyomorral vegyük be őket. A kávéval különösen vigyázni kell, hiszen nagymértékben csökkenti a készítmény felszívódását (akár 50%-kal). Éppen ezért 1-2 órát várjon a kávé fogyasztásával, miután bevette a gyógyszert!
Alzheimer-kór elleni gyógyszerek
Az Alzheimer-kór gyógyszeres kezelése elengedhetetlen a progresszió lassulásához. A terápiához használt kolinészteráz-gátlók, megakadályozzák az acetilkolin lebomlását, mely hozzájárul a jó memóriához és gondolkodáshoz.
- Ezeknek a gyógyszereknek a kávéval történő bevétele azonban hatással van a vér-agy gátra, így nehezebben jut el ekkor a gyógyszer az agyba. Ez pedig végső soron csökkenti a hatékonyságát - mondta Dr. Ngo-Hamilton. Ezeket a gyógyszereket két órával a kávézás előtt vagy négy órával utána kell bevennie.
Csontritkulás elleni gyógyszerek
A csontritkulás főleg a menopauza után lévő nőket sújtja, mely veszélyes töréseket eredményezhet. A rizendrona és az ibandronát gyakran felírt szerek a csontlebontás lelassítására. A kávé azonban rontja ezeknek a felszívódását, ezért lehetőleg teljen el kb. 2 óra a koffeines ital és a készítmény bevétele között!
Asztma elleni szerek
A hörgőtágítók olyan gyógyszerek, amelyek ellazítják és tágítják a légutakat. Ha azonban kávéval veszi be az olyan szereket, mint például az aminofillin és a teofillin, azzal súlyosbíthatja a gyógyszer-mellékhatásokat, például az ingerlékenységet és a nyugtalanságot. Hogy ezt elkerülje, várjon 4 órát!
ADHD elleni gyógyszerek
Ezek a gyógyszerek segítenek szabályozni az olyan neurotranszmittereket, mint a dopamin és a noradrenalin, hogy javítsák a figyelmet és fokozzák az impulzuskontrollt. A kávéval ekkor azonban vigyázni kell, mivel mind az ADHD-gyógyszerek, mind a koffein stimulánsok, és ha kombinálják őket, azzal felerősíthetik egymás hatását.
Antipszichotikumok
Skizofrénia és bipoláris zavar esetén gyakran írnak fel klozapint, riszperidont és olanzapint, melyek a dopamin és a szerotonin szabályozásával enyhítik a tüneteket, például a hallucinációkat. A kávé azonban csökkentheti a gyógyszer felszívódását. Éppen ezért a betegek lehetőleg teljesen maradjanak távol a kávézástól, főleg mániás epizód esetén!
Összegezve
- Vigyázzon, hogy mely gyógyszereket veszi be kávéval, mert a koffein megváltoztathatja hatásukat.
- Antidepresszánsok esetén a koffein veszélyes vérnyomás-emelkedést okozhat.
- Több megfázás elleni gyógyszer szedése mellett kerülje a kávézást, mert fokozhatja az idegességet.
- Cukorbetegeknek figyelniük kell, mivel a kávé megemelheti a glükózszintet.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!