Ezeket látta már?

Gyógyszerallergia: ebben az esetben a tabletta ronthat a helyzeten

gyógyszer, allergia, gyógyszerallergia, ront, állapot, diagnosztizál

Érdemes tudni, hogy több gyógyszer is okozhat mellékhatásokat, allergiás reakciókat.

Gyógyszer bevétele, injekció után arc-, szem-, ajakduzzanat, légszomj, esetleg bőrkiütés jelentkezett? Allergiás reakciót gyakran antibiotikumok, fájdalomcsillapítók, helyi érzéstelenítők okoznak, de természetgyógyászati készítmények, gyógynövény tartalmú biokapszulák is hasonló tüneteket provokálhatnak.

Amikor a gyógyszer első alkalommal kerül a szervezetbe, a test idegenként ismeri fel azt, és speciális ellenanyagokat termel ellene, illetve limfocitákkal védekezik.

Mik a gyógyszerallergia tünetei?

A gyógyszerallergia tünetei az enyhe panaszoktól az életveszélyes tünetegyüttesig terjedhetnek. A gyógyszerek nem allergiás betegeknél is okozhatnak problémát, pl. gyomorbántalmat. Azonban az allergiás reakciónál a hisztamin felszabadulása olyan tüneteket eredményezhet, mint

  • csalánkiütés
  • bőrvörösség
  • test- és szemviszketés
  • zavartság
  • ajak- és torokduzzanat

Komolyabb válaszreakciók

  • a légzési nehezítettség
  • cianotikus bőr
  • szédülés, ájulás
  • idegesség
  • konfúzió
  • gyors szívverés
  • hányinger
  • hányás
  • hasmenés
  • egyéb hasi tünetek

Melyik gyógyszerek esetében leggyakoribb a gyógyszerallergia?

A legismertebb allergiát okozó gyógyszer a penicillin, amihez hasonló antibiotikumok szintén allergiás megbetegedést eredményezhetnek. Egyéb, gyakori allergiát okozó gyógyszerek: barbiturátok, antikonvulziv szerek, insulin, jód.

Hogyan diagnosztizálható a gyógyszerallergia?

A diagnózis alapja a részletes orvosi anamnézis, azaz a kórelőzmény pontos felderítése. Ha felmerül valamely gyógyszer allergén gyanúja, úgy azt a mai elfogadott irányelvek szerint limfocita-transzformációs teszttel lehet ellenőrizni - tájékoztat a Budai Allergiaközpont.

Mi az a limfocita-transzformációs teszt?

A gyógyszerallergia legmodernebb diagnosztikus lehetősége az un. limfocita-transzformációs teszt. A vizsgálatra mindenképpen magával kell hoznia a vizsgálni kívánt gyógyszert. Fontos kiemelni, hogy a vizsgálat nem hatóanyag, hanem gyógyszer alapú. Ez azt jelenti, hogy például egy termék esetében nem annak pl. ibuprofen tartalmára vizsgáljuk a vérmintát, hanem konkrétan a gyógyszerre - hiszen előfordulhat, hogy nem a hatóanyag, hanem a szer valamely más összetevője felelős az allergiás reakcióért.

Manapság a régen használt epicután próbát gyógyszer-allergia tesztelésre nem alkalmazzuk, köszönhetően annak bár nem gyakori, annál súlyosabb mellékhatásainak. A gyógyszer-allergia fehérvérsejtekhez - limfocitákhoz - köthető allergia. Itt a tünetek kialakulása során a fő szerep nem az ellenanyagoknak, hanem ezen ferhérvérsejt féleségeknek jut. Ők támadnak, ők aktivizálódnak, és ők őrzik meg az emlékezetüket, hogy mely gyógyszer ellen "kell" fellépni. Ha a kérdéses gyógyszerrel - akár mesterséges körülmények között is - találkoznak, aktiválódnak. Ezt az aktiválódást tudjuk a limfocita-transzformációs teszttel mérni és kimutatni.

A gyógyszerallergia kezelése

A gyógyszerallergia kezelésének fő eszköze a tünetek csökkentése. Ezt megtehetjük antihisztaminnal, szteroiddal, adrenalinnal, és egyéb gyógyszerekkel. A legfontosabb az allergiát kiváltó gyógyszerek elkerülése. Megoldást jelenthet még a deszenzitizáció.

Mire kell ügyelni?

Ha Önnek gyógyszerallergiája van, arra kezelőorvosa figyelmét minden esetben fel kell hívnia. Ha teheti, hordjon magával egy kártyát, amin feltünteti, milyen gyógyszerekre allergiás. Ez vészhelyzetben megmentheti az életét.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Gyógyszerallergiás a gyerekek: ezekre a jelekre figyeljen!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

gyógyszerallergia

Forrás: Budai Allergiaközpont
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához