Ezeket látta már?

Így befolyásolhatja a grapefruit a gyógyszerei hatását - vigyázzon vele!

grapefruit gyógyszer befolyásol kölcsönhatás

Vannak ételek, melyek kölcsönhatásba léphetnek bizonyos gyógyszerekkel, befolyásolva azok felszívódását, hatékonyságát. Ilyen például a grapefruit. Hogy miért?

A grapefruit nemcsak ízletes, de igen egészséges gyümölcs, melyet sokan fogyasztanak akár magában, akár turmixként. Érdemes beépíteni az étrendbe, mivel számtalan jótékony hatással büszkélkedhet: magas C-vitamin tartalmának köszönhetően erősítheti az immunrendszert, a benne lévő likopin védheti a sejteket a káros szabadgyökök ellen, az A-vitamin pedig a látásra lehet pozitív hatással. Ezeken túl nagy mennyiségű káliumot és magnéziumot is tartalmaz, melyek segíthetnek a vérnyomás és az izomfunkciók szabályozásában.

Látható tehát, hogy a grapefruit igen hasznos és egészséges gyümölcs, ám van egy fontos hátránya, amellyel nem árt tisztában lenni: könnyen kölcsönhatásba kerülhet különféle gyógyszerekkel. Ráadásul nem is kevéssel, többek között a magas koleszterinszint, a szorongás, a depresszió, a szívproblémák és a szervátültetés kilökődésének megakadályozására szolgáló készítményekkel.

Így hat a grapefruit a gyógyszerekre

A grapefruitnál a legtöbbször az a gond, hogy a gyógyszer túl magas szintjét eredményezheti a véráramban. Hogy miért? A gyümölcs kölcsönhatásba lép a belekben lévő, úgynevezett citokróm P450 3A4 (CYP3A4) nevű enzimmel, amely számos gyógyszer lebontásáért felelős.

Ez a CYP3A4 ugyanis a grapefruitban lévő bizonyos vegyületet, a furanokumarint is lebontja, ám a baj ezzel az, hogy a keletkező termékek ezután kötődnek az enzimhez – ez pedig blokkolja annak működését.

Így tehát a gyógyszereknek túl nagy része kerül a véráramba, és a normális működés csak akkor áll helyre, ha a szervezet több CYP3A4-et termel.

A szervezetben a CYP3A4 szintje eltérő, így a grapefruit fogyasztásának ezen hatása mindenkinél más és más. Rossz esetben az is előfordulhat, hogy a véráramban lévő nagy mennyiségű gyógyszer súlyos mellékhatásokat okoz.

Az is lehet, hogy a grapefruit miatt nem képes a gyógyszer kifejteni jól a hatását

A grapefruit emellett túl kevés gyógyszert is eredményezhet a szervezetben, mivel megakadályozhatja azt, hogy a transzport fehérjék a belekből a véráramba juttassák a gyógyszereket.

Erre remek példa a fexofenadin (ez egyfajta antihisztamin). A grapefruitlé fogyasztása kevesebb fexofenadint okozhat a vérben, így az nem tudja kellően kifejteni majd a hatását.

Mi van, ha eltelik egy kis idő a gyógyszer bevétele és a grapefruit fogyasztása között?

Amennyiben olyan készítményt szed, mely esetén nem ajánlott grapefruit-ot fogyasztani, úgy azt tényleg ne tegye, még pár óra különbséggel sem. Bár csábító lehet egy kicsit falatozni belőle, ha a gyógyszer bevétele után eltelt már egy kis idő, de a gyümölcs hatása meglepően hosszú ideig tarthat. Például, a felodipin, - a magas vérnyomás kezelésére használt gyógyszer - esetében a grapefruit még akkor is befolyásolhatja a hatását, ha egy nappal korábban fogyasztotta.

Összegezve

  • A grapefruit kölcsönhatásba léphet bizonyos gyógyszerekkel, befolyásolva azok szintjét és hatékonyságát.
  • A grapefruit káliumot, magnéziumot, C-vitamint, likopint és A-vitamint tartalmaz, ami jótékony hatással van az immunrendszerre, a sejtek védelmére, a látásra, vérnyomásra és az izomfunkciókra.
  • A grapefruit hatásai eltérőek lehetnek a különböző embereknél.
  • A grapefruit befolyásolhatja a véráramba jutó gyógyszerek mennyiségét.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Gyógyszerek, melyeket soha ne vegyen be kávéval

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

gyógyszer

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához