Ezt tényleg minden fogyni vágyónak tudnia kellene a „fogyasztószernek” vélt cukorgyógyszerekről
A Magyarországon is elérhetők a tengerentúlon fogyasztószerként használt „glutidokat ” viszik, mint a cukrot.
Az elmúlt időszakban sokan karcsúsodtak glükagonszerű-peptid-1- (GLP-1-) analóg vagy GLP-1-agonista cukorgyógyszerekkel az USA-ban. Felmerül a kérdés, hogy ez a fajta fogyás kivitelezhető-e hazánkban is. Tény, hogy Magyarországon is elérhetők a tengerentúlon fogyasztószerként használt „glutidok”, de tudni kell, hogy azok nem „általános használatra szánt” fogyasztószerek, vagyis a háziorvos nem fogja azokat automatikusan minden fogyni vágyónak felírni.
A GLP-1-analógok Magyarországon is elérhetők, de ne csodálkozzon, ha az orvosa nem írja fel Önnek a GLP-1-analóg-gyógyszert!
A GLP-1-analógokat a cukorbetegeknek találták ki
A cukorbetegség egy komplex kórkép, amelyhez jellemzően szív- és érrendszeri megbetegedések is társulnak. Vagyis, a cukorbetegek sok esetben elhízottak, magas a koleszterinszintjük, magas a vérnyomásuk és emelkedett a rizikójuk arra vonatkozóan, hogy szívinfarktusuk vagy stroke-juk lesz. Gondolta volna, hogy világszerte a cukorbetegek 90 %-a túlsúlyos vagy elhízott, amely önmagában is hatalmas rizikót hordoz?
Nem véletlen, hogy a cukorbetegség kezelésében életmódbeli változtatások és gyógyszeres kezelések széles skálája kap szerepet. A cukorbetegek számára javasolt a fogyás, hiszen a fogyáshoz pozitív kimenetek köthetők:
- már az 5-10 %-os testtömeg-csökkenéshez is a laborparaméterek (pl. éhomi glükózszint) javulása kapcsolható,
- míg a 10-15 %-os vagy annál jelentősebb fogyás már a diabétesz kórlefolyását is előnyösen befolyásolhatja.
Az érvényben lévő korszerű szakmai iránymutatások jelenleg azoknak a vércukorszint-csökkentő gyógyszereknek az alkalmazását támogatják leginkább, amelyek a vércukorszint optimális szabályozása mellett a cukorbetegséghez társuló szív- és érrendszeri rizikó csökkentését is kínálják, vagyis például testtömegkontrollt is biztosítanak a vércukorszint beállítása mellett.
Így kerülnek képbe a glükagonszerű peptid-1- (GLP-1-) receptor-agonisták, vagyis a „glutidok” (exenatid, liraglutid, lixiszenatid, dulaglutid, szemaglutid hatóanyagok), amelyek a vércukorszint csökkentése mellett hozzájárulnak a testtömeg csökkentéséhez és számos, az elhízással összefüggő rizikó csökkentéséhez. Vagyis a „glutidok” elsősorban cukorgyógyszerek, amelyek kedvezően hatnak a testtömegre is, NEM pedig fogyasztószerek!
GLP-1-analógok a világ legnagyobb forgalmú gyógyszerei között
A GLP-1-analógok cukorbetegségben való alkalmazását egyre szélesebb körben támogatják szakmai irányelvekben. Emellett, a hatást megtapasztalva, a betegek körében is nő a gyógyszerek népszerűsége. Nem véletlen, hogy 2023-ban a TOP10 forgalmat lebonyolító gyógyszerek globális listáján GLP-1-agonista is jelen volt – az előkelő 3. helyet foglalta el az Ozempic.
Magyarországon forgalomban lévő GLP-1-analóg hatóanyagú gyógyszerek és hatóanyaguk (2024. november 10-i állapot) – minden felsorolt gyógyszer vényköteles
- BYDUREON 2 mg por és oldószer retard szuszpenziós injekcióhoz, előretöltött injekciós tollban (exenatid)
- BYETTA 10 µg oldatos injekció előretöltött injekciós tollban (exenatid)
- BYETTA 5 µg oldatos injekció előretöltött injekciós tollban (exenatid)
- LYXUMIA 10 µg oldatos injekció (lixiszenatid)
- LYXUMIA 20 µg oldatos injekció (lixiszenatid)
- OZEMPIC 0,25 mg oldatos injekció előretöltött injekciós tollban (szemaglutid)
- OZEMPIC 0,5 mg oldatos injekció előretöltött injekciós tollban (szemaglutid)
- OZEMPIC 1 mg oldatos injekció előretöltött injekciós tollban (szemaglutid)
- RYBELSUS 14 mg tabletta (szemaglutid)
- RYBELSUS 3 mg tabletta (szemaglutid)
- RYBELSUS 7 mg tabletta (szemaglutid)
- SAXENDA 6 mg/ml oldatos injekció előretöltött injekciós tollban (liraglutid)
- TRULICITY 0,75 mg oldatos injekció előretöltött injekciós tollban (dulaglutid)
- TRULICITY 1,5 mg oldatos injekció előretöltött injekciós tollban (dulaglutid)
- TRULICITY 3 mg oldatos injekció előretöltött injekciós tollban (dulaglutid)
- TRULICITY 4,5 mg oldatos injekció előretöltött injekciós tollban (dulaglutid)
A GLP-1-analógok/agonisták nem lifestyle-gyógyszerek, azokat nem arra tervezték, hogy a fotelban ülve és tévézve fogyjunk le
Összesen 5-féle GLP-1-analóg hatóanyag (exenatid, liraglutid, lixiszenatid, dulaglutid, szemaglutid) gyógyszerei érhetők el Magyarországon. Az érintett gyógyszerek zöme kifejezetten cukorbetegeknek szánt gyógyszer, és ez az alkalmazási előírásukban is szerepel, vagyis azok önmagukban vagy egyéb diabétesz elleni hatóanyagokkal (pl. metformin) kombinációban alkalmazhatók a cukorbetegek kezelésére.
Leszögezhető, hogy nem csupán a plusz kilóktól való megszabadulás könnyű ígéretét hordozó gyógyszerekről van szó.
A leginkább „megengedő” alkalmazási előírás is szigorúan szabályozza azoknak a betegeknek a körét, akiknél az adott GLP-1-analóg hatóanyagú gyógyszer alkalmazható a fogyás támogatására:
„ …a testtömeg csökkentéséhez kiegészítő kezelésként szolgál a csökkentett kalória-tartalmú étrend és a fokozott fizikai aktivitás mellett, olyan felnőtt betegek számára, akiknek a testtömegindexe (BMI) a kezelés megkezdésekor: ≥ 30 kg/m² (elhízás), vagy ≥ 27 kg/m² de < 30 kg/m² (túlsúly) és akiknél legalább egy testtömeggel kapcsolatos kísérőbetegség, például dysglykaemia (praediabetes vagy 2-es típusú diabetes mellitus), magas vérnyomás, dyslipidaemia vagy obstructiv alvási apnoe szindróma fennáll.”
- A GLP-1-analógok azok számára lettek kifejlesztve és azok számára javasoltak, akik már cukorbetegek vagy annak az előszobájában vannak, és akik a gyógyszer alkalmazásán kívül testmozgással és/vagy diétával is tesznek az egészséges életmódért, és azért, hogy lefogyjanak.
- Vannak olyan GLP-1-analóg gyógyszerek is, amelyek jelentős túlsúly/elhízás esetén támogatják a fogyást abban az esetben, ha bizonyos kísérőbetegségek (prediabétesz, 2-es típusú cukorbetegség, magas vérnyomás, diszlipidémia, obstruktív alvási apnoe) fennállnak, és mellette a fogyni vágyó diétázik és fizikailag is kellően aktív.
- Ha valaki „csak” elhízott (adott alapbetegségek nélkül), akkor nagy eséllyel az orvosa számára nem fog GLP-1-receptor-agonista gyógyszert felírni.
Muszáj-e szúrni? Van már szájon át szedhető tabletta is!
A hazánkban forgalomban lévő GLP-1-analóg hatóanyagok közül kiemelhető a szemaglutid hatóanyag, amely nem csak injekciós formában, hanem szájon át adagolható tablettás formában is rendelhető, elérhető. Mindez előnyt jelent, hiszen egyes betegek fenntartásokkal fogadták/fogadják a tűvel beszúrandó gyógyszereket.
Minden gyógyszernek vannak mellékhatásai, a GLP-1-analógokkal sem fogyhatunk le mellékhatások kockázata nélkül
A GLP-1-analógoknak is vannak mellékhatásai, amelyek jellemzően az emésztőrendszert érintik. Alkalmazásukkor, legyen szó akár szájon át, akár injekciós formában alkalmazott készítményekről, nagyon gyakran (azaz, akár a gyógyszert alkalmazók több mint 10 %-ánál) émelygés, hányinger, hányás, hasmenés léphet fel.
Gyakori mellékhatás lehet a székrekedés, a puffadás, a refluxbetegség vagy az epekövesség.
Ritkább esetekben súlyosabb mellékhatások is felléphetnek, így például hasnyálmirigygyulladás, bélelzáródás vagy allergiás reakciók is jelentkezhetnek. Emellett, az injekciós gyógyszerformánál sajátos mellékhatásokra, például a beadás helyén fellépő helyi reakciókra is számítani lehet.
Összegezve
A GLP-1-agonista gyógyszerek bizonyítottan korszerű megoldást kínálnak a cukorbetegek számára, ami korántsem jelent egyet azzal, hogy bárki számára használható, kockázatoktól és mellékhatásoktól mentes fogyasztószerekkel állunk szemben.
Ha Ön is elhízott vagy túlsúlyos, és fogyni szeretne, konzultáljon a háziorvosával a rendelkezésre álló lehetőségekről! Lehetséges, hogy a laborparaméterei, kockázati tényezői ismeretében az Ön számára is segítséget kínálhatnak a GLP-1-analógok a fogyáshoz.
Dr. Budai Mariann, PhD. szakgyógyszerész
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
A gyógyszerész elárulja: ezzel a gyógyszerrel kezelhető a cukorbetegség
Források
(1) www.pharmindex-online.hu gyógyszerinformációi; 2024.11.10.
(2) Davies MJ et al. Management of Hyperglycemia in Type 2 Diabetes, 2022. A Consensus Report by the American Diabetes Association (ADA) and the European Association for the Study of Diabetes (EASD). Diabetes Care 2022;45:2753-2786.
(3) https://www.fiercepharma.com/special-reports/top-20-drugs-worldwide-sales-2023