Ezeket látta már?

Fűzfakéregből készült aszpirin – házilag?

fűzfakéregből készült aszpirin házilag

Főzzön és kotyvasszon, vagy inkább a patikában vásároljon? Vannak határok.

A háziasszonyok csodákra képesek, a gyógynövények ereje pedig sokszor a szintetikus hatóanyagokéval vetekszik. Mi sülhet ki abból, ha ez a kettő találkozik? Lehet például a fűzfakéregből „aszpirint” kinyerni házilag? Nem véletlen a kérdés, hiszen a világhálón barangolva találkozni lehet ilyen ötletekkel, házi tipekkel is.

Míg bizonyos esetekben támogatható az otthoni gyógyszerkészítés, például egy kamillatea formájában, más esetekben egyértelműen kerülendő az otthoni gyártás.

Ha az aszpirin is a fűzfakéregből van, akkor miért ne ehetném a lefarigcsált kérget?

A köznyelvben aszpirinként emlegetett hatóanyag, a hivatalos nevén acetilszalicilsav, egy fájdalomcsillapító, lázcsillapító és gyulladáscsökkentő tulajdonságú hatóanyag, amelynek a kalandos története évezredekkel ezelőtt kezdődött.

Egészen az ókorig kell visszatekintenünk, Hippokratész ugyanis már több mint 2400 évvel ezelőtt felismerte a fűzfakéreg láz- és fájdalomcsillapító tulajdonságait. Vagyis, régóta tudták azt, hogy a fűzfakéregben rejtőzik valami, amivel csillapítható a láz és a fájdalom. Évszázadokkal később felfedezték, hogy ez a „valami” a szalicin.

A fűzfakéreg mindig is kutatásokra sarkallta a kutatókat

A XIX. században, amikor a szerves kémia robbanás-szerűen fejlődött, a kémikusokat erősen foglalkoztatták a reumás és egyéb fájdalmak enyhítésére alkalmazott, a fűzfakéregből kinyert szalicinnel kapcsolatos kísérletek, mígnem az erőfeszítéseiket siker koronázta.

A XIX. században már nagy mennyiségben gyártották a szalicinnel rokon vegyületet, a szalicilsavat. A nagy áttörés azonban 1897-ben történt, amikor Dr. Felix Hoffmann, a Bayer kémikusa elsőként állította elő laboratóriumi körülmények között a szalicilsavnak az egyik származékát, az acetilszalicilsavat. Megszületett a Bayer Aspirin márkanevű gyógyszere. Innentől rendelkezésre állt a hatásos, standardizált minőségű hatóanyag, az acetilszalicilsav, amely csillapította a lázat, enyhítette a fájdalmat, csökkentette a gyulladást. Az acetilszalicilsav szalicilsavval szembeni egyik előnye a kedvezőbb mellékhatásprofil volt, az acetilszalicilsav ugyanis kíméletesebb volt a gyomorral, mint a szalicilsav.

Hangsúlyozandó, hogy a Bayer laboratóriumában előállított vegyület, vagyis az acetilszalicilsav NEM AZONOS a fűzfakéregben található szalicinnel. Az acetilszalicilsav a szalicin rokonvegyülete. Vitathatatlan azonban, hogy az acetilszalicilsav története a fűzfakéregből indult ki.

Megjegyzendő, hogy az emberi szervezetben mind a fűzfakéregből kinyerhető szalicinből, mind pedig az acetilszalicilsavból szalicilsav – mint terápiásan hatásos molekula – keletkezik.

Inkább a laboratóriumi acetilszalicilsav, mint a fűzfában lévő szalicin?

Az előbbiekből következik, hogy otthoni őrléssel, áztatással, főzéssel vagy egyéb eljárásokkal nem állítható elő tiszta acetilszalicilsav a fűzfakéregből. Hiába tehát a DIY („csináld magad”, „do it yourself”) munkára sarkalló cikkek, nem javasolt otthoni fűzfakéreg-feldolgozással foglalkozni, hiszen abból nem „aszpirin” születik. Ráadásul, a DIY módszerrel előállított fűzfakéreg-kivonat összetétele, tisztasága és alkalmazásának a biztonságossága is számos kérdést vet fel. Nem véletlen, hogy az orvosok is a patikai készítmények mellett döntenek, ha lázat kell csillapítani vagy fájdalmat enyhíteni.

Az otthoni gyógynövény-feldolgozás határai

Nem arról van szó, hogy a szakemberek gátat szabnak a gyógynövényekkel gyógyítani akarók törekvéseinek, de tudomásul kell venni, hogy a „csináld magad” akcióknak a gyógynövények alkalmazása terén szigorú határai vannak. A határok pedig azért vannak, hogy az Ön egészségét támogassák.

Felül az acetilszalicilsav, alul a szalicilsav kémiai szerkezete, a „különbség”, az acetil-csoport karikázva:

Az acetilszalicilsav hatásának lényege, hogy elnyomja a szervezetben a gyulladásért felelős prosztaglandinok és tromboxánok hatását, irreverzibilis módon kötődik az úgynevezett COX-enzimhez. Ez lényegesen megkülönbözteti a NSAID-gyógyszerektől, mert azok ennek az enzimnek csak reverzibilis gátlószerei. Az acetilszalicilsav hatásának lényege, hogy elnyomja a szervezetben a gyulladásért felelős prosztaglandinok és tromboxánok hatását, irreverzibilis módon kötődik az úgynevezett COX-enzimhez. Ez lényegesen megkülönbözteti a NSAID-gyógyszerektől, mert azok ennek az enzimnek csak reverzibilis gátlószerei. Forrás: EK

Dr. Budai Marianna PhD. szakgyógyszerész

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mikor kell lázat csillapítani?

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

gyógyszer

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához