Felnőtt tartalom

Elmúlt már 18 éves? Ezen az oldalon felnőtt tartalom található! Igen Nem

Ezeket látta már?

Férfi fogamzásgátló? Igény lenne rá - elindultak a klinikai vizsgálatok!

 férfi fogamzásgátló, fogamzásgátló gyógyszerm spermiumképződés, sterilitás

A férfiak által szedhető fogamzásgátló szerek témája már régóta napirenden van, de a mai napig nem áll rendelkezésre olyan gyógyszer, ami megoldást jelentene.

Tapasztalatok szerint a férfiak 10-15 %-ánál ismeretlen okból nem sikerül elnyomni a spermiumképződést, vagyis nem sikerül „szándékosan sterillé tenni” őket.

Mindez megváltozhat?

Nemrégiben minnesotai kutatók egy olyan vegyületet fejlesztettek ki, ami a hím egereknél 99 %-os hatásossággal működik. A tervek szerint még 2022-ben elkezdődnek a humán vizsgálatok az ígéretesnek tűnő, GPHR-529 nevű vegyülettel.

Kutatások ugyan voltak/vannak, de férfi fogamzásgátlóra nem nagy a remény

A világszerte folyó klinikai vizsgálatokat felölelő GlobalData Clinical Trials adatbázis - 2021. novemberi adatok alapján - 31 olyan vizsgálatról számol be, amelyekben a férfiaknál alkalmazható fogamzásgátló módszereket veszik górcső alá. A vizsgálatok 80,6 %-a már befejezettnek minősült (nagy tudományos áttörés nélkül), közel 13 %-a még zajlik. Vagyis, csupán csekély a remény arra, hogy az óvszer a férfiak által szedhető gyógyszerre cserélhető legyen.

Megbízhatóak-e a férfiak, ha fogamzásgátlásról van szó? Olvasson tovább!

A megoldás a spermiumképződés elnyomása lehetne

Miközben a férfiak által alkalmazandó, megtermékenyítési képességet megszüntető készítmények megalkotásának a lehetősége elméletileg fennáll, a mindennapi gyakorlat mást mutat. A spermiumok képződésének elnyomásához szükséges hosszú időtartam, és a hatóanyagokkal együtt járó mellékhatások mind-mind akadályt gördítenek az előrelépés elé.

Amennyiben a spermiumok képződési folyamatát, azaz a spermatogenezist blokkolni lehetne, nem lenne az adott férfi megtermékenyítőképes. Ehhez, az agy (hipotalamusz és hipofízis) és a herék együttműködésével megvalósuló bonyolult szabályozási folyamatot kellene megzavarni, elnyomni. Ismert, hogy a (túl) magas tesztoszteron-szint a spermatogenezis elnyomásához vezet, azaz potenciális eszköz a megtermékenyítő-képesség csökkentésére.

Ezen a felismerésen alapult két korábbi, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) égisze alatt zajló vizsgálat is. A vizsgálat részeként férfi önkéntesek heti 200 mg izomba injektált tesztoszteron-enantát kezelésben részesültek. A tesztoszteronos injekciók a kétharmaduknál azoospermiát (=a spermiumok teljes hiánya az ondóban) idéztek elő. Amennyiben az azoospermiát mutató férfiak a partnerükkel folytatott szexuális kapcsolataik során nem „védekeztek”, ez 1500 hónapra vetítve mindössze 1 terhességhez vezetett. Vagyis, a tesztoszteron-injektálásos módszer hatásos volt.

Jogos a kérdés, hogy mi lett a tesztoszteronos injekciók sorsa?

Körülményes alkalmazás és sok mellékhatás

A tesztoszteron (egyelőre) nem került „férfi fogamzásgátlóként” a gyógyszerpiacra. Egyrészt, a hosszú távú mellékhatásoktól (akné, hajhullás stb.) tartva, másrészt amiatt, hogy a spermiumok képződésének elnyomása nem egy azonnali folyamatnak bizonyult, hanem mintegy 4 hónapot igényelt.

Később az időproblémát gesztagén-származékok alkalmazásával ugyan orvosolni tudták, de úgy vélték, hogy az alkalmazási mód, azaz a heti gyakorisággal történő izomba injekciózás, alkalmatlanná teszi a tesztoszteront fogamzásgátlási célra.

Később alkottak olyan terméket is, amit elegendő volt 3 havonta adagolni, de az sem aratott áttörő sikert.

Bőrre kenhető hormonok – mint férfi fogamzásgátlók

Felmerült a bőrön keresztüli hormon-bevitel lehetősége is, és tesztoszteron-nesztoron-géllel (NEST) végeztek vizsgálatokat férfiaknál. Az első eredmények alapján a bőrre kenhető hormonos gél 20 nap elteltével a férfiak 89 %-ánál jelentősen lecsökkentette a spermiumszámot. A NEST-gél klinikai vizsgálatai jelenleg is folynak, a fázis II. klinikai vizsgálatok zajlanak.

Az A-vitamin közreműködésével próbálnak meg férfi fogamzásgátlót alkotni

Nemrégiben a kutatók egészen új irányból közelítették meg a férfi sterilitás elérését. A tesztoszteron-háztartást befolyásoló szerek helyett az A-vitaminon, és annak receptorain keresztül próbálták meg a céljukat elérni. Egyelőre sikerrel.

Minnesotai kutatók abból a feltevésből indultak ki, hogy az A-vitamin-hiány sterilitással társul, és megalkottak egy olyan vegyületet (GPHR-529), ami az A-vitamin sejtbeni hatásait blokkolja.

Egerekkel végzett kísérletek alapján a vegyület hatásos: 4 hét adagolást követően a hatása teljes, és a szedése abbahagyása után 4-6 héttel újra helyreáll a spermiumtermelés. Egereknél a hím egérnek adagolt GPHR-529 magas, 99 %-os hatásfokkal akadályozta meg a nőstény egerek vemhessé válását.

A kutatók tervei szerint még 2022 második felében megkezdődhetnek azok a humán vizsgálatok, amik a GPHR-529 embereknél való alkalmazásának a hatásosságát és biztonságosságát elemzik.

Dr. Budai Marianna PhD.

szakgyógyszerész

Forrás:

(1) https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/andr.12110

(2) https://www.aerztezeitung.de/Medizin/Kommt-sie-oder-kommt-sie-nicht-251404.html

(3) https://mental-health.news/mental-mealth/compound-gphr-529-pill-advanced-pregnancy-prevention-for-males/

(4) https://www.clinicaltrialsarena.com/comment/slow-progress-male-contraception-trials/

Forrás: egeszsegkalauz.hu
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához