Reménysugár krónikus migréneseknek: ezért érdemes kettős ellentámadással próbálkozni
Két hatóanyag („gepánt” és botulinumtoxin) kombinált alkalmazása jelentősebben csökkentheti a havi migrénes napok számát.
A migrén, különösen a krónikus migrén nehezen kezelhető. Nehéz feladat a rohamoldás megvalósítása, csakúgy, mint a migrénes rohamok ritkábbá tétele. Általánosságban véve igaz, hogy több hatóanyag egyidejű alkalmazása, azaz több terápiás célpont egyidejűleg történő támadása eredményes lehet. Érdemes tehát olyan migrén elleni gyógyszerekkel próbálkozni, amelyek többféle hatóanyagot tartalmaznak. A legújabb klinikai vizsgálatok alapján súlyos esetekben akár a botulunimtoxin-kezelés és anti-CGRP ellenes antitestek kombinált alkalmazására is sor kerülhet – sikerrel.
Migrén vagy valami más?
A migrén a fejfájások egyik típusa, amely a lakosság körülbelül 15 %-át érinti, azaz minden 7. ember migrénes. A panaszok különösen a nőknél gyakoriak, a migrénes betegek között 3-szor több nő található, mint férfi.
A tipikus panaszok között szerepel az
- általában féloldali, mérsékelt erősségű vagy erős fejfájdalom, amely
- lüktető jellegű.
A panaszok általában 4-72 órán át állnak fenn, és fény- és hangkerüléssel, hányingerrel és hányással járhatnak. A rutin fizikai aktivitás hatására romlanak a migrénes panaszok, és a migrénes beteg legszívesebben egy elsötétített, csendes szobában fekszik.
Mikor krónikus a migrén?
A migrén lehet akut vagy krónikus. Míg akut esetben csak alkalmanként lépnek fel a kínzó panaszok, addig krónikus esetben havi legalább 15 napon át jelen vannak, és ez az elmúlt 3 hónapra vonatkozóan érvényes.
A migrén gyógyszeres kezelése nagy terápiás kihívás
A migrénről tudjuk, hogy – szakszóval kifejezve – egy neurovaszkuláris kórkép, azaz a létrejöttében neurális (=idegi) és vaszkuláris (=ereket, keringést érintő) tényezők is szerepet játszanak. Ilyen módon könnyen érthető az, hogy a migrén elleni gyógyszeres „támadás” is logikusan több célpontú, azaz indokolt a különféle hatóanyagok kombinált módon történő alkalmazása.
A migrén kezelésére szolgáló vény nélkül kapható fájdalomcsillapító gyógyszereken túl vényköteles készítmények alkalmazására is sor kerülhet.
Hatásos a gepántok és a botulinumtoxin kombinálása
A receptes szerek között fontos szerepet kapnak az innovatív hatóanyagnak számító ún. „CGRP-elleni antitestek” (kalcitonin-gén-rokon peptid elleni antitestek), amelyeket többen csak „gepánt”-tokként emlegetnek, hiszen a hatóanyagok neve „-gepánt”-ra végződik.
Továbbá – meglepő módon – a botulinumtoxin (onabotulinumtoxin A) injekció is sikeresen alkalmazható a migrénes panaszok enyhítésében.
Úgy tűnik, hogy a két hatóanyag („gepánt” és botulinumtoxin) kombinált módon való alkalmazása jelentősebben csökkenti a havi migrénes napok számát, mintha csak „gepánt-” vagy csak onabotulinumtoxin-A-kezelésben részesülne a beteg.
Egy 196 krónikus migrénes beteg bevonásával készült vizsgálatból az derült ki, hogy az egyetlen hatóanyaggal („gepánt” vagy botulinumtoxin) való 3 havi kezelés a havi migrénes napok számát az átlagos 28-ról 18,6-ra csökkentette. A 3 hónap után megkezdett kombinációs kezelés további javulást idézett elő: a havi migrénes napok száma tovább csökkent: 18,6-ról 12,1-re.
Az idézett klinikai vizsgálat eredményei azt a tapasztalatot támogatják, miszerint a migrén kezelésében eredményre vezető lehet a kombinációs kezelés, akár viszonylag újnak számító hatóanyagok együttes adásával megvalósítva is.
Dr. Budai Marianna PhD.
szakgyógyszerész
Olvasta már?
- Ennyi csésze kávét ihat egy nap, aki migrénes
- Ez az a migrén tünet, ami agyvérzés előjele is lehet
- Migrén és erős hasfájás? Így függ össze a kettő
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!