Ezeket látta már?

Új „cukorgyógyszert” írtak fel a szomszédjának? Ettől függ, hogy beválhat-e nekünk is

cukorbetegség szívbetegség gyógyszer

Bizonyos modern cukorgyógyszerek, szívbetegség és vesebetegség esetén is kedvező hatásúak lehetnek.

A dapagliflozin, empagliflozin vagy ertugliflozin hatóanyagú vércukorszintcsökkentők a 2-es típusú diabétesz gyógyszereinek új generációját képviselik. Azonkívül, hogy előnyösen hatnak a vércukorszintre, szívelégtelenség és krónikus vesebetegség esetén is pozitívumokkal járhat az alkalmazásuk.

Miben mások a „-gliflozinok”, mint a korábbi vércukorszintcsökkentők?

A cukorbetegség terápiájában korábban a fő cél a hiányzó inzulin pótlása, vagy az inzulintermelés serkentése volt. Az elmúlt pár évben a diabétesz kezelésére használható gyógyszerek palettája bővült, és ma már olyan patikaszerek is rendelkezésre állnak, amelyek inzulintól függetlenül hatnak a cukoranyagcserére.

Példaként hozhatók a „-gliflozinok”, amelyek 2013 és 2017 között kerültek forgalomba az USA-ban különböző márkaneveken. A „-gliflozinok” ma már Magyarországon is forgalomban vannak, szájon át szedhető gyógyszerekben megtalálható dapagliflozin, empagliflozin vagy ertugliflozin hatóanyagok formájában. Ezek mellett több országban a kanagliflozin is alkalmazott.

Az említett „-gliflozinok” a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében kapnak helyet, és a hatásuk az ún. nátrium-glükóz-kotranszporter 2 (SGLT-2, angolul sodium glucose transport protein 2) gátlásán alapul. A nátrium-glükóz kotranszporter 2 gátlása megakadályozza a vesében azt, hogy a glükóz visszaszívódjon a kiválasztásra kerülő vizeletből a vérkeringésbe. Másként fogalmazva, a „-gliflozinok” serkentik a glükóz vizelettel való ürítését, így hozzájárulnak a szervezet cukorszintjének a csökkentéséhez.

Számos klinikai vizsgálat igazolta a „-gliflozinok” kedvező hatásait,- szívelégtelenség és krónikus vesebetegség esetében is

A „-gliflozinok” forgalomba hozatalát számos klinikai vizsgálat előzte meg, és a forgalomba kerülésüket követően is történtek vizsgálatok. A vizsgálatok eredményeként megállapítható, hogy a „-gliflozinok”

  • Hatása túlmutat a szénhidrát anyagcserére kifejtett hatásokon,
  • Az éhomi és az étkezést követően mérhető vércukorszintek normalizálásán túl a „-gliflozinok” kedvezően hatnak a szív- és érrendszerre, illetve a vesefunkcióra is,
  • Egy 2018-as vizsgálat alapján a „-gliflozinok” csökkentik a stroke, a szívinfarktus és egyéb szív- és érrendszeri betegségek és elhalálozások kockázatát a 2-es típusú cukorbetegeknél és elmeszesedett artériákkal rendelkezőknél,
  • A szívelégtelen betegeknél a „-gliflozinok” alkalmazása 23 %-kal csökkentette az esélyét annak, hogy a betegek az állapotuk miatt a kórházba kerüljenek,
  • Kimutatták azt is, hogy a „-gliflozinok” lassíthatják a vesebetegség romlását,
  • Összességében: vizsgálatok igazolják, hogy a „-gliflozinok” alkalmazása csökkenti a szív- és érrendszeri elhalálozások kockázatát a szívelégtelenségben szenvedő felnőtteknél, illetve hozzájárulhat a vesebetegség állapotromlásának kivédéséhez, lassításához krónikus vesebetegeknél.
  • A Magyarországon is forgalomban lévő dapagliflozin és empagliflozin alkalmazásai javallatai között szerepel a szívelégtelenség és a krónikus vesebetegség is, vagyis ezek a hatóanyagok kifejezetten alkalmazhatók ezeknek az állapotoknak a kezelésére, akár akkor is, ha az adott beteg nem cukorbeteg, „csak” szívelégtelenségben szenved vagy krónikus vesebeteg.

A „-gliflozinoknak” is vannak mellékhatásaik

Az SGLT 2 gátló hatóanyagokhoz is köthetők nem kívánatos hatások, így például a húgyúti fertőzések (fájdalommal, csípő érzéssel járó vizeletürítés, gyakori vizelési inger stb.) gyakoribbá válása, a túlságosan alacsony vércukorszint (hipoglikémia) vagy az alacsony vérnyomás. Amennyiben valaki vízhajtóval együtt szed „-gliflozint”, akkor neki fokozottan kell ügyelnie a folyadékbevitelre, hiszen a kiszáradás és az alacsony vérnyomás (az azzal járó szédülés- és elesés-rizikóval együtt) esélye nála fokozott.

Ön is felíratna magának „-gliflozint”?

A „-gliflozinokat” eredetileg a 2-es típusú cukorbetegek gyógyszeres kezelésére tervezték és engedélyezték. A „-gliflozinok” alkalmazhatók önmagukban vagy egyéb antidiabetikumokkal kombinációban.

A klinikai vizsgálatok és a mindennapi alkalmazás során kiderült, hogy a hatóanyagok kedvezően alkalmazhatók a szívelégtelenség és a krónikus vesebetegség kezelésében is.

A „-gliflozinok” szájon át szedhető, vényköteles gyógyszerek, amelyek alkalmazásának elrendelése szakorvosi/orvosi feladat.

Amennyiben ön is cukorbeteg, és esetleg nem elégedett a jelenleg alkalmazott gyógyszeres terápiájával, netán szívelégtelenséggel és/vagy krónikus vesebetegséggel (is) küzd, akkor érdemes a kezelőorvosával egyeztetnie arról, hogy Önnél szóba jöhet-e a „-gliflozinok” alkalmazása.

Dr. Budai Marianna PhD. szakgyógyszerész

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

A krónikus vesebetegség figyelmeztető jelei: erre érdemes odafigyelni

A krónikus vesebetegség figyelmeztető jelei: erre érdemes odafigyelni

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

Cukorbetegség

Forrás: gyógyszerinformációk

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához