Ezt teheti a szervezetével, ha rendszeresen iszik csapvizet
Érdekes kutatás jelent meg a csapvízfogyasztással kapcsolatban.
Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt egy svéd kutatásról, ami az antibiotikum-rezisztencia hátterét vizsgálta:
"A szennyvizekben (és adott esetben az ivóvízben is) olyan antibiotikum-koncentrációk találhatók Kínában, Indiában és környékükön, amelyek fokozhatják az ellenálló baktériumok kialakulását, és így az adott antibiotikumok hatástalanná válását.
A Kína és India körüli régiók szennyvizeiben és szennyvíztisztító telepein található antibiotikum-maradványok a baktériumok antibiotikumokkal szembeni ellenálló képességének kialakulásához (antibiotikum-rezisztenciához) vezethetnek, az ivóvíz pedig veszélyt jelenthet az emberi egészségre – derül ki a svéd Karolinska Institutet átfogó elemzéséből, amelyet a The Lancet Planetary Health szakfolyóiratban publikáltak. Azt is meghatározták, hogy a különböző antibiotikum-források – például kórházak, állattenyésztés és gyógyszergyártás – milyen arányban járulnak ehhez hozzá.
A kutatók értékelték azon antibiotikum-maradványok szintjét, amelyek valószínűleg hozzájárulnak a különböző vízforrásokból származó antibiotikum-rezisztenciához a Csendes-óceán nyugati régiójában és a délkelet-ázsiai régióban. Ezek közé tartozik Kína és India, amelyek a világ legnagyobb antibiotikum-gyártói és -fogyasztói közé tartoznak.
A tanulmány a 2006 és 2019 között megjelent szakirodalom szisztematikus áttekintésével történt. A kutatók a probalisztikus környezeti kockázatértékelés nevű módszert is alkalmazták annak meghatározására, hogy hol kellően magas az antibiotikumok koncentrációja ahhoz, hogy az valószínűleg hozzájáruljon az antibiotikum-rezisztenciához.
A Csendes-óceán nyugati régiójában 92, a délkelet-ázsiai régióban 45 antibiotikumot mutattak ki a szennyvizekből. A rezisztencia kialakulása szempontjából biztonságosnak tartott szintet (Predicted No Effect Concentrations, PNEC) meghaladó antibiotikum-koncentrációkat figyeltek meg a szennyvízben, a szennyvíztisztító telepek befolyó és elfolyó vizeiben, valamint a befogadó vízi környezetben.
Ezen antibiotikumok közé tartoznak a Csendes-óceán nyugati régiójában és Kínában a fluorokinolonok (ciprofloxacin, norfloxacin, ofloxacin és enrofloxacin), makrolidok (azitromicin, klaritromicin, eritromicin és roxitromicin) és tetraciklinek (tetraciklin és oxiciklin), valamint a délkelet-ázsiai régióban és Indiában a fluorokinolonok (ciprofloxacin, ofloxacin, and levofloxacin)."
Olvasta már?
- Félig üres a pohár: borzasztó kevés vizet iszunk
- Iszik ön eleget? Más-más a folyadékszükséglete nőknek és férfiaknak.
- Folyadékpótlás ételekkel: ezek a fogások kifejezetten jót tesznek
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!